• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Ja i czas (część II)Treści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Ja i czas (część II)Treści kształcenia:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny

Temat: Ja i czas (część II)

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Uzasadnia potrzebę planowania zajęć w ciągu dnia i tygodnia; prawidłowo planuje i realizuje swój rozkład zajęć w ciągu dnia – przyroda (V.5),

2) Wyjaśnia prawdziwe znaczenie własnych zachowań oraz ich przyczyny i konsekwencje – etyka (2),

3) Sytuuje w czasie i opisuje wyprawę wiedeńską Jana III Sobieskiego – historia i społeczeństwo (2.1.2),

4) Pozyskuje informacje z różnych źródeł oraz selekcjonuje je i porządkuje – historia i społeczeństwo (II),

5) Tworzy krótką wypowiedź o postaci i wydarzeniu historycznym, posługując się poznanymi pojęciami – historia i społeczeństwo (III),

6) Wyszukuje i wykorzystuje informacje z różnych źródeł – zajęcia komputerowe (III),

7) Korzysta z komputera, jego oprogramowania i zasobów elektronicznych (lokalnych i w sieci) do wspomagania i wzbogacania realizacji zagadnień z wybranych przedmiotów – zajęcia komputerowe (6.1).

Cele operacyjne:

Uczeń

:

● Rozumie, że czas jest szczególnym dobrem: pozwala na realizację innych dóbr,

● Odróżnia czas od doświadczania czasu,

● Rozpoznaje proste rezerwy swojego czasu i wdraża elementy planowania,

● Posługuje się prostymi narzędziami zarządzania sobą w czasie,

● Wie, kim był Jan III Sobieski, i opisuje odsiecz wiedeńską,

● Wie, kim był Dwight David Eisenhower,

● Wyszukuje informacje dotyczące tematów z zakresu historii,

● Potrafi określać czynności według priorytetów metodą „macierzy Eisenhowera”,

● Potrafi korzystać z aplikacji (programów) umożliwiających gospodarowanie sobą w czasie.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Posługuje się poznanymi pojęciami,

● Rozumie potrzebę zarządzania czasem i korzyści z tego wynikające,

● Określa czynności według priorytetów,

● Planuje swoje czynności – zarządza sobą w czasie,

● Posługuje się prostymi narzędziami zarządzania czasem,

● Wyszukuje informacje i korzysta z nich, 1

(2)

● Posługuje się nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.

Środki dydaktyczne:

● Zasoby multimedialne: zadanie interaktywne Jeden dzień z życia króla, karty pracy (Planujemy dzień oraz Wyobraź sobie, że jesteś…),

● Tablica, kreda/pisak,

● Tablica interaktywna/komputer z głośnikami.

Metody nauczania:

● Podające: pogadanka, objaśnienie, wystąpienie,

● Praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe,

● Problemowa: aktywizująca – gra dydaktyczna,

● Programowana: z użyciem komputera.

Formy pracy:

● Z całą klasą, jednolita,

● W grupach, zróżnicowana,

● Indywidualna.

Na poprzednich zajęciach:

● Uczniowie o zainteresowaniach historycznych przygotowują krótkie wystąpienie, mające na celu przybliżenie sylwetki Dwighta Davida Eisenhowera i jego sposobu ustalania priorytetów.

● Uczeń biegły w obsłudze komputera i narzędzi internetowych przygotowuje prezentację wybranej przez siebie aplikacji (programu), umożliwiającej gospodarowanie sobą w czasie.

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita uczniów i prosi o przypomnienie najważniejszych wniosków poprzednich zajęć:

● Człowiek może organizować nie czas jako taki, a jedynie własne działanie, może tylko decydować o tym, kiedy będzie wykonywać określone czynności.

● Tak naprawdę nie zmieniamy czasu, ale tylko nasze „doświadczanie czasu”.

● To, jak „doświadczamy czasu”, zależy z jednej strony od tego, jacy jesteśmy, a z drugiej od okoliczności, w których działamy.

● Choć nie zawsze możemy w pełni mieć władzę nad swoim „odczuwaniem czasu”, to jednak w wielu momentach życia mamy bardzo duży wpływ na to, jak go przeżywamy, wypełniając tym, co ważne i korzystne dla nas, lub tym, co okazuje się mało istotne czy wręcz szkodliwe.

● Niezmiernie istotne jest dobre organizowanie podejmowanych przedsięwzięć w tych momentach życia, w których mamy na to wpływ.

Nauczyciel koryguje i uzupełnia wypowiedzi dzieci, o ile występuje taka konieczność.

2. Wprowadzenie do tematu – zadanie interaktywne Jeden dzień z życia króla

Ćwiczenie wykonywane przy użyciu tablicy interaktywnej lub komputera. Zadaniem uczniów jest ułożenie planu przykładowego dnia średniowiecznego króla. Czynności, które należy

2

(3)

odpowiednio uszeregować, tak aby utworzyły kształt klepsydry, to: przyjmowanie raportów, spotkanie z doradcami, obiad, drzemka, audiencja posła z sąsiedniego królestwa oraz uczta.

Nauczyciel zwraca uwagę dzieci na wagę planowania czynności, które chcemy wykonać danego dnia: plan taki pozwala na uporządkowanie celów i określa najlepszy sposób ich osiągnięcia;

dzięki planowaniu działań łatwiej też zadbać o równowagę między obowiązkami i przyjemnościami.

3. Prowadzący zajęcia przywołuje z poprzednich zajęć postać Jana III Sobieskiego i jego przygotowania do odsieczy wiedeńskiej, świadczące o doskonałej organizacji jego działań.

Odwołując się do stwierdzenia padającego w słuchowisku, że król powinien odznaczać się nienaganną organizacją, nauczyciel przywołuje postać polityka, który również uważał, że osoba zarządzająca państwem musi być doskonale zorganizowana – Dwighta Davida Eisenhowera.

4. Wystąpienie uczniów, którzy przygotowali informacje na temat Dwighta Davida Eisenhowera i jego sposobu ustalania priorytetów.

5. Ćwiczenie z kartą pracy Planujemy dzień.

Uczniowie otrzymują kartę pracy, na której widnieje wiele rozmaitych czynności oraz kwadrat odpowiadający „macierzy Eisenhowera” – podzielony na cztery następujące części:

A. sprawy ważne i pilne, B. sprawy ważne i niepilne, C. sprawy nieważne i pilne oraz D. sprawy nieważne i niepilne. Są trzy wersje kart, różniących się przypisanym im czasem planowanych czynności w ciągu dnia: „do południa = 7.00 – 13.00”, „po szkole = 13.00 – 18.00” oraz „wieczór

= 18.00 – 21.00”. Dzieci zostają podzielone na trzy grupy – każda dostaje inną wersję karty.

Zadaniem uczniów jest przypisanie każdej czynności jednemu z pól kwadratu (A, B, C, D).

Każda grupa ma swojego lidera, którego mianuje prowadzący zajęcia, starając się dobrać do tej roli ucznia mającego zarazem zdolności przywódcze i odznaczającego się dobrą organizacją czasu – on będzie zarządzać pracą grupy. Po upłynięciu czasu przeznaczonego na wykonanie zadania nauczyciel prosi reprezentantów każdej z grup, aby przedstawili na tablicy wypełnione już kwadraty. Najlepiej, żeby było to dziecko nieśmiałe lub z innym deficytem społecznym, któremu wystąpienie w sytuacji publicznej pozwoli na przełamanie – choćby w niewielkim stopniu – bariery wstydu i dowartościowanie. Pozostali uczniowie mogą zadawać pytania członkom grupy, która właśnie prezentuje swój materiał, o uzasadnienie przydziału czynności do poszczególnych pól kwadratu.W komentarzu do zadania prowadzący zajęcia wskazuje na fakt, że każda czynność może być klasyfikowana różnie (przydzielona do różnych pól kwadratu), ponieważ jej „waga” oraz „pilność” zmienia się w zależności od tego, jakie cele sobie stawiamy, co jest dla nas ważne w danym momencie dnia, tygodnia, okresu życia. Podkreśla, że jedną z ważniejszych rzeczy w planowaniu własnego czasu jest umiejętność dostrzegania bliskich i dalszych celów, a także wartości.

6. Ćwiczenie z kartą pracy Wyobraź sobie, że jesteś…

Praca w grupach uprzednio utworzonych. Ćwiczenie jest odmianą zadania poprzedniego, mającą uświadomić, że waga różnych czynności może też zależeć od tego, kim jesteśmy – jakie role społeczne przyjęliśmy. Uczniowie niejako „wcielają się” w rolę kolarza, pianistki lub chirurga, w zależności od tego, która wersja karty zostanie wylosowana przez lidera danej grupy. Dalszy przebieg zadania jest analogiczny do ćwiczenia z kartą pracy Planujemy dzień.

3

(4)

7. Prezentacja wybranej przez ucznia aplikacji, pozwalającej na gospodarowanie sobą w czasie.

Pokaz odbywa się przy użyciu tablicy interaktywnej lub komputera.

8. Podsumowanie zajęć.

Nauczyciel powraca do tych wątków zajęć (mając na uwadze obie ich części), które eksponowały dwóch ważnych w dziejach świata polityków: Jana III Sobieskiego i Dwighta Davida Eisenhowera. Wskazuje, że zarządzanie czasem jest wyjątkowo ważne w przypadku osób, od których zależą sprawy wielu innych ludzi. Bo zarządzając „swoim” czasem, wpływamy też na „cudzy” czas – nauczyciel przypomina różnicę między czasem (który jest wspólny) a odczuciem czasu. Na zakończenie zajęć prosi uczniów o podanie przykładów z życia codziennego, kiedy nasze zarządzanie czasem wpływa na innych ludzi, a następnie poleca dzieciom, aby w domu stworzyły swój plan następnego dnia. Zadanie zostanie sprawdzone na następnych zajęciach.

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

Następnie prosi dzieci o przyjrzenie się cechom wypisanym na tablicy i zastanowienie się, jakim rodzajom inteligencji odpowiadają.. Prowadzący zajęcia

Prowadzący zajęcia tak kieruje dyskusją, żeby uczniowie zwrócili uwagę na fakt, że nasze życie podlega różnym prawom: fizycznym (wiemy, że plecak Adasia nie mógł po

Mogą je rozdysponować na cztery cele: wzmocnienie wojska, budowę zamków obronnych, budowę dróg handlowych lub budowę ośrodków edukacji.. Zanim wspólnie rozstrzygną problem

Nauczyciel na zakończenie pierwszej części zajęć poświęconych sugestiom powinien zwrócić uwagę, że na lekcjach nie zajmowano się źródłowymi mowami

Przy wykonywaniu zadania nauczyciel podkreśla, że postawa tolerancji łączy się z szacunkiem dla człowieka i to powinno stanowić podstawę do oceny

Osobom z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami ze skupieniem się można wręczyć wydruk z treścią

● Tekst słuchowiska do wydrukowania dla uczniów z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami w skupieniu się.. Dłuższy, grubszy,

Jeżeli zatem mężowi urodzą się dwie lub trzy córki, to one stają się powodem jego bogactwa, a jeżeli urodzi mu się dwóch chłopców, to stają się powodem jego