Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Ewa Knap
Obszar podstawy programowej:
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Grupa wiekowa: 4-latki
Blok tematyczny: Świat książek
Temat: Poznajemy prace naszych rodziców.
Cele operacyjne:
Dziecko:
wie, na czym polega praca lekarza i policjanta;
czyta globalnie proste wyrazy;
klasyfikuje przedmioty wg określonego kryterium;
wykonuje prace przestrzenną – kukiełkę z kartonu;
uczestniczy w zabawach ruchowych oraz parateatralnych.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty, tworzy dłuższe wypowiedzi;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
dysponuje sprawnością rąk oraz koordynację wzrokowo – ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania;
układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, a wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej.
Treści kształcenia:
poszerzenie doświadczeń plastycznych dzieci, rozwijanie sprawności manualnej, twórczej wyobraźni i poczucia estetyki;
kształtowanie sprawności ruchowej poprzez uczestnictwo w ćwiczeniach oraz zabawach ruchowych;
rozwijanie umiejętności wypowiadania się rozbudzanie zainteresowania książką;
globalne odczytywanie wyrazów (element metody I. Majchrzak);
kształcenie słuchu fonematycznego;
ćwiczenia percepcji wzrokowej.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1. Schodzenie się dzieci,
powitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Przeglądanie książek, rozmowa sytuacyjna: „Jakie zawody wykonują rodzice?”.
Nauczyciel (N) w kąciku książki umieszcza z dziećmi nowe pozycje. Przykładowe propozycje literatury dla dzieci:
Maszyny i pojazdy. Plac budowy M. Witmann;
Mądra mysz – o zawodach i Zuzi M. Witmann;
Mam przyjaciela kucharza R. Butschkow;
Zuzia uczy się piec L. Schneider.
2. Moja mama jest…:
układanie krótkich zdań na temat zawodów, np. „Moja mama jest kucharką. Mój tata jest stolarzem”. Próby przeliczania wyrazów, dzielenia ich na sylaby.
N przygotowuje klocki lub guziki do zaznaczania liczby wyrazów, sylab.
I. Zajęcia poranne
3. Oto Jaś:
przedstawienie kukiełki: Jasia, który chce opowiedzieć o swoich rodzicach – zapowiedź tematu zajęć. Następnie dzieci czytają globalnie: „mama”, „tata”.
N przedstawia dzieciom kukiełkę wykonaną na bazie załącznika nr 1. Następnie prezentuje dzieciom napisy do czytania globalnego: „mama”,
„tata”.
1. Praca moich rodziców:
rozmowa na temat wiersza: „Jaki zawód wykonuje mama Jasia, a jaki tata?”; „Na czym polega ich praca?”.
Tekst wiersza w załączniku nr 2; dyskusję można wzbogacić prezentacją multimedialną (załącznik nr 5).
2. Oto rodzice Jasia:
wykonanie kukiełek policjantki i lekarza:
ozdabianie sylwet wybraną przez dziecko techniką;
umocowanie ich na patyku.
Do wykonania kukiełek niezbędne są: sylwety (załącznik nr 3), papier kolorowy, bibuła, pastele, patyczki.
II. Zajęcia dydaktyczne
3. Teatrzyk kukiełkowy:
dzieci tworzą scenkę dialogową między policjantką a lekarzem.
Ćwiczenia w mowie dialogowej.
Wykorzystanie wcześniej przygotowanych sylwet.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1. Pomóż lekarzowi i policjantce:
zabawy multimedialne dla dzieci zainteresowanych tematem.
Do wyboru gry dostępne w załącznikach nr 6, 7, 8.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Policjant kieruje ruchem:
zabawa orientacyjno – porządkowa w ogrodzie przedszkolnym.
Przebieg:
dzieci podzielone są na dwie grupy (kierowcy i piesi). Jedno z dzieci przyjmuje rolę policjanta, który kieruje ruchem. Policjant pokazuje kierowcom zielony lizak (sylweta w załączniku nr 4) – samochody ruszają, gdy pokazuje czerwony, samochody zatrzymują się, a przechodzą piesi. Ciąg dalszy według pomysłów i inwencji dzieci.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka.
Percepcyjne: obserwacji i pokazu.
Słowne: żywego słowa, objaśnienia i instrukcje.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
książki dla dzieci o treści związanej z tematem zajęć, liczmany (np. klocki, guziki) do przeliczania liczby wyrazów w zdaniu, bibuła, klej, papier kolorowy, nożyczki, patyczki do umocowania kukiełek, komputer z dostępem do Internetu, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Jaś – szablon kukiełki do wycięcia i wykonania przez nauczyciela;
2. Tekst wiersza: Praca moich rodziców, autor: Ewa Knap;
3. Rodzicie Jasia – sylwety kukiełek policjantki i lekarza;
4. Policyjne lizaki – szablony do wydrukowania na kartonie i wycięcia przez nauczyciela;
5. Prezentacja multimedialna: Praca moich rodziców;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
6. Gra multimedialna: Wybierz akcesoria potrzebne w pracy policjantowi;
7. Gra multimedialna: Wybierz akcesoria potrzebne w pracy lekarzowi;
8. Kolorowanka multimedialna: Mój tata jest lekarzem.