• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - Dlaczego Cezarowi nie udało się to, co się udało Oktawianowi? Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - Dlaczego Cezarowi nie udało się to, co się udało Oktawianowi? Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - Dlaczego Cezarowi nie udało się to, co się udało Oktawianowi?

Cele lekcji

a. Wiadomości:

* Uczeń wie, jaki był przebieg politycznej kariery Gajusza Juliusza Cezara oraz Oktawiana Augusta; wie również, jak wyglądały ich sylwetki; uczeń wie, jakie występowały między nimi podobieństwa i różnice.

b. Umiejętności

* Uczeń umie wskazać to, co łączyło obydwu władców, a także to, co ich różniło.

2. Metoda i forma pracy

 Bezpośrednie - zapisanie numeru i tematu lekcji na tablicy; powitanie uczniów.

 Pogadanka - za pomocą pytań uczniowie sami poznają niektóre zagadnienia.

 Metoda oglądowa - praca z ilustracją; uczniowie oglądają wizerunki obydwu wodzów i oceniają ich, a także próbują zgadnąć, jakimi cechami charakteru się odznaczali.

3. Środki dydaktyczne

Cegielski T., Lengauer W., Tymowski M., Ludzie, społeczeństwa, cywilizacje. Historia - starożytność i średniowiecze, WSiP, Warszawa 2002

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

1) Czynności wstępne - Witam uczniów; zapisuję numer, temat lekcji na tablicy, sprawdzam listę obecności.

b. Faza realizacyjna

1) Wprowadzenie nowego materiału oraz sprawdzenie i utrwalenie wiadomości z poprzednich zajęć:

Krok I:

Rozdaję uczniom tabelki:

Mówię, iż dzisiaj zajmiemy się porównywaniem władzy, jaką sprawowali w Rzymie: Gajusz Juliusz Cezar oraz Oktawian August. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie lekcji:

Kolejno będziemy uzupełniać części tabelki:

(2)

Cezar Oktawian

Praenomen Gajusz Gajusz

Nomen gentile Juliusz Oktawiusz

Cognomen Cezar (od 44 p.n.e. Gajusz Juliusz Cezar

Oktavianus) Imperator Caesar Augustus, zaliczony w poczet bogów jako Divus Augustus.

Pochodzenie Ród Juliuszy; siostrzeniec Mariusza, przywódcy popularów (którzy byli w opozycji do senatu, a więc znajdowali się w niedogodnym położeniu).

Ród Oktawiuszy; syn Gajusza Oktawiusza i Atii Starszej, wnuk siostry Juliusza Cezara, został adoptowany testamentem przez Cezara.

Data urodzin 12 lipca 100 p.n.e. 23 września 63 p.n.e.

Data śmierci 15 marca 44 p.n.e. 19 sierpnia 14 n.e.

Stronnictwo popularzy / populares

Piastowane urzędy, otrzymane

tytuły / cursus honorum. Kwestor, edyl, pretor, konsul, dyktator, namiestnik pontifex maximus (...).

Pretor, konsul, imperator, Imperator Caesar Divi filius Augustus.

Kto sprawował rządy w Rzymie za czasów jego młodości.

Sulla - przywódca optymatów. Toczyła się wtedy wojna.

Ważne wydarzenia - I triumwirat 60 p.n.e.,

- Pompejusz, Krassus i Cezar =>

niezaakceptowany przez senat - namiestnictwo w Galii, - wojna z Helwetami, Germanami,

- stłumienie powstania Wercyngetoryksa

- wojna domowa z Pompejuszem - zwycięstwo pod Farsalos w 48 roku p.n.e.

- d y k t a t u r a

- II triumwirat 43 roku p.n.e.;

- Lepidus, Antoniusz i Oktawian

=> zaakceptowany przez senat;

- 42 p.n.e.- bitwa pod Filippi, toczona przeciw m.in. zabójcom Cezara;

- 31 rok p.n.e. bitwa morska pod Akcjom;

- p r y n c y p a t.

W jaki sposób zginął? Zabójstwo zainicjowane przez senatorów, mordercami byli:

Marek Brutus, Gajusz Kasjusz.

We własnym łożu.

Krok II:

Pokazuję uczniom fotografie Cezara i Oktawiana Augusta, a następnie proszę uczniów o porównanie tych wodzów:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Hw-caesar.jpg Gajusz Juliusz Cezar

(3)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Hw-augustus.jpg Oktawian August

(4)

Pytam uczniów, jak sądzą, dlaczego Cezarowi nie udało się to, co udało się Oktawianowi? (Senat był mu przeciwny, dążył do dyktatury itd.)

c. Faza podsumowująca

1) Utrwalenie wiadomości - Pytam uczniów, czy mają jakieś pytania dotyczące lekcji.

2) Zadanie pracy domowej - Jako pracę domową zadaję uczniom przyswoić sobie informacje podane na lekcji.

5. Bibliografia

Cegielski T., Lengauer W., Tymowski M., Ludzie, społeczeństwa, cywilizacje. Historia - starożytność i średniowiecze, WSiP, Warszawa 2002

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gajusz_Juliusz_Cezar http://pl.wikipedia.org/wiki/Oktawian_August

Cytaty

Powiązane dokumenty

Odbywało się to w zakładzie pracy, gdzie byli oczywiście prowokatorzy, były wtyczki najrozmaitsze, ale robotnicy nawzajem bardzo się pilnowali.. Nasz przewodniczący ze

Moje kolejne wspomnienie związane z tym plakatem [plakatem „Tobie się uda” jest takie, że czasami w okrągłą rocznicę gdzieś 4-ego, 3-ego, no może w porywach 2- ego czerwca,

f) Wymienienie przez nauczyciela parków narodowych uznanych za Światowe Rezerwaty Biosfery. Uczniowie, na podstawie zdobytych wcześniej wiadomości i przyniesionych materiałów,

• Świat dorosłych wypełnia pośpiech, pogoń za pieniędzmi. Jest on bezbarwny, bezduszny. Dorosłym brakuje dziecięcej wyobraźni i wrażliwości. Osądzają wszystko na

Praca z całą klasą, praca indywidualna z wykorzystaniem karty pracy ucznia.. IV.. unfriendly disorganized impractical untidy intolerant unhelpful unsociable

Niezależnie od tego, czy wasza wyprawa zakończyła się sukcesem, czy klęską, zastanówcie się nad sposobem podejmowania decyzji.. Przedyskutujcie to w grupach, zapiszcie odpowiedzi

Plansza – mała dla każdego zespołu i duża do prezentacji na tablicy, która przedstawia glob otoczony chmurkami z wpisanymi wyrazami: wycinanie drzew, spaliny, chemikalia, śmieci,

Uczniowie zadają sobie pytania (z tablicy i inne, które wymyślą) i odpowiadają na nie po angielsku przez program „gg”. Nauczyciel sprawdza treść komunikatów i zwraca uwagę,