• Nie Znaleziono Wyników

Proszę lekcje wydrukować i wkleić bądź przepisać do zeszytu.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Proszę lekcje wydrukować i wkleić bądź przepisać do zeszytu."

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

FIZYKA – KLASA VIII

Proszę lekcje wydrukować i wkleić bądź przepisać do zeszytu.

08.05.2020r.

Lekcja Temat: Zjawiska cienia i półcienia.

Z materiałów dowiemy się kiedy powstaje cień, a kiedy półcień. Poznamy również mechanizm zjawisk zaćmienia Słońca i zaćmienia Księżyca.

Już w starożytności ludzie wykorzystywali zjawisko cienia do budowy zegarów słonecznych. Przesuwający się cień rzucany przez wbity w ziemię kij lub inny wskaźnik wskazywał porę dnia.

Przeanalizujmy poniższe doświadczenie, z którego dowiemy się kiedy powstaje cień a kiedy półcień. Można takie doświadczenie wykonać samemu:

Wiemy już, że w ośrodku jednorodnym światło rozchodzi się po linii prostej. Jeśli na linii promieni świetlnych umieścimy przeszkodę, to za nią utworzy się cień.

CIEŃ to obszar, do którego światło nie dochodzi z powodu nieprzezroczystej przeszkody znajdującej się na drodze promieni świetlnych.

Schemat powstawanie cienia przedmiotu przy punktowym źródle światła:

Jeśli na przedmiot pada światło z dwóch źródeł, to za tym przedmiotem są:

obszar w pełni oświetlony, obszar cienia i obszar, do którego światło dochodzi tylko z jednego źródła światła.

PÓŁCIEŃ to obszar, do którego światło dochodzi tylko z jednego źródła światła, jeżeli przedmiot oświetlany jest dwoma źródłami światła.

Schemat powstawanie cienia i półcieni przy dwóch punktowych źródłach światła:

(2)

Znając mechanizm powstawania cienia i półcienia, można wytłumaczyć zjawiska zaćmienia Słońca i zaćmienia Księżyca.

Jeśli okrążający Ziemię Księżyc ustawi się między Słońcem a Ziemią, to przesłoni część promieni wysyłanych przez Słońce. Pewien obszar Ziemi znajdzie się w cieniu Księżyca. Na tym obszarze ludzie będą obserwować całkowite zaćmienie Słońca, a w obszarze półcienia – zaćmienie częściowe.

Podobnie się dzieje w przypadku zaćmienia Księżyca, ale promienie słoneczne przesłania wtedy Ziemia i nie docierają one do Księżyca – Księżyc znajduje się w cieniu Ziemi.

Do ZAĆMIENIA

SŁOŃCA dochodzi, gdy Księżyc znajduje się między Słońcem a Ziemią.

Do ZAĆMIENIA

KSIĘŻYCA dochodzi, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem.

Proszę o rozwiązanie poniższego zadania, zrobienie zdjęcia i przesłanie go do mnie do dnia 12.05.2020r. na mejla (jblyskun@poczta.fm, z podaniem imienia, nazwiska i klasy) lub na prywatne konto Messenger (do godziny 16:00, z wyjątkiem dni wolnych od zajęć). Proszę o przesłanie zdjęcia poniższego rysunku z narysowanymi liniami, nie przesyłajcie mi samych odpowiedzi, typu A, B, czy C.

Zadanie domowe:

Na rysunku poniżej przedstawiono fragment rozbieżnej wiązki latarki skierowanej na trzy przeszkody. Narysuj przy pomocy linijki, do których punktów dotrze światło latarki.

Cytaty

Powiązane dokumenty

A: I’m not sure when I will be coming back, so I want a single ticket.. We also have discounts

A skoro już o biletach mowa, ich cena jest uzależniona od wielu czynników: dnia i godziny podróży, odległości (distance), czasu rezerwacji oraz

Proszę o zapoznanie się z poniższym procesem technologicznym, przepisać go do zeszytu wraz

W zależności od rodzaju zwierciadła i położenia przedmiotu obraz może powstać w miejscu przecięcia promieni odbitych – taki obraz to OBRAZ RZECZYWISTY, lub w

ROZPROSZENIE ŚWIATŁA to zjawisko polegające na ty, że światło rozchodzi się w różnych kierunkach w wyniku odbicia od chropowatej powierzchni albo gdy przechodzi

Z poniższych materiałów dowiecie się jakie są podstawowe właściwości światła oraz jak rozchodzi się światło.. Nauką zajmującą się światłem i jego

a) Fala mechaniczna, podobnie jak fala na sznurze i fala na powierzchni wody. c) Fala, której źródłem mogą być drgające ładunki elektryczne lub prąd, którego natężenie

[r]