Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska
Obszar podstawy programowej:
4. Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Grupa wiekowa: 5-latki
Blok tematyczny: Poznaję świat wokół siebie Temat: W królestwie figur.
Cele operacyjne:
Dziecko:
aktywnie uczestniczy w zabawie- opowieści ruchowej;
współpracuje w zabawach ruchowych z rekwizytem;
uzupełnia sekwencję figur geometrycznych z zachowaniem rytmu powtarzalności.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach;
umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych oraz przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji oraz form konstrukcyjnych;
dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo - ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu, współdziałanie w grupie podczas zabaw, pomaganie innym dzieciom);
posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem, rekwizytem;
rozwijanie sprawności manualnej (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami);
rozwijanie myślenia logicznego w praktycznych sytuacjach.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy
swobodne w kącikach zainteresowań.
Poznawanie przez zainteresowane dzieci wyglądu podstawowych figur geometrycznych, poznawanie za pomocą zmysłu dotyku i wzroku faktury różnego rodzaju materiałów.
Na stoliku znajdują się figury: koło, prostokąt, kwadrat i trójkąt wycięte przez nauczyciela (N) z różnych materiałów (np. tektura falista, filc, plastik, folia, papier pakowy, aksamit).
I. Zajęcia poranne
2. Figuraki:
zabawy dydaktyczne - zachęcenie dzieci do manipulowania zgromadzonymi materiałami.
Zabawy kształtujące inteligencję matematyczno - logiczną.
N zachęca dzieci do zabawy zgromadzonymi materiałami. Dzieci rozpoznają tylko za pomocą zmysłu dotyku, jaki kształt ma trzymana przez nie figura, układają z elementów sekwencje, przeliczają zebrane sylwety.
1. Urodziny Króla Prostokąta:
opowieść ruchowa przy akompaniamencie muzycznym.
N opowiada treść o drodze dzieci do zamku na przyjęcie urodzinowe Króla Prostokąta (inwencja własna N lub załącznik nr 1), prezentuje ruchy do wykonania przez dzieci.
II. Zajęcia dydaktyczne
2. Kotyliony:
przygotowanie pracy plastyczno - technicznej.
Zachęcenie dzieci do dekorowania według własnego pomysłu przygotowanych przez N sylwet figur geometrycznych.
Dzieci ozdabiają wybrane przez siebie figury wycięte z różnych materiałów:
malują je, wycinają z przygotowanych skrawków materiału ozdoby tworząc w ten sposób kotyliony na bazie kwadratu, koła, trójkąta lub prostokąta.
III. Zajęcia popołudniowe
1. Tańce na balu urodzinowym Króla Prostokąta:
zabawy ruchowe na powietrzu z wykorzystaniem chusty animacyjnej (chustę animacyjną można zastąpić niezbyt ciężką folią malarską, lub dużym kawałkiem miękkiego płótna).
Dzieci z kotylionami przymocowanymi do ubrania trzymają chustę animacyjną, swobodnie nią manipulują. Na hasło N np. „Koła tańczą z kwadratami!” dzieci,
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
które mają kotyliony w kształcie koła lub kwadratu zamieniają się miejscami przebiegając pod chustą.
2 .Figurowe łamigłówki:
zabawy dydaktyczne rozwijające myślenie logiczne, wyobraźnię przestrzenną i sprawność manualną; do wyboru gry w wersji stolikowej lub multimedialnej.
Udział zainteresowanych dzieci lub dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (załączniki nr 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8).
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń.
Słowne: rozmowy, objaśnienia.
Percepcyjne: pokaz, przykład.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
klej, nożyczki, dwustronna taśma klejąca, papier kolorowy, skrawki różnokolorowych materiałów (lub np. wstążki), figury: koła, prostokąta, kwadratu i trójkąta wycięte przez nauczyciela z różnych materiałów (np. tektura falista, filc, plastik, folia, papier pakowy, aksamit) wielkość około 13cm x 13cm, chusta Klanzy lub podobna, płyta CD z nagranym utworem/melodią do podkładu muzycznego opowieści ruchowej, odtwarzacz płyt CD, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, nagranie na płycie CD – wg wyboru nauczyciela oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Dzieci idą na urodziny do Króla Prostokąta - tekst opowieści ruchowej;
2. Żółte kwadraty - materiał do wydrukowania;
3. Gdzie się zgubił trójkąt? - materiał do wydrukowania;
4. Koła i trójkąty - materiał do wydrukowania;
5. Gra multimedialna Spacer po prezent dla Króla Prostokąta;
6. Kolorowanka multimedialna Tort urodzinowy Króla Prostokąta;
7. Puzzle multimedialne Prezent dla Króla Prostokąta;
8. Gra multimedialna Rozsypane perły królowej.