Flakony perfum na miarę XXI wieku : współczesne trendy w projektowaniu "małych dzieł sztuki"

Download (0)

Full text

(1)

Anna Binda

Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytet Jagielloński

Flakony perfum na miarę XXI wieku – współczesne trendy w projektowaniu

„małych dzieł sztuki”.

Perfumy istnieją na świecie od zarania dziejów. Od samych ich początków dużą wagę przywiązywano do tego, w jaki sposób i w co są zapakowane. Wysoka jakość musiała bowiem iść w parze z tym, w jaki sposób są one „ubierane”. Wysoka jakość materiału opakowania świadczyła bowiem jednocześnie o wysokiej jakości produktu. Obserwując starożytne tendencje można mieć wrażenie – i słusznie- że historia w tym obszarze zatoczyła koło. Jeżeli przyjrzymy się flakonom, jakie zdobią sklepowe półki można odnieść wrażenie, że uginają się pod ciężarem pięknych butelek, bogato zdobionych, złoconych, mieniących się niczym kolory tęczy, odzianych w tkaniny najwyższej jakości lub inne dodatki warte niejednokrotnie więcej, aniżeli to, co mieszczą w swoim wnętrzu.

Kobiety lubią używać pachnideł sygnowanych nazwiskami wielkich kreatorów mody. Oni zaś uwodzą je coraz to nowszymi inspiracjami. Dostarczają im przez to przyjemnych wrażeń i działają jak magnes – przyciągają i zachęcają do sięgnięcia po flakon, w którym mieści się kompozycja zapachowa. Opakowanie perfum stanowi często ich metrykę, podlega trendom i jest tak konstruowane, aby korespondować ze stylem bycia przyszłej użytkowniczki perfum [Więzienie zapachów 2011, Dok.elektr.].

Kolekcjonerzy perfum uwielbiają zdobywać flakony głównie z serii limitowanych. Traktują je jak dzieła sztuki i mają satysfakcję z posiadania jednego z niewielu egzemplarzy. Limitowane wersje zapachów wielkich kreatorów mają dla ich wielbicieli wyjątkową wartość i nabywane są ze względu na ich niezwykłą formę i unikatowy charakter [Rosner-Klimchuk 2010]. Poza seriami limitowanymi, które charakteryzują się niezwykłością oraz atrakcyjnością warto zastanowić się co wpływa na to, że wybieramy określone perfumy i zwracamy uwagę na pewne flakony, a na inne nie?

W branży kosmetycznej, przede wszystkim w przypadku perfum znaczna część producentów lansuje te opakowania, które kojarzą się z luksusem, elegancją oraz ekskluzywną konsumpcją.

(2)

Idealnym przykładem jest Dior, który wypuszcza na rynek perfumy, jak również inne kosmetyki w kolorze granatu o różnych odcieniach. Co bardzo ważne, wzmocnione są złotem, który jak wiadomo kojarzy się z bogactwem, jak również luksusem [Daszkiewicz; Dobiegała- Korona 1998, s.45].

Rysunek 1 Opakowanie perfum Dior

Źródło: http://strefa-kobiety.pl/wp-content/uploads/2009/03/add.jpg

Trendy, jakie dokonują się obecnie w zakresie kolorystyki opakowań perfum są najpowszechniejsze. Poza granatem i różnymi jego odcieniami, jak również złotem i srebrem , które przywołują skojarzenia z luksusem, a co za tym idzie idealnie pasują do perfum z wyższej półki można również zauważyć inne tendencje. Kierunki kolorystyczne lansowane przez wiodących producentów barwników, jak i świat mody, to również fiolety, różne odcienie niebieskiego i szarości, w dalszym ciągu kolory metaliczne, ale już dużo bardziej spokojniejsze, niż w ubiegłych latach. Współcześnie zauważalny jest również wzrost tolerancji społeczeństwa globalnego na kolory nietypowe. Przykładem jest to, że kolor czarny w opakowaniach kosmetycznych do tej pory zarezerwowany dla mężczyzn, pojawił się bardzo szeroko w opakowaniach kosmetyków dla kobiet.

(3)

Rysunek 2 Opakowanie perfum dla kobiet

Źródło: http://www.myperfumesamples.com/mps/encre-noire-by-lalique-for-women

Poza wyjątkami, takimi jak podany na rys. 2 przykład, w przypadku perfum spotkać można przede wszystkim takie, których flakony cechują się pastelową kolorystyką. Współczesna moda narzuca bowiem dziewczęcy wygląd, a co za tym idzie zwariowane, bezkształtne wzory, kwiaty i inna tego typu grafika, widniejąca na opakowaniach, to niewątpliwe trend XXI wieku.

Rysunek 3 Opakowania perfum dla kobiet

Źródło: http://www.buscape.com.br/perfume-sjp-nyc-sarah-jessica-parker-eau-de-toilette-feminino-30-ml

(4)

Różnorodność dostępnych na rynku wyrobów perfumeryjnych jest olbrzymia. Dotyczy ona również ich opakowań – kształtu, kolorystyki, zdobień. Obserwacje tych produktów wskazują na pewną prawidłowość związaną z projektowaniem kolorystyki ich opakowań – najczęściej barwy stosowane w opakowaniach są zsynchronizowane z nutą zapachową, tradycją i panującymi kanonami mody [Ankiel-Homa 2009, Dok.elektr.]. Wody perfumowane o kwiatowej, słodkiej nucie zapachowej opakowywane są w pastelowe, różowe, łososiowe flakony. Z kolei perfumy o nucie ostrej, piżmowej mają zdecydowaną kolorystykę opakowań (np. zielone i fioletowe opakowania marki Poison). Perfumy Gucci Rush (nuta ostra, bardzo intensywna) poprzez kolorystykę opakowania silnie wyróżniają się na półce sklepowej – flakon ma wyrazisty, krwistoczerwony kolor.

Projektanci opakowań wyrobów perfumeryjnych skierowanych do młodzieżowego segmentu rynku wykorzystują często ciepłe kolory, np. pomarańczowy, seledynowy [Ankiel-Homa 2009, Dok.elektr.]. Właściwie zaprojektowana i wykonana warstwa wizualna opakowań produktów konsumpcyjnych (nie tylko kosmetycznych) jest znakomitym narzędziem działań marketingowych przedsiębiorstw. Szczególnie silnie oddziałuje na konsumenta, który łatwo zauważa produkt na półce sklepowej, wyraża zainteresowanie nim. Często wymieniane elementy tworzące warstwę wizualną opakowania, a w szczególności kształt, barwa, poparte rozwiązaniami graficznymi, tworzą markę produktu i firmy. Jeżeli dodatkowo wyobrażenie o produkcie konsumentowi odpowiada, to dzięki opakowaniu konsument decyduje się na zakup, co z kolei przekłada się na wynik finansowy przedsiębiorstwa.

Obecnie zauważalna jest tendencja, polegająca na mieszaniu starych trendów z aktualnym stylem. Klasyczne flakoniki znów mogą czarować różnorodnością kształtów oraz rozmiarów.

Klienci uzmysłowili sobie, że opakowania perfum są bardzo ważnym elementem składającym się na wartość tego, co znajduje się wewnątrz, czyli produktu. W dalszym ciągu ogromne zainteresowanie wzbudzają, zarówno kolorowe szkła, jak również różne kolory perfum oraz grubościenne szklane lub plastikowe flakoniki.

Obecnie preferowane są jednak przede wszystkim flakony o prostych kształtach oraz takie, które posiadają zminiaturyzowaną wersje pompek. W przypadku butelek i słoiczków można zauważyć podobną tendencję. Mają one na ogół proste, klasyczne kształty, bardzo rzadko spotykane są fantazyjne modele. Perfumy Attraction firmy Lancôme umieszczane są w opakowaniu kulopodobnym zrobionym ze szkła grawerowanego, które podkreśla blado

(5)

złocisty odcień perfum. Tego typu trend w projektowaniu flakonów perfum jest coraz częściej spotykany. Zauważalny jest on zarówno w przypadku perfum dla kobiet, jak również dla mężczyzn. Dla nich bowiem również coraz ważniejsza staje się prostota, a zarazem klasyka flakonu perfum.

Rysunek 4Opakowanie perfum Lancôme

Źródło: http://www.1mmtt.ru/product/zhenskie-duhi-lancome-parfum-attraction-tualetka/

Kształt flakonu, taki jak został zaprezentowany na rys. 4 przywołuje skojarzenia z naturą. Jest to najczęściej wybierany kształt opakowań. Nie bez powodu tego typu flakonów, jak również innych opakowań jest na rynku najwięcej.

Można zaobserwować, że współcześnie największą popularnością cieszą się perfumy Gaultier`a. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na rysunek poniżej. Flakon owych perfum niewątpliwie przykuwa wzrok, dzięki swej oryginalności i nietypowemu kształtowi. Nie spotkamy żadnych innych perfum na półce w tego typu flakonie. Wyróżniają się one na tle wszystkich innych.

(6)

Rysunek 5 Flakon perfum Jean Paul Gaultier

Źródło: http://www.ofeminin.pl/makijaz/wyjatkowy-prezent-na-swieta-d10621c177725.html

Limitowane edycje perfum, takie jak ukazana na rys. 5 wskazują na artystyczną wyobraźnię kreatora. Jean Paul Gaultier z właściwą sobie finezją i przekorą ubiera flakon wody toaletowej w suknie ze swoich kolekcji. Flakon w kształcie kobiecej sylwetki staje się nowego rodzaju manekinem, na którym projektant eksponuje kreacje mody. Flakon perfum, ukazany na powyższym rysunku (rys.5), to niewątpliwie kwintesencja barkowego piękna

„ubranego” w zmysłową koronkę. Zakup produktu w takim falkonie, dla kogoś szczególnego lub dla siebie może świadczyć o tym, że chcemy być postrzegani jako seksualnie wyzwoleni ekscentrycy [Stewart 2009, s.49].

Jak już zostało wspomniane, współcześnie zarówno kobiety, jak i mężczyźni coraz częściej sięgają po perfumy w prostych, klasycznych kształtach. Jest to zatem kolejny trend, jaki można zauważyć w projektowaniu flakonów.

(7)

Rysunek 6 Flakon perfum Chanel

Źródło: http://www.vatgia.com/raovat/11060/12726329/nuoc-hoa-chanel-coco-mademoiselle-shop-le- secret-parfume-chinh-hang.html

Opakowanie perfum przedstawionych na rys. 6 o bursztynowym kolorze ma wyjątkowo prosty i "szlachetny" kształt. Flakon nawiązuje jednak do nowoczesnej stylistyki, grube szkło podkreśla jeszcze bardziej luksusowy charakter produktu. W tym wypadku mamy wrażenie, że sięgamy po produkt z najwyższej półki i nie mylimy się - tak jest w rzeczywistości.

Wśród wielu propozycji projektów opakowań dla perfum odnaleźć można te o mniej wyrafinowanej stylistyce, o prostych i zdecydowanych liniach. Interesująco przedstawia się gama opakowań firmy Gerresheimer. Firma jest wiodącym producentem opakowań ze szkła na rynku niemieckim i produkuje flakony dla wielu znanych marek: Ives Rocher, Jil Sander, Jackpot. W swojej kolekcji Gerresheimer posiada także ampułki i buteleczki ze szkła rurkowego, idealnie przeźroczyste w najróżniejszych kolorach (rys.7).

(8)

Rysunek 7 Opakowanie firmy Gerresheimer

Źródło: http://no-way-talk.blogspot.com/2015/04/yves-rocher-un-matin-au-jardin-vert-eau.html

Te miniaturowe dzieła sztuki urzekają niewielkimi rozmiarami - przede wszystkim jednak zaskakują wysoką precyzją wykonania.

Na zakończenie koniecznie trzeba przywołać przykład perfum Estée Lauder. Zwracają one uwagę praktycznie każdego potencjalnego konsumenta ze względu na niezwykłe kombinacje kolorów, jak również zastosowane innowacje.

Rysunek 8Flakon perfum Estée Lauder

Źródło: http://i2.wp.com/nayandherthings.com/wp-content/uploads/2016/01/Estee-Lauder-Beyond- Paradise.jpg

(9)

Flakon przedstawiony na rys. 8 ma kształt łezki, która charakteryzuje się pięknymi pastelowymi kombinacjami kolorów, które idealnie komponują się ze sobą. Ponadto jest to kolorystyka, która doskonale współgra ze światłem. Kombinacje kolorów mają większą siłę przyciągania naszego wzroku, aniżeli pojedyncze kolory. Powyższy flakon perfum niewątpliwie jest tego bardzo dobrym przykładem.

Znana marka i niesamowity, unikalny zapach perfum to nie wszystko – zwracać uwagę ma również butelka, coraz częściej projektowana przez wysokoopłacanych projektantów sztuki.

Niepozorne buteleczki stają się czasem nawet bardziej pożądane i przez to, z czego zostały wykonane – z kryształu, pozłacane- są droższe niż to, co w sobie kryją. Wygląd produktu, a więc jego opakowanie – zachęcające, potrafiące przykuć wzrok i zarazem intrygujące – to pierwszy klucz do sukcesu. Inspiracji jest dużo: od klasycznych butelek z „pompką” na sznurku, poprzez wzornictwo nawiązujące do elementów przyrody, kształtów owoców, kobiecego ciała, symboli matematycznych, po surrealistyczne kształty, art deco, modernistyczne, a nawet industrialne.

Spis ilustracji:

Rysunek 1. Opakowanie perfum Dior Rysunek 2. Opakowanie perfum dla kobiet Rysunek 3. Opakowania perfum dla kobiet Rysunek 4. Opakowanie perfum Lancôme Rysunek 5. Flakon perfum Jaean Paul Gaultier Rysunek 6. Flakon perfum Chanel

Rysunek 7. Opakowanie firmy Gerresheimer Rysunek 8. Flakon perfum Estée Lauder

Literatura:

1. Ankiel-Homa M. [Dok.elektr.] opakowania. com.pl (2009).

2. Daszkiewicz A.; Dobiegała-Korona B. (1998). OPAKOWANIE instrument marketingu. Warszawa:

Wyd. CIM.

3. Rosner-Klimchuk M. (2010). Trends in packaging design. Packaging world nr 09/10.

4. Stewart B. (2009). Projektowanie opakowań. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

5. Więzienie zapachów. [Dok.elektr.] www.lekka.pl (2011).

Figure

Updating...

References

Related subjects :