• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć przedszkolnych na podstawie książki Pippi Pończoszanka Astrid Lindgren

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć przedszkolnych na podstawie książki Pippi Pończoszanka Astrid Lindgren"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć przedszkolnych na podstawie książki „Pippi Pończoszanka” Astrid Lindgren

Autorka: Maria Pstrągowska Grupa wiekowa: 5–6 latki

Liczba uczestników: 20–25 osób

Czas trwania: 2x50 minut (np. przed obiadem i po obiedzie)

Temat zajęć: Obchodzimy urodziny Pippi Pończoszanki.

(Najlepiej, aby zajęcia odbyły się w okolicach prawdziwej daty „urodzin” Pippi, czyli 21 maja).

Cele ogólne:

• poznanie twórczości Astrid Lindgren, w szczególności „Pippi Pończoszanki”

• kształtowanie nawyków czytelniczych

• kształtowanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem

• kształtowanie umiejętności odpowiedzi na pytania związane z wysłuchanym tekstem

• rozwijanie motoryki małej – klejenie, rysowanie.

Cele operacyjne:

• uczeń pozna postać Pippi Pończoszanki stworzonej przez Astrid Lindgren

• uczeń ze zrozumieniem wysłucha tekstu i odpowie na pytania z nim związane

• uczeń samodzielnie wykona girlandę na przyjęcie.

Forma pracy:

• indywidualna

• zbiorowa

• grupowa.

(2)

Materiały:

• książka „Pippi Pończoszanka” (wyd. 2015, ilus. Zbigniew Piotrowski, tłum. Irena Szuch-Wyszomirska) lub „Przygody Pippi” (wyd. 2017, ilus. Ingrid Vang-Nyman, tłum. Irena Szuch-Wyszomirska, Teresa Chłapowska)

• quiz

• wycięte z papieru podwójne trójkąty do wykonania girlandy

• dwa długie sznurki

• klej – dla każdego dziecka

• biały papierowy obrus

• kredki

• flamastry

• farby

Przebieg zajęć:

CZĘŚĆ II

1. Powitanie – zabawa ruchowa

Dzieci chodzą po sali w rytm muzyki. Nauczyciel zatrzymuje muzykę. Na hasło, np.

„Witają się kolana” dzieci witają się daną częścią ciała z koleżankami i kolegami.

2. Wprowadzenie do tematyki zajęć.

Dzieci i nauczyciel siedzą w kole. Nauczyciel pokazuje dzieciom książkę i zadaje pytania:

• Czy ktoś zna bohaterkę tej książki?

• Czy wiecie, jakie święto będziemy obchodzić razem z Pippi? (urodziny)

3. Czytanka

Nauczyciel czyta dzieciom rozdział „Pippi obchodzi urodziny” („Pippi Pończoszanka”, wyd.

2015, str. 158, „Przygody Pippi”, wyd. 2017, str. 99). Czas: ok. 15 min.

Po przeczytaniu rozdziału nauczyciel rozmawia z dziećmi:

• W jaki sposób Pippi zaprosiła Annikę i Tommy’ego na przyjęcie?

• Co dostała w prezencie?

• Co dała w zamian?

(3)

• Dlaczego chciała dać prezent Tommy’emu i Annice, skoro to były jej urodziny?

• W co dzieci się bawiły? (siadanie do stołu, kładzenie filiżanki na głowie, „nie dotykać podłogi”, łapanie duchów)

• Jaka jest Pippi?

4. Quiz

Nauczyciel dzieli dzieci na dwie drużyny (np. może rozdać ilustracje przedstawiające konia Pippi oraz Pana Nilssona i według tego dzieci dobierają się w grupy). Następnie

przeprowadza quiz wiedzy o Pippi. Każdej drużynie zadaje po trzy pytania. Drużyna, która odpowie na więcej pytań, wygrywa.

Pytania:

1. Co Pippi dostała od Tommy’ego i Anniki?

A. Bębenek B. Pozytywkę C. Tamburyn

2. Jak Pippi zaprosiła na przyjęcie Annikę i Tommy’ego?

A. Wysłała do nich list B. Zaprosiła ich osobiście C. Zadzwoniła

3. Jakiego kształtu była broszka, którą Pippi wręczyła Annice?

A. Pszczoły B. Ptaszka C. Motyla

4. Jak nazywała się zabawa, w którą bawiły się dzieci po poczęstunku?

A. „Nie dotykać podłogi”

B. „Chodzimy na rękach”

C. „Skaczemy na jednej nodze”

5. Po co dzieci poszły na strych?

A. Szukać skarbów

B. Porozmawiać z duchami

(4)

C. Popatrzeć przez okno w dachu na gwiazdy

6. Kim chce zostać Pippi, kiedy dorośnie?

A. Marynarzem B. Policjantem C. Piratem

CZĘŚĆ II

1. Przygotowujemy przyjęcie dla Pippi – wprowadzenie

Nauczyciel i uczniowie siedzą w kole. Nauczyciel czyta dzieciom początek Noty wydawcy (Pippi Pończoszanka, wyd. 2015, str. 183), w której wyjaśnione zostało, w jakich

okolicznościach Astrid Lindgren stworzyła postać Pippi.

Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że z okazji urodzin Pippi przygotują dla niej na przyjęcie chorągiewki i obrus.

2. Zajęcia plastyczne – girlandy

Na stolikach leżą przygotowane długie sznurki oraz wycięte z papieru kolorowego (lub kolorowego papieru do pakowania prezentów) podwójne trójkąty do przygotowania girland.

Nauczyciel wyjaśnia, że dzieci mają za zadanie złożyć przygotowane kawałki na pół, posmarować klejem i nałożyć na sznurek.

(5)

3. Zajęcia plastyczne – tworzymy obrus

Na dużym stole lub połączonych stolikach leży biały papierowy obrus. Dzieci mają do dyspozycji kredki, flamastry i farby. Mogą dowolnie, według własnego uznania,

indywidualnie lub grupowo malować obrus. W tym czasie nauczyciel zawiesza w sali girlandy.

4. Przyjęcie

Idealnie byłoby, gdyby nauczyciel lub ktoś zaprzyjaźniony mógł przebrać się za Pippi i przyjść na przygotowane przez dzieci przyjęcie. Na stole mogą stać przyniesione przez rodziców owoce, ciasteczka lub przedszkolny podwieczorek.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Chociaż chłopcy chcą mieć swoje sekrety, a dziew- czynki swoje, chociaż czasem ich zabawy się róż- nią, bo dziewczynki bawią się lalkami, a chłopcy w Indian,

Ilustracje zwierząt hodowanych na wsi, płyta CD z odgłosami zwierząt, produkty ( lub ilustracje) pochodzenia zwierzęcego: mleko krowie i kozie, ser owczy, kozi, krowi, jajka,

Brak jest wzmianki, jakoby miała na nią wejść, nie zachodzi również sytuacja potrząsania dłonią, stąd można wnioskować, że stojąc na katedrze podczas rozmowy,

Najprawdopodobniej Astrid Lindgren i Ingrid Vang Nyman nie znały się przed rozpoczęciem współpracy przy Pippi Pończoszance.. Podobnie jak Ingrid, Astrid Lindgren wydała

Wypisujemy na tablicy tytuły rozdziałów książki Pippi Pończoszanka. Uczniowie krótko prezentują poszczególne rozdziały. Ustalamy, jakimi środkami wyrazu posługuje się komiks.

Debata: czy Pippi należy odesłać do domu dziecka? Grupy, które zbierały materiał do charakterystyki Pippi z punku widzenia dorosłych, przygotowują argumenty przemawiające za

15 P.. do zaoferowania dziecięcemu czytelnikowi, jest baśń. W wymia- rze kulturowym stanowi ona rodzaj pomostu między opowiada- jącym czarnym a czytającym tę opowieść

När jag själv i mitten av 1980-talet gjorde en intervju med Astrid Lindgren för ett polskt litterärt magasin avvisade hon bestämt alla teorier om att hon byg- ger sina böcker