• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęcia dla 3- latków

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęcia dla 3- latków"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęcia dla 3- latków Autor: Maria Greń

Obszar podstawy programowej:

11.Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.

Grupa wiekowa: 3- latki

Blok tematyczny: Obserwuję pogodę i podejmuję decyzje Temat: Prognoza pogody.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 dostrzega proste związki przyczynowo – skutkowe: zachmurzenie – deszcz;

 posługuje się prostymi terminami z zakresu przyrody nieożywionej;

 posługuje się gestem i ruchem w zabawach parateatralnych.

Wykaz nabywanych umiejętności ( ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku;

 rozumie przekaz informacji komunikatów słownych;

 odgrywa role w zabawach parateatralnych posługuje się mową, mimiką, gestem oraz ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (maską).

Treści kształcenia:

 pełnienie ról społecznych (członkowie rodziny) w toku zabaw tematycznych;

 dzielenie się swoimi przeżyciami;

 spacerowanie w pobliżu przedszkola;

 słuchanie różnych odgłosów przyrody, rozpoznawanie ich;

 maszerowanie w rytmie muzyki lub w rytmie wystukiwanym na bębenku;

 wypowiadanie się na temat wysłuchanego tekstu;

 wskazywanie istotnych różnic pomiędzy dwoma przedmiotami oraz ilustracjami;

 układanie prostych kompozycji z figur geometrycznych według podanego wzoru;

 reagowanie na zmiany tempa i dynamiki utworu o dużym zróżnicowaniu;

 ubieranie się odpowiednio do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku;

 posługuje się w zabawie mimiką, gestem, ruchem.

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności

dziecka

Przebieg zajęć Uwagi o realizacji, warunki pobudzające aktywność

dziecka 1. Schodzenie się dzieci, przywitanie.

Zabawy dowolne z misiami: ubieranie, wskazywanie części ciała, nazywanie poszczególnych elementów garderoby.

Dzieci wg własnego wyboru ubierają pluszowe misie lub szablony ubrań na sylwetę misia (załącznik nr 3).

I. Zajęcia poranne

2. Taniec misia:

gra ruchowa. Dzieci pląsają swobodnie na akompaniamencie. Gdy nauczyciel (N) oznajmia: „deszcz!”

dzieci biegną w wyznaczone miejsce, aby skryć się przed ulewą.

Materiał: załącznik nr 6.

1. Niespodzianka dla mamy:

słuchanie opowiadania pt: Przygody misiów. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci rozmawiają z N na temat przewidywania pogody.

Materiał: tekst opowiadania - załącznik nr 1, nagranie audio opowiadania – załącznik nr 5.

2. Idą dzieci:

zabawa ruchowa z akompaniamentem muzycznym. Dzieci poruszają się zgodnie z rytmem – najpierw idą na łąkę wolno, gdy wracają do domu – biegną.

Materiał: załącznik nr 8.

3. Misie w teatrze:

odtworzenie treści opowiadania w formie zabawy parateatralnej.

Dzieci próbują odtworzyć scenkę z opowiadania, wykorzystując maski.

Materiał: tekst opowiadania (załącznik nr 1), szablony masek (załącznik nr 2).

4. Misie zrywają kwiaty:

gra ruchowa. Dzieci podejmują próby wykonania kilku kroków w skłonie.

N pokazuje sposób chodzenia w skłonie.

5. Miś na łące:

kompozycja. Dzieci układają na kartce szablony chmury, słońca, trawy, kwiatów, misia (z kółek o zróżnicowanej wielkości) tworząc ilustrację do opowiadania.

Materiał: załącznik nr 4, kartki, szablony kół w różnych rozmiarach.

II. Zajęcia dydaktyczne

5. Przechadzka:

wyjście na spacer, podczas którego dzieci obserwują przyrodę w najbliższym otoczeniu.

N zachęca dzieci do szukania kwiatów i podziwiania, ale nie do ich zrywania.

III. Zajęcia popołudniowe

1. Co robi miś?:

zagadki słuchowe. Dzieci słuchają nagrania, następnie próbują odgadnąć, co robi miś. N może podpowiadać

Materiał: załącznik nr 7.

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

dzieciom wykonując odpowiednie gesty.

2. Jaka pogoda jest u misia?:

gra multimedialna.

Materiały: załącznik nr 9.

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. Zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3- letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci mimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „ programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską ( 1985)

Czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka.

Słowne: opowiadanie, objaśnienia i instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

pluszowe misie i ubrania dla nich, kartki, szablony kół w różnych rozmiarach, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Przygoda misiów - tekst opowiadania, autor: Maria Greń;

2. Misie w teatrze – szablony masek;

3. Ubierz misia! – szablony;

4. Miś na łące – szablony;

5. Przygoda misiów – nagranie opowiadania;

6. Taniec misia – akompaniament muzyczny do gry ruchowej;

7. Co robi miś? – plik audio;

8. Idą dzieci - akompaniament muzyczny do gry ruchowej;

9. Jaka pogoda jest u misia? – gra multimedialna.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęcia dla 3- latków Autor:

Zachęca dzieci do wypowiedzi na temat przeżyć związanych z różnymi zjawiskami atmosferycznymi, a także konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas występowania

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęcia dla

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęcia dla 4- latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęcia dla 3- latków Autor:

 korzysta z urządzeń i sprzętów przeznaczonych dla najmłodszych dzieci podczas zabaw na powietrzu (posługuje się zabawkami na kółkach odpychając się nogami);.. 

dzieci na podstawie zmysłu dotyku starają się odgadnąć, jaką rzecz trzymają w ręce. Czarodziejska skrzynia z zabawkami, materiał do jej przykrycia. takich samych lub