• Nie Znaleziono Wyników

wiczenia logopedyczne do zaj grupowych w przedszkolu, wspomagaj ce rozwój mowy (grupa wiekowa 4 6 lat)

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "wiczenia logopedyczne do zaj grupowych w przedszkolu, wspomagaj ce rozwój mowy (grupa wiekowa 4 6 lat)"

Copied!
11
0
0

Pełen tekst

(1)

www.forum-media.pl

Scenariusz 5

ýwiczenia logopedyczne do zajčþ grupowych w przedszkolu, wspomagaj Ĉce rozwój mowy

(grupa wiekowa 4–6 lat)

Temat: Bezludna wyspa

Cele

stymulowanie rozwoju mowy dziecka

þwiczenia usprawniajĈce mičĤnie aparatu artykulacyjnego

uwraİliwianie percepcji sãuchowej

rozwijanie motoryki duİej

rozwijanie motoryki maãej

þwiczenia usprawniajĈce pracč podniebienia mičkkiego

þwiczenia spostrzegawczoĤci

pobudzanie aktywnoĤci werbalnej dzieci, stymulowanie spontanicznych wypowiedzi, doskonalenie budowania zdaę

poszerzanie sãownika czynnego i biernego dzieci

Metody pracy

þwiczenia artykulacyjne

þwiczenia oddechowe

Pomoce

karty pracy

sãomki do napojów

czekoladowe „monety” w liczbie odpowiadajĈcej liczbie dzieci

drewniana skrzyneczka lub worek

kredki

dãuga wstčga lub szarfa

nagranie szumiĈcego morza

Przebieg zajčþ

ýwiczenie 1

Co potrzeba piratowi?

ProwadzĈcy kãadzie przed dzieþmi obrazki przedstawiajĈce rekwizyty, które sĈ zwiĈzane z piratami i ksičİniczkami (karta pracy nr 1). Opowiada, İe dzieci bčdĈ bawiþ sič tego dnia w piratów, dlatego muszĈ wiedzieþ, jakie przedmioty im pasujĈ. Dla kontrastu, wĤród przed- miotów powiĈzanych z tematem przewodnim zajčþ, leİĈ przedmioty zwiĈzane z ksičİniczkami.

Zadaniem dzieci jest wybór „pirackich” przedmiotów i podanie argumentów, dlaczego wãaĤnie te rekwizyty sĈ im potrzebne.

(2)

ýwiczenie 2

Poszukiwanie skarbu

Dzieci sĈ druİynĈ, która ma zadanie – odszukaþ skarb. ProwadzĈcy wczeĤniej przygotowuje zabawč – w drewnianej skrzynce lub worku chowa czekoladowe monety (lub drukuje i wycina obrazki monet z karty pracy nr 2, które moİna przykleiþ na grubszej tekturce), wycina karty z zadaniami logopedycznymi i przykleja je tak, aby na odwrocie kaİdej z nich znajdowaã sič piracki symbol (karta pracy nr 2a). Karty z zadaniami rozkãada nastčpnie w róİnych miejscach w sali. ProwadzĈcy wprowadza dzieci w zabawč – mówi o piracie, który pozostawiã dzieciom skarb, jednak drogč do skarbu moİe im zdradziþ dopiero wtedy, kiedy dzieci zbiorĈ wszystkie karty z zadaniami i prawidãowo wykonajĈ zapisane na nich þwiczenia. Dopiero wówczas, gdy dzieci odnajdĈ rozãoİone w pomieszczeniu karty z zadaniami i poprawnie je wykonajĈ, prowadzĈcy rozwija mapč prowadzĈcĈ do skarbu (karta pracy nr 2b) i wskazuje miejsce jego ukrycia. Dzieci idĈ we wskazane miejsce i odnajdujĈ skrzynkč z monetami – czekoladkami/

wydrukowanymi monetami. Kaİde z nich otrzymuje w nagrodč jednĈ monetč.

ýwiczenie 3

Skarb pirata

Zadaniem dzieci jest przeniesienie przy pomocy sãomki skarbów pirata do skrzyni (karta pracy nr 3).

ýwiczenie 4

Atak rekinów

ProwadzĈcy przy pomocy dãugiej wstĈİki lub szarfy ukãada na Ĥrodku sali „wyspč”. Tãumaczy dzieciom, İe jest to jedyna bezpieczna przystaę, kiedy zaczynajĈ atakowaþ rekiny. Dzieci „pãy- wajĈ” w morzu, czyli krĈİĈ wokóã szarfy, w trakcie trwania nagrania szumu morza. Gdy nagranie cichnie, dzieci muszĈ szybko wskoczyþ do wnčtrza szarfy, aby nie zostaþ zaatakowanym przez rekina. Za kaİdym razem prowadzĈcy zmniejsza trochč obwód szarfy – wyspy. Dzieci, które nie zmieszczĈ sič do Ĥrodka szarfy, siadajĈ z boku. Zabawč wygrywa dziecko, które za kaİdym razem zdĈİy wskoczyþ do Ĥrodka, mimo zmniejszajĈcego sič rozmiaru „wyspy”.

ýwiczenie 5

Bezludna wyspa

ýwiczenie polega na pokolorowaniu obrazka przedstawiajĈcego bezludnĈ wyspč (karta pracy nr 4).

(3)

www.forum-media.pl

Karta pracy nr 1

Scenariusz 5 • ýwiczenie 1 • Co potrzeba piratowi?

(4)
(5)

www.forum-media.pl

Karta pracy nr 2

Scenariusz 5 • ýwiczenie 2 • Poszukiwanie skarbu

(6)

Karta pracy nr 2a

Scenariusz 5 • ýwiczenie 2 • Poszukiwanie skarbu

Policz j Ċzykiem wszystkie swoje

z Ċby, na górze i na dole.

Machaj j Ċzykiem na boki, jak pirack ą

szabl ą – poruszaj nim wzd áuĪ dolnych

i górnych z Ċbów, od wewn Ċtrznej

strony.

Przesuwaj j Ċzykiem po podniebieniu, od z Ċbów w stronĊ

gard áa.

U áóĪ usta w dziób papugi – z áącz je i wyci ągnij mocno

do przodu.

Kl ąskaj szerokim j Ċzykiem, jak konik.

Nape ánij policzki powietrzem i trzymaj

je jak najd áuĪej, oddychaj ąc

przez nos.

(7)

www.forum-media.pl

(8)

Karta pracy nr 2b

Scenariusz 5 • ýwiczenie 2 • Poszukiwanie skarbu

(9)

www.forum-media.pl

Karta pracy nr 3

Scenariusz 5 • ýwiczenie 3 • Skarb pirata

(10)
(11)

www.forum-media.pl

Karta pracy nr 4

Scenariusz 5 • ýwiczenie 5 • Bezludna wyspa

Cytaty

Powiązane dokumenty

atomu (w minutach) 30 Szacowany MAKSYMALNY czas na realizację treści atomu (w

Ocena sposobu żywienia dzieci w wieku przedszkolnym przeprowadzona w kraju wskazuje na niedostateczną zawartość wapnia, nie tylko w przedszkolnych racjach po- karmowych [Klemarczyk

Szacowany MINIMALNY czas na realizację treści atomu (w minutach) Szacowany MAKSYMALNY czas na realizację treści atomu (w minutach)..

Miłek wyróżni- ła – na podstawie studium literatury oraz obserwacji zachowań dzieci w czasie zabaw, przyjmując za kryterium występowanie w zabawach pierwiastka twórczego –

W zgromadzonym materiale językowym wyodrębniono wyrazy tekstowe, wykorzystane przez badanych oraz skonstruowane przez nich wy- powiedzenia, obliczono średnią długość

Ćwiczenie ma na celu pracę przodu języka (sz) i warg (u), przy wymawianiu „ku- ku" — tyłu języka (k), ćwiczenie nadaje się również do wykonywania podczas pobytu na

Aktualnie większość dzieci w wieku 0–3 lata wychowywana jest przez rodziców, babcie lub pracujące legalnie i nielegalnie opiekunki (nianie). Szacuje się, że opiekę

Przekaz treści wychowawczych powinien odbywać się drogą najlepiej przyswajalną przez dziecko dlatego najskuteczniejsze metody naturalne, czyli własny przykład- dzieci obserwują