• Nie Znaleziono Wyników

KONSPEKT LEKCJI TEMAT 5:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "KONSPEKT LEKCJI TEMAT 5:"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

KONSPEKT LEKCJI TEMAT 5: Czynności członka załogi łodzi ratowniczej.

PROWADZACY:

CEL: Po zakończeniu lekcji uczeń powinien:

- wiedzieć, jak należy wiosłować i manewrować łodzią przy pomocy jednego lub dwóch wioseł,

- znać obowiązki członka załogi w czasie wodowania łodzi, poruszania się po akwenie, odbijania do brzegu, dobijania do brzegu,

- wiedzieć, jak zastosować zasady bezpieczeństwa w czasie pracy na akwenach wodnych, - umieć wykorzystać podstawowe informacje z hydrologii i hydrografii niezbędne w akcjach ratowniczych,

- umieć rozpoznać znaki żeglugowe,

- znać zastosowanie zasad poruszania się po szlakach wodnych.

CZAS: 1 lekcja (45 minut)

MIEJSCE: sala wykładowa, świetlica METODA: wykład, pogadanka.

POMOCE DYDAKTYCZNE: rzutnik multimedialny z ekranem i przygotowaną prezentacją Power Point.

ZAGADNIENIA DO REALIZACJI:

1. Obowiązki członka załogi.

2. Zasady bezpieczeństwa pracy na akwenach wodnych.

3. Podstawowe informacje z hydrologii i hydrografii.

4. Zasady poruszania się po szlakach wodnych.

5. Podstawowe zasady ruchu i prowadzenie działań na szlakach żeglugowych, oznakowanych za pomocą znaków żeglugowych.

(2)

Część lekcji

Zagadnienia Czas Uwagi

I. Część wstępna:

Przyjęcie meldunku, zapisy w dzienniku zajęć,

sprawdzenie obecności 3 min

II. Przedstawienie tematu i celu zajęć 2 min III. Część zasadnicza:

1. Wiosłowanie i manewrowanie łodzią. Obowiązki członka załogi.

2. Wodowanie i zajmowanie miejsc na łodzi.

3. Zasady bezpiecznej pracy na akwenie.

4. Znaki żeglugowe, regulujące ruch żeglugowy na drogach wodnych.

10 min

8 min 8 min 9 min IV. Część końcowa:

Podsumowanie, czas na ewentualne pytania. 5 min

Cytaty

Powiązane dokumenty

- znać, jakie należy stosować zasady dopompowywania wody z zalanych obiektów, - umieć scharakteryzować występowanie zagrożeń epidemiologicznych występujących w czasie

Zabezpieczenie miejsca akcji po zakończeniu działań i przekazanie terenu.. Część Zagadnienia

- umieć wymienić rodzaje napędów motorowych łodzi ratowniczych oraz dostosować odpowiedni napęd do warunków akwenu,.. - umieć wymienić rodzaje sprzętu bosmańskiego i

 odczytać i zastosować umowne znaki bezpieczeństwa stosowane w kolejnictwie dotyczące występującego zagrożenia,..  rozpoznać zdarzenie, zabezpieczyć

- znać metody podjęcia z wody osoby tonącej z zastosowaniem sprzętu ratowniczego, - znać metody podjęcia osoby z budowli wodnych, obiektów przyrody, zlanych budynków,1. -

Czynności prowadzącego zajęcia dydaktyczne , czynności uczestników szkolenia, przebieg lekcji:. Podanie tematu i omówienie celów

- umieć dostosować technikę lokalizacji zwłok do warunków akwenu, - wiedzieć, jak zlokalizować dostępnymi metodami zwłoki osób pod wodą, - wiedzieć, jak należy wydobywać

- wiedzieć, jak dostarczyć zaopatrzenie dla ludzi i zwierząt, - umieć stosować znaki umowne na terenie powodziowym.. CZAS: 1 lekcja