Nagrody dla tych, którzy kochają wolność

11  Download (0)

Full text

(1)

Nagrody dla tych, którzy kochają wolność

To zwykli-niezwykli ludzie, którzy działają na rzecz dobra wspólnego.

Nagrodzono ich za to, że nie są obojętni. Adam Bodnar, Andrzej Poczobut oraz Agnieszka Jankowiak-Maik zostali laureatami Medalu Wolności Słowa. Nagrodę specjalną otrzymał Marian Turski.

Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się w poniedziałek, 30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności.

Uczestniczyli w niej m.in. ludzie mediów, politycy i samorządowcy.

Gdynię reprezentowali: prezydent Wojciech Szczurek oraz wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Gala Medalu Wolności Słowa odbyła się po raz pierwszy. Zorganizowała ją Fundacja Grand Press. Wydarzenie promuje głoszenie mądrych słów w przestrzeni społecznej, dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce. Mottem spotkania były słowa Cypriana Kamila Norwida, które wyryto na rewersie medalu: „A jeśli wolność słowa kto znieważa, ten sam, co nią pomiatał, głośno się uskarży”.

Nagroda w postaci Medalu Wolności Słowa trafia do osób, które angażują się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in.: obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną.

W ramach pierwszej odsłony wydarzenia medalami uhonorowano troje z dziewięciorga kandydatek i kandydatów, których wskazały polskie fundacje, stowarzyszenia, redakcje oraz internauci. Nagrody przyznano w trzech

kategoriach: „Media”, „Instytucja” oraz „Obywatel”.

Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej gali w Europejskim Centrum Solidarności. Wzięli w niej udział m.in.

politycy, ludzie mediów czy samorządowcy, w tym prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała.

W kategorii „Instytucja” nagrodzono Adama Bodnara, byłego rzecznika praw obywatelskich, który pochylał się zarówno nad sprawami zwykłego obywatela, jak i fundamentalnymi kwestiami niezawisłości sądów, trójpodziału

(2)

władzy oraz niezależności mediów. Medal Wolności Słowa wręczyła mu Vera Jourova – wiceszefowa Komisji Europejskiej.

Wśród kandydatów do medalu w tej kategorii byli też: Paweł Grzesiowski – ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds.

COVID-19, którego publiczne wypowiedzi wielokrotnie zmuszały rząd do korekty działań związanych z pandemią oraz Ewa Wrzosek – prokurator, członkini stowarzyszenia Lex Super Omnia, która odważnie stoi na straży Konstytucji i nie zgadza się, by władza stała ponad prawem.

Medal Wolności Słowa w kategorii „Media” trafił do Andrzeja Poczobuta – korespondenta „Gazety Wyborczej” na Białorusi, który nie ustaje w ujawnianiu działań reżimu Łukaszenki, za co białoruskie władze uwięziły go już po raz drugi. W imieniu dziennikarza nagrodę odebrał jego redakcyjny kolega – Bartosz Wieliński.

(3)

W tej kategorii do nagrody nominowani byli również: Jarosław Jabrzyk – redaktor naczelny „Superwizjera” TVN, szef zespołu śledczego w mediach, którego dziennikarze zdobywają nagrody w Polsce i za granicą oraz Piotr Pacewicz – redaktor naczelny OKO.Press, serwisu dziennikarstwa śledczego i factcheckingowego, obrońca praw człowieka, twórca ważnych akcji prospołecznych.

Z kolei w kategorii „Obywatel” uhonorowano Agnieszkę Jankowiak-Maik – nauczycielkę historii znaną jako Babka od histy, która uczy młodych ludzi, czym jest postawa obywatelska i prawo do protestu. Medal wręczyli jej polscy samorządowcy, którzy wsparli organizację gali: Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Jacek Jaśkowiak –

prezydent Poznania, Jacek Karnowski – prezydent Sopotu, Arkadiusz Klimowicz – burmistrz Darłowa, Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia, Tadeusz Truskolaski – prezydent Białegostoku oraz Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska.

(4)

Wśród kandydatek do medalu w tej kategorii znalazły się też: Katarzyna Augustynek – aktywistka uliczna znaną jako Babcia Kasia, która broni praw kobiet, osób LGBT, nauczycieli, niezależnych sędziów i prokuratorów, kpiąc jednocześnie z opresyjnego państwa oraz Olga Tokarczuk – laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, która zabiera głos w fundamentalnych kwestiach społecznych i nie boi się wskazywać nam mądrych rozwiązań.

Fundacja Grand Press przyznała również medal specjalny. Za bycie świadkiem i świadectwo życia otrzymał go Marian Turski – historyk, dziennikarz i działacz społeczny.

(5)

Galę Medalu Wolności Słowa poprowadził dziennikarz TVN – Piotr Kraśko. Wydarzenie uświetnili artyści: Ania Wyszkoni, Michał Szpak, Renata Przemyk, Cukier, Janusz Radek i Robert Janowski. Akompaniowała im Tarkowski Orkiestra.

Zapis gali można zobaczyć poniżej.

(6)

Press was live

·

Follow

Facebook Watch Share

(7)
(8)
(9)
(10)
(11)

Opublikowano: 31.08.2021 11:05

Autor: Magdalena Czernek

Zaktualizowano: 31.08.2021 15:57

Zmodyfkował: Karolina Szypelt

Źródło: https://www.gdynia.pl/dla-mediow/komunikaty,4100/nagrody-dla-tych-ktorzy-kochaja-wolnosc,559407

Figure

Updating...

References

Related subjects :