Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Katarzyna Walasek
Obszar podstawy programowej:
Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
Grupa wiekowa: 4-latki
Obszar/blok tematyczny: Mówię coraz ładniej i poprawniej Temat: Gimnastyka buzi i języka.
Cele operacyjne:
Dziecko:
rozwija wrażliwość słuchową podczas zabaw dźwiękonaśladowczych usprawniających jednocześnie aparat mowy;
uczestniczy w proponowanych zabawach językowych, teatralnych, a także muzycznych;
uczestniczy w zabawach tanecznych i wspólnym muzykowaniu;
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać oraz zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach;
stara się słuchać krótkich zagadek bez przerywania.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, a wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach;
wymienia rośliny oraz zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie;
odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem.
Treści kształcenia:
rozwijanie prawidłowej komunikacji werbalnej i mowy powiązanej z działaniem w trakcie zabaw usprawniających aparat mowy;
bogacenie słownictwa dziecka w trakcie zabaw językowych oraz dźwiękonaśladowczych;
porusza się zgodnie z podanym rytmem, naśladuje ruchy innych podczas tańca;
kształtowanie poprawnego oddechu podczas mówienia i poprawnej artykulacji (ćwiczeniach na pionizację języka);
rozwijanie wrażliwości przestrzennej oraz wzrokowej w percepcji materiałów wizualnych;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
kształtowanie sztuki autoprezentacji poprzez naśladownictwo ruchów i gestów zwierząt;
porównywanie liczebności tworzonych zbiorów.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie,
zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Nauczyciel (N) radośnie wita każde dziecko.
2. Gwar w zoo:
zabawa zbiorowa. Dzieci próbują nauczyć się tekstu piosenki - do której wspólnie tańczą i muzykują.
Tekst piosenki - materiał do wydrukowania nr 1.
N rozdaje każdemu dziecku instrumenty
(np. grzechotki, bębenki) do wystukiwania rytmu podczas powtarzania słów i dźwięków.
I. Zajęcia poranne
3. Egzotyczne zwierzęta:
kolorowanka multimedialna.
Gra multimedia - załącznik nr 5.
1. Polowanie na Czerwony Język:
zabawa grupowa. Dzieci spacerują po budynku przedszkola w poszukiwaniu szablonów kolorowych języków kryjących zagadki. Po odnalezieniu sześciu sylwet dzieci mogą rozpocząć szukanie głównego trofeum - Czerwonego Języka.
Treść zagadek - materiał do wydrukowania nr 2.
Zagadki powinny być umieszczone w kolorowych kopertach i znajdować się w widocznych miejscach w budynku przedszkolnym lub ogrodzie.
2. Głowa lwa – układanka multimedialna:
zabawa indywidualna.
Gra multimedia – załącznik nr 6.
3. Wesołe zwierzęta:
zabawa indywidualna. Dzieci kolorują rozdane im przez N ilustracje. Następnie próbują powtarzać odmianę przymiotników określających zwierzęta, powtarzają za N usłyszane zdania.
Scenariusz zabawy - materiał do wydrukowania nr 3.
II. Zajęcia główne
4. Onomatopeje:
zabawa grupowa. Losowanie obrazków zwierząt z „worka pełnego
głosów” – zabawy
dźwiękonaśladowcze, dobieranie w pary, grupowanie zwierząt ze względu na środowisko, kolor,
Ilustracje - materiał do wydrukowania nr 4.
Wydruk trzech grup zwierząt w ilości zależnej od rodzaju zabawy – albo jeden raz dla całej grupy albo po trzy strony
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
kształt, wielkość; zabawy matematyczne.
z materiału nr 4 dla każdego dziecka.
5. Zwierzęta domowe, zwierzęta safari i zwierzęta leśne:
zabawa grupowa. Dzieci dzielą zwierzęta na grupy: zwierzęta domowe układają w zagrodzie, zwierzęta safari w dżungli, zwierzęta leśne w lesie.
Materiał do wydrukowania nr 4 – każdego dziecka przynajmniej jedno zwierzę (mogą się powtarzać, np. w zagrodzie dwie krowy).
1. Zagraj z nami, zwierzętami:
gry multimedialne:
Baran, tygrys, papuga, hipopotam – memo;
Rozpoznaj dźwięki zwierząt safari.
Gry multimedialne - załącznik nr 7 i 8.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Ptasie radio:
zabawa ruchowa z wykorzystaniem dostępnych onomatopei.
Ilustracje – materiał do wydrukowania nr 4.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.
Słowne: rozmowy, objaśnienia.
Percepcyjne: pokaz.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
grzechotki, bębenki, komputer, kolorowe koperty, worek, głośniki, kartki kolorowe na wydruk zagadek oraz środki dydaktyczne, które można wykorzystać wzbogacając zajęcia z dziećmi, zamieszczone na portalu Scholaris:
1. Gwar w zoo – tekst piosenki;
2. Polowanie na czerwony język – tekst zagadek;
3. Wesołe zwierzęta –językowe łamańce i kolorowanka;
4. Onomatopeje – ilustracje do zabaw językowych;
5. Egzotyczne zwierzęta – multimedialna kolorowanka;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
6. Głowa lwa – układanka multimedialna;
7. Baran, tygrys, papuga i hipopotam – multimedialna gra memo;
8. Rozpoznaj dźwięki zwierząt safari – prezentacja multimedialna.