• Nie Znaleziono Wyników

II liczba uczniów: 15 Temat lekcji: ,,Zaczarowana zagroda’’ Alina i Czesław Centkiewiczowie Autor scenariusza: Kubajewska Kamila Cele ogólne

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "II liczba uczniów: 15 Temat lekcji: ,,Zaczarowana zagroda’’ Alina i Czesław Centkiewiczowie Autor scenariusza: Kubajewska Kamila Cele ogólne"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

Krąg tematyczny: Nasze lektury kl. II liczba uczniów: 15

Temat lekcji: ,,Zaczarowana zagroda’’ Alina i Czesław Centkiewiczowie Autor scenariusza: Kubajewska Kamila

Cele ogólne:

 rozwijanie umiejętności wyciągania wniosków oraz poprawnego wypowiadania się uczniów

 poszerzanie wiadomości przyrodniczych

 kształcenie wrażliwości estetycznej i moralnej

Cele operacyjne:

Uczeń:

 zna położenie i warunki życia panujące na Antarktydzie,

- rozróżnia i nazywa postacie główne i drugoplanowe występujące w lekturze, - posiada wiadomości o życiu pingwinów

 słucha ze zrozumieniem tekstu czytanego

 współpracuje w grupie

 wykonuje pracę plastyczną i bierze udział w inscenizacji Metody nauczania:

 metody aktywizujące,

 metody problemowe,

 metody ekspresji,

 drama, praca plastyczna Formy organizacyjne:

 zbiorowa, indywidualna, grupowa (zróznicowana) Środki dydaktyczne:

 książka ,,Zaczarowana zagroda – 8 sztuk

 globus/mapa świata

 film z You Tube, rzutnik

 5 białych kartek formatu A3, mazaki

 dziób pingwina/maskotka pingwina

 15 pytań odnośnie lektury

 plastelina, styropian/wata/białe kartki

(2)

Przebieg zajęć:

1. Część wstępna:

,,Zaproszenie’’ - odnalezienie przez uczniów pisemnego zaproszenia w podróż na Antarktydę podpisanego przez Profesora (jednego z bohaterów lektury). Zaproszenie może być np. przypięte do tablicy lub globusa, który stoi na dywanie.

Przykładowa treść zaproszenia: ,,Drodzy uczniowie klasy II! Zapraszam Was w podróż na daleką Antarktydę. Poznajcie Moich podopiecznych i proszę pomóżcie mi rozwiązać niezwykłą zagadkę!

Wyruszajcie jak najszybciej! Pozdrawiam Profesor’’.

Globus/mapa świata – wskazanie gdzie jest Antarktyda. Pytanie do uczniów: Czym tam dojedziemy?.

Zabawa ruchowa: podróż samolotem:

,,Antarktyda’’ - krótki film o krajobrazie i życiu na tym kontynencie (You Tube)

2. Część zasadnicza:

,,Lektura’’ - każda para uczniów otrzymuje ilustrowane wydanie ,,Zaczarowanej zagrody’’ (można wcześniej udać się z uczniami po lekturę do biblioteki szkolnej). Nauczyciel czyta lekturę a uczniowie na bieżąco śledzą tekst i ilustracje.

,,Mapa myśli’’ - uczniowie pracują w grupach 3-osobowych i po instrukcji nauczyciela tworzą swoje mapę myśli do lektury (Kto? Co? Jak? Kiedy? Dlaczego?)

,,Pytania od pingwina’’ - każdy uczeń losuje 1 pytanie związane z lekturą i odpowiada na nie ustnie a następnie pisze odpowiedź w zeszycie (np. Jak nazywają się bohaterowie lektury? Dlaczego książka nosi tytuł ,,Zaczarowana zagroda’’? Kim był Profesor? Jak wyglądał Elegancik? itp. )

,,Inscenizacja lektury’’ - w grupach trzyosobowych z użyciem plasteliny i papieru, styropianu/waty uczniowie przygotowują a następnie przedstawiają przed klasą wybraną scenę z lektury

3. Część końcowa:

,,Dzięki lekturze ,,Zaczarowana zagroda’’ wiem/nauczyłem się/zapamiętam...’’ - uczniowie kolejno siedząc w kręgu kończą zdanie.

Praca domowa: Kim byli autorzy lektury? Jak myślisz dlaczego napisali książkę pt. ,,Zaczarowana zagroda’’? - odpowiedź pisemna w zeszycie.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Na zakończenie lekcji nauczyciel omawia pracę domową... Cienkowski W., Praktyczny słownik wyrazów bliskoznacznych, Polska Oficyna Wydawnicza „BGW”, Warszawa 1993... 2. Malczewski

Uwagę skupiono na analizie tworzenia ironii, posługiwania się autoironią oraz na związku przetwarzania ironii ze stanami afektywnymi i obrazem własnej osoby nadawcy i

Tylko część tych 90% przypadków może być opisana jako pojedynczy typ procedur; w uczniowskim sposobie przekształcania wyrażenia często można było rozpoznać

Prosimy uczniów, aby wykorzystali znajdujące się tam informacje i porównali rozpiętość swoich ramion z rozpiętościami skrzydeł różnych ptaków drapieżnych oraz określili,

Wykaz uczniów, którzy w finale uzyskali nie mniej niż 50 % punktów możliwych do

* W przypadku, gdy żaden uczestnik konkursu nie uzyskał 85 % punktów możliwych do zdobycia należy wpisać dane ucznia/uczniów który uzyskał najwyższy wynik. Opolski

Fragment zaproszenia Pytanie Nazwa elementu chcielibyśmy zaprosić Maję Rafalską kto jest zaproszony. adresat na uroczyste otwarcie

Chciałbym Cię zaprosić na moje przyjęcie urodzinowe, które odbędzie się 21.09 w pubie „U Timiego”.. Przyjęcie rozpocznie się