• Nie Znaleziono Wyników

wie, że ciała stałe nie zmieniają temperatury podczas topnienia i krzepnięcia

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "wie, że ciała stałe nie zmieniają temperatury podczas topnienia i krzepnięcia"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Trzy stany skupienia oraz zjawiska ich zmian.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

Fizyka: 2.9: Uczeń opisuje zjawiska topnienia, krzepnięcia, parowania, skraplania, sublimacji i resublimacji;

Informatyka: 6.1: Uczeń wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów;

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

 wie, że ciała występują w trzech stanach skupienia,

 rozróżnia i poprawnie nazywa zjawiska zmiany stanu skupienia ciał,

 wie, na czym polega topnienie, krzepnięcie, parowanie, skraplanie, sublimacja i resublimacja,

 wie, od czego zależy szybkość parowania.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 wie, że ciała stałe nie zmieniają temperatury podczas topnienia i krzepnięcia,

 wie, czym różnią się parowanie i wrzenie,

 potrafi wyjaśnić, kiedy ciało stale ulega topnieniu, a kiedy ciecz krzepnie,

 umie opisać zjawisko wrzenia,

(2)

 potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.

Etapy lekcji

Przedmi ot naucza

nia

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć

Środki dydaktycz

ne

Metody nauczania

Formy pracy

Etap wstępn y

Fizyka Nauczyciel zadaje uczniom powtórzenie

przerobionego materiału dotyczącego energii wewnętrznej.

Notatki z lekcji podręcznik

aktywizując

a indywidua

lna

Etap realiza cji

myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

Nauczyciel odpytuje uczniów z zadanego zakresu.

Następnie, uczniowie wymieniają, na co dzień spotykane stany skupienia materii, wymieniają różne substancje.

aktywizując a,

burza mózgów

zbiorowa, jednolita

Uczniowie oglądają film, załącznik 1. Dowiadują się od nauczyciela, że takie procesy jak topnienie, krzepnięcie, wrzenie zachodzą skokowo, w charakterystycznej temperaturze dla danej substancji( dla wody 0 0C) a skokową zmianę własności fizycznych substancji nazwano przemianą fazowa.

załącznik 1 podająca

Nauczyciel omawia poszczególne stany skupienia.

Do dalszych rozważań dobrym przykładem jest woda, substancja, z którą uczniowie stykają się

(3)

najczęściej.

Topnienie – energia pobrana z zewnątrz przez lód spożytkowana jest na wzrost energii potencjalnej oddziaływań międzycząsteczkowych w stałej temperaturze. Po całkowitym stopieniu lodu, dalszy pobór energii powoduje wzrost średniej energii kinetycznej cząsteczek. Wzrasta temperatura wody.

Krzepnięcie – do momentu, kiedy woda (ciecz) zmieni swój stan skupienia w stan stały, oddaje swoje ciepło do otoczenia. Nauczyciel podkreśla, że dokładnie taką samą ilość ciepła pobiera lód, aby stać się wodą (cieczą).

Nauczyciel zaznacza, że proces parowania zachodzi na powierzchni cieczy i odbywa się w każdej temperaturze za wyjątkiem temperatury wrzenia, która jest charakterystyczna dla danej substancji.

Parowanie – polega na tym, że cząsteczki przy powierzchni, które uzyskują wystarczająco dużą energię kinetyczną dla pokonania sił przyciągania międzycząsteczkowego, odrywają się od cieczy (np. wody) i ulatują do otoczenia. Temperatura cieczy (np. herbata) maleje, a to znaczy, że maleje energia wewnętrzna substancji.

(4)

Nauczyciel prowokuje dyskusję od czego zależy szybkość parowania. Uczniowie dochodzą do wniosku, że szybkość parowania zależy od temperatury substancji, jej powierzchni, otoczenia i rodzaju substancji.

Burza mózgów

Nauczyciel stawia pytanie o różnicę pomiędzy parowaniem i wrzeniem. Wraz z nauczycielem uczniowie definiują wrzenie.

Wrzenie – jest zmianą stanu skupienia i jest to gwałtowne parowanie w całej objętości cieczy.

Zachodzi w charakterystycznej temperaturze, np.

dla wody w przy normalnym ciśnieniu w temperaturze 100 0C. Temperatura wrzenia jest temperaturą przejścia fazowego cieczy w gaz (parę). Ciśnienie pary w powstających pęcherzykach jest równe sumie ciśnieniu atmosferycznemu i hydrostatycznemu, które w małych naczyniach typu czajnik jest do pominięcia.

Odwołując się do filmu zwraca uwagę, że smuga za samolotem to skroplona para wodna. Poszerza informację, że Skraplanie zwane też kondensacją jest zjawiskiem odwrotnym do parowania, z tą różnicą, że zachodzi nie tylko w temperaturze wrzenia. Proces polega na zamianie pary w ciecz. Uczniowie mnożą przykłady skraplania pary wodnej.

(5)

Nauczyciel uzupełnia wiadomości o zjawisko sublimacji i resublimacji.

Sublimacja – przemiana fazowa bezpośredniego przejścia ze stanu stałego w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego. Zjawisko odwrotne do sublimacji to resublimacja.

Na zakończenie lekcji uczniowie uzupełniają ćwiczenia.

Załącznik 2

Cytaty

Powiązane dokumenty

Oczywiście jest, jak głosi (a); dodam — co Profesor Grzegorczyk pomija (czy można niczego nie pominąć?) — iż jest tak przy założeniu, że wolno uznać

W matematyce natomiast, akceptując osłabiony logicyzm, uznawał możliwość sprowadzenia jej pojęć (pierwotnych) do pojęć logicznych - przy niesprowadzalności

Wykazać, że w nierówności Schwarza równość zachodzi wtedy i tylko wtedy gdy wektory x, y, które się w niej pojawią są liniowo zależne.. Pokazać, że każdy zbiór

Zadania do omówienia na ćwiczeniach w czwartek 28.01.2021 i wtorek 2.02.2021.. Zadania należy spróbować rozwiązać

Inni, którzy twierdząc oficjalnie, że produkują szmirę tylko dla pieniędzy, nie przyznają się, że właściwie ten rodzaj sztuki im się podoba.. Wreszcie ci, którzy są na

Uczniowie opierając się na obejrzanym materiale ustalają zależność zmiany energii wewnętrznej przy topnieniu i krzepnięciu substancji - uczniowie dochodzą do

Ciśnienie jest wielkością fizyczną skalarną, którego miarą jest iloraz wartości siły działającej na powierzchnię przez wielkość tej powierzchni. p

Fizyka Na poprzedniej lekcji nauczyciel zadaje uczniom utrwalenie wiadomości z budowy wewnętrznej ciał stałych, cieczy i gazów. Uczniowie mają zadane