• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz „List od Ziemi – Przyjaciele”

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz „List od Ziemi – Przyjaciele” "

Copied!
11
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz „List od Ziemi – Przyjaciele”

Zróżnicowana grupa wiekowa.

Opracowanie: Małgorzata Arażnik-Adejumo

Cele ogólne i szczegółowe:

- kształtowanie współodpowiedzialności za stan środowiska - poinformowanie dzieci o ogólnoświatowym Dniu Ziemi

- tworzenie atmosfery zadowolenia radości z dobrze wykonanego zadania - promowanie zachowań proekologicznych w środowisku lokalnym

- kształtowanie umiejętności wypowiadania na określony temat - doskonalenie globalnego czytania

Dziecko

- zna słownictwo z zakresu ochrony przyrody - wie jak prawidłowo segregować śmieci - wie jak dbać o środowisko

Cele terapeutyczne:

- sprzyjanie odreagowaniu napięć emocjonalnych - odwrócenie uwagi od choroby

Środki dydaktyczne:

-list od Ziemi -karty pracy -globus

-film edukacyjny

- piosenka „Świat w naszych rękach”

- dyplomy „Przyjaciel Ziemi”

Przebieg:

Nauczycielka czyta list i zadaje następujące pytanie:

„Ciekawe od kogo to list?”

Witam Was dzieci, witam Was wszystkich

Pisze do was list, bo chciałabym się z wami zaprzyjaźnić. Mam już wielu

przyjaciół, ale bardzo chciałabym mieć jeszcze więcej. Pragnę mieć takich

przyjaciół, którzy będą o mnie dbali, a ja wtedy bardzo się za to odwdzięczę.

(2)

Mój prawdziwy przyjaciel dbając o mnie używa benzyny bezołowiowej, sadzi różne rośliny, bo produkują one tlen, nie spala śmieci szczególnie plastikowych, montuje filtry na kominach, jeździ pojazdami ekologicznymi.

Ja za to odwdzięczę się pięknymi łąkami kolorowych kwiatów, czystym

powietrzem, wspaniałymi lasami, czystymi rzekami. Abyście żyli w pięknych i zdrowych miejscach. Mam wielu wrogów, którzy zaśmiecają i wycinają lasy.

Lasy to moje zielone płuca, a rośliny produkują tlen potrzebny wszystkim do życia.

Wydzielane przez różne fabryki dymy powodują kwaśne deszcze, które niszczą rośliny i lasy. Ludzie zanieczyszczają też wodę w rzekach i jeziorach. Dlatego też proszę moich przyjaciół o pomoc w walce z moimi bezmyślnymi wrogami Czy chcecie być moimi przyjaciółmi ?

Nauczyciel: Nie wiem od kogo jest ten list i dla kogo są te dyplomy?

Tu jest rozwiązanie - rozdaje karty pracy nr1.

Karta pracy nr 1

Nauczyciel: Tak rozwiązanie to ZIEMIA. To jest planeta ziemia

- Nauczycielka pokazuje globus- dzieci wskazują kolory na globusie i wskazują co dany kolor symbolizuje. Pogadanka na temat: czym jest ziemia? Co żyje na ziemi? Co potrzebne jest do życia na ziemi?

- Zabawa słuchowa „Odgłosy ziemi”

https://www.youtube.com/watch?v=JwbMnvfN2y8

- Dzieci słuchają odgłosów przyrody i ilustrują dany dźwięk ruchem ciała.

Wprowadzając dzieci do zabawy nauczyciel pokazuje określone gesty ruchem ciała.

 Śpiew ptaszków- naśladowanie lotu ptaków

 Szum drzew- kołysanie się i ruch na boki wyprostowanych rąk

 Strumyk, przelewanie wody- ruch falisty palców u rąk

 Burza z grzmotami- podskoki z wyrzutem rąk w górę

 Wiatr- ruch rąk w górę i szum

(3)

Po zabawie Nauczyciel odtwarza film edukacyjny https://www.youtube.com/watch?v=PYd88-RyaLs

Pogadanka – Jak możemy dbać o ziemie ? – wytłumaczenie terminów ekologia, recykling, segregacji śmieci.

Dzieci dostają kartę nr 3 z napisem TAK NIE,

lub młodsze dzieci kartę nr 2: uśmiechnięte / smutne buźki Karta pracy nr 2

Karta pracy nr 3

Nauczycielka zadaje pytania: dla przykładu – dzieci wskazują odpowiedź TAK/NIE lub odpowiednim symbolem.

 byliście parku, zjedliście cukierki, czy można rzucić papierek na trawę?

 czy można łamać gałęzie drzew?

 czy w lesie wolno krzyczeć i straszyć zwierzęta?

 czy wolno wywozić do lasu śmieci?

 kiedy kończymy oglądać bajkę czy zostawiamy włączony telewizor?

 czy siedzenie w domu, cały dzień przed komputerem jest zdrowe?

 czy można myć samochód nad rzeką?

 czy wszystkie śmieci wrzucamy do jednego kosza?

 czy zużyte baterie wrzucamy do śmietnika?

 czy las jest naturalnym domem dla zwierząt?

Itp.

(4)

Żeby sprawdzić wiedzę i dostać dyplom Przyjaciela Ziemi w dniu Święta Dzień Ziemi należy jeszcze rozwiązać zadania - karty pracy – test na przyjaciela ziemi.

Karta pracy nr 4

Karta pracy nr 5

Karta pracy nr 6

Wszystkie dzieci mogą zostać przyjaciółmi ziemi.

Dzieci składają przysięgę:

Kocham ptaki, zieleń, drzewa, Wiem jak o przyrodę dbać trzeba,

-nie będę łamać gałęzi ani rozpalać ognisk w lesie,

-nie będę rzucać śmieci, a zwierzętom krzywdy nie zrobię, - nie zabrudzę wody bo jestem PRZYJACIELEM PRZYRODY.

Nauczycielka wręcza dyplom „Przyjaciel Ziemi”.

Dzieci słuchają piosenki „Świat w naszych rękach”

ZoZi - Świat w naszych rękach (ekologiczna piosenka dla dzieci) - YouTube

(5)

Karta pracy nr 1

(6)

Karta pracy nr 2

(7)

Karta pracy nr 3

(8)

Karta pracy nr 4

(9)

Karta pracy nr 5

(10)

Karta pracy nr 6’

(11)

Dyplom „Przyjaciel Ziemi”

Cytaty

Powiązane dokumenty

Defilada Młodzieży Harcerskiej Plac Jagiellończyka -PI. Zgromadzeń

82-83, wypisz z tekstu uczucia pozytywne i negatywne, podkreśl po jednym z każdej grupy, które najczęściej dotyczy ciebie.( proszę przesłać) Karty ćwiczeń s. (proszę przesłać)

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r.. Jako pierwszy z

Masy powietrza napływające znad mórz i oceanów nad lądy powodują, że klimat wybrzeży jest inny niż klimat wewnątrz lądów..

Azja (półkula północna, półkula południowa, półkula wschodnia, półkula zachodnia) Europa (półkula północna,.. półkula wschodnia, półkula

Dzielimy klasę na kilkuosobowe zespoły. Każdy zespół odczytuje jedną prośbę Ziemi do dzieci i zapisane na przygotowanych kartkach umieszcza na tablicy pod napisem: „Miłośnicy

Jeśli chcecie to możecie przegadać to jak się czujecie z rodzicem, możecie sobie zaznaczać na kartce /w notesie codziennie swój nastrój, będziemy mogli. porozmawiać o tym

Dzień Ziemi – zwany Światowym Dniem Ziemi Dzień Ziemi – zwany Światowym Dniem Ziemi obchodzony jest corocznie na całym świecie.. obchodzony jest corocznie na całym świecie