Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Katarzyna Walasek
Obszar podstawy programowej:
3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
Grupa wiekowa: 3-latki
Obszar/blok tematyczny: Mówię coraz ładniej i poprawniej Temat: Gimnastyka buzi i języka.
Cele operacyjne:
Dziecko:
uczestniczy w proponowanych zabawach językowych;
rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych ilustracji;
stara się słuchać bez przerywania.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt oraz barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;
słucha np. opowiadań, baśni; rozmawia na ich temat;
wymienia rośliny oraz zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie.
Treści kształcenia:
rozwijanie prawidłowej komunikacji werbalnej i mowy powiązanej z działaniem podczas zabaw usprawniających aparat mowy;
bogacenie słownictwa dziecka w trakcie zabaw językowych oraz dźwiękonaśladowczych;
kształtowanie głośnego i wyraźnego mówienia poprzez próby wypowiadania się na temat usłyszanego opowiadania; sztuka autoprezentacji podczas komentowania wypowiedzi swoich kolegów oraz koleżanek;
kształtowanie poprawnego oddechu przy mówieniu i poprawnej artykulacji podczas ćwiczeń na pionizację języka;
łączenie zdarzeń w ciąg logicznych następstw na przykładzie prostego opowiadania o misiu wraz z historyjką obrazkową.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1. Schodzenie się dzieci,
przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Nauczyciel (N) wita się radośnie z każdym dzieckiem.
2. Wędrujący miś w lesie:
zabawa taneczna z elementami opowieści ruchowej. Przebieg zabawy: dzieci naśladują ciężki chód misia z dużym brzuchem; na sygnał dany przez N dzieci zatrzymują się i oblizują miód wokół ust niczym głodne misie.
N może wykorzystać instrument, np. tamburyno, aby zasugerować pauzę.
Możliwość rozwinięcia zabawy - miś:
dmucha na liść na swoim nosie;
czołga się – poluje;
podskakuje do ula pod drzewem.
I. Zajęcia poranne
3. Miś z miodem:
zabawa indywidualna. Dziecko próbuje opowiedzieć, co widzi na ilustracji, następnie koloruje ją.
Dziecko ogląda również zdjęcie prawdziwego niedźwiedzia.
Ilustracja - materiał do wydrukowania nr 1.
N pokazuje dzieciom zdjęcie niedźwiedzia.
1. Wędrujący miś:
opowiadanie z wykorzystaniem historyjki obrazkowej. Po przeczytaniu opowiadania N zadaje dzieciom pytania umieszczone na końcu prezentacji multimedialnej.
Dzieci starają się udzielić odpowiedzi.
Tekst opowiadania - materiał do wydrukowania nr 2 i multimedia nr 8 - prezentacja.
2. Miś i ślimak:
indywidualna praca plastyczna.
Ilustracja - materiał do wydrukowania nr 3.
3. Głodny miś:
zabawa grupowa z wykorzystaniem
„głowy misia”. Dzieci próbują powtórzyć ruchy języka pokazywane bezpośrednio przez N oraz prezentowane na przykładzie misia.
Następnie dzieci same poruszają językiem misia i próbują naśladować jego ruchy.
Głowa misia wraz
z przykładowymi
ćwiczeniami - materiał do wydrukowania nr 4 i 5.
Jeśli to możliwe, N może wykorzystać w ćwiczeniu zamiast papierowego misia pluszową zabawkę, której można przyszyć gruby
język wykonany
z miękkiego materiału.
II. Zajęcia główne
4. Głodny miś:
zabawa indywidualna. Każde
Materiały do
wydrukowania nr 6 i 7.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
dziecko dokleja do głowy misia język (szablon), a następnie koloruje misia.
N przygotowuje szablony języka z bibuły dla każdego dziecka albo drukuje je.
Dzieci mogą również dorysowywać język do buzi misia np. szminką.
1. Zagraj z misiem:
zabawy indywidualne:
Obrażony miś – puzzle multimedialne;
Zgadnij, co to za dźwięk? – quiz;
Gdzie jest moja para?- memo.
Pomoce multimedialne nr 9, 10, 11.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Czy miś może być w ogrodzie?:
zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem inwencji własnej dzieci.
Swobodna aktywność dzieci.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
duży pluszowy miś, materiał do uszycia pluszowego języka dla misia, miód w słoiku, serwetka dla każdego dziecka, bibuła/szminka do zrobienia języka misiowi, kredki/farby do kolorowania, komputer, głośniki, zdjęcie niedźwiedzia, tamburyno oraz środki dydaktyczne, które można wykorzystać wzbogacając zajęcia z dziećmi, zamieszczone na portalu Scholaris:
1. Miś z miodem - kolorowanka;
2. Wędrówka misia – tekst opowiadania, autor: Katarzyna Walasek;
3. Miś i ślimak – kolorowanka;
4. Głodny miś – szablon głowy misia;
5. Przykładowe ćwiczenia na pionizację języka;
6. Głodny miś - kolorowanka;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
7. Szablony języków;
8. Wędrówka misia – prezentacja multimedialna;
9. Obrażony miś – puzzle multimedialne;
10. Zgadnij, co to za dźwięk? – prezentacja multimedialna z dźwiękami zwierząt;
11. Gdzie jest moja para? – multimedialna gra memo.