• Nie Znaleziono Wyników

Koncepcja postu według św. Hildegardy

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Koncepcja postu według św. Hildegardy"

Copied!
6
0
0

Pełen tekst

(1)

CUDOWNA DIETA DLA DUSZY I CIAŁA

Protokół odżywiania i leczenia według św. Hildegardy z Bingen

Krajowy Instytut Ziołolecznictwa

Koncepcja

postu według

św. Hildegardy

(2)

Autor: Katarzyna Kot DTP: Kreatywne Media

Krajowy Instytut Ziołolecznictwa sp. z o.o.

ul. Fleminga 33B, 03-176 Warszawa ISBN 978-83-66367-03-6

Copyright © 2019 by Krajowy Instytut Ziołolecznictwa sp. z o.o.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedruk i reprodukcja w jakiejkolwiek po- staci całości lub części niniejszej publikacji bez pisemnej zgody wydawcy są zabronione.

Wszystkie materiały zawarte w tej publikacji mają charakter wyłącznie in- formacyjny i nie mogą być traktowane jako indywidualne porady lecznicze.

Zalecamy, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji skonsultować się z lekarzem lub terapeutą. Wydawca nie ma intencji wchodzenia ze swoimi Czytelnikami w relację lekarz – pacjent. Wydawca nie odpowiada za nieza- wodność, skuteczność ani za poprawne korzystanie z informacji zawartych w tej publikacji, ani za problemy zdrowotne, które mogą wystąpić na skutek omawianych terapii.

(3)

3

Koncepcja postu według św. Hildegardy

Okres postu to czas, w którym wraz z ciałem odpoczywa również zmęczony codziennością umysł.

Post zdrowotny to taka forma postu, która jest łagodna i nie wyrządza szkód w organizmie. Ma on działanie odtruwające i jest doskonałą metodą na pozbycie się z organizmu wszystkich substan- cji, które mu nie służą. Dodatkowo – co Hildegarda wielokrotnie podkreśla – ma on kojące działanie na samopoczucie, rozjaśnia umysł i „niesie pomoc duszy”.

Post według Hildegardy jest bardzo skuteczną metodą pozwalającą zarówno leczyć choroby i dolegliwości, jak i im zapobiegać. Hilde- garda zaleca post jako najskuteczniejszą z terapii w przypadku 28 z 35 powszechnych chorób.

W czasie postu przez określony czas świadomie rezygnujemy z tra- dycyjnego sposobu odżywiania się.

Św. Hildegarda, jak również inni praktycy medycyny naturalnej, przypisuje postom ogromną siłę. Zgodnie z jej zaleceniami, w czasie postu przestawiamy się na dietę opartą głównie na orkiszu i go- towanych warzywach. Dzięki tej lekkostrawnej diecie i wsparciu oczyszczającej przemianę materii organizm zostaje odciążony od zanieczyszczeń i trucizn.

(4)

We współczesnych ośrodkach stosujących medycynę zgodną z na- uczaniem Hildegardy różnymi formami postów leczy się zaburzenia przemiany materii, reumatyzm, podagrę, artretyzm, nadciśnienie, choroby skóry i wiele innych.

Uwaga!

Zgodnie z dostępną wiedzą medyczną, pościć nie powinny dzieci, kobiety ciężarne i karmiące, osoby ze schorzeniami tarczycy i układu krążenia, z nowotworami, cierpiące na cuk- rzycę w ciężkiej postaci.

Co dzieje się z organizmem podczas postu?

Posty Hildegardy mają przywrócić organizmowi równowagę.

Dzięki zmienionej diecie organizm pozbywa się nadmiaru tkanki tłuszczowej i usuwa z siebie wszystko to, co jest dla niego szkodliwe.

Zmniejszając i zmieniając sposób odżywiania sprawiamy, że nasze ciało przestawia się na inną formę pozyskiwania energii. Wszystkie układy zaczynają inaczej funkcjonować.

Gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości pożywienia, uruchamia proces spalania swoich naturalnych rezerw energetycz- nych. I nie jest to niestety tkanka tłuszczowa, jak się powszechnie sądzi. W pierwszej kolejności organizm sięga po zapasy energii zgromadzone w wątrobie. Po rezerwy z tkanki tłuszczowej sięga w dalszej kolejności.

(5)

5

Hildegarda nie była pierwszą ani jedyną orędowniczką postów. Ta metoda stosowana była również w starożytności przez Hipokratesa, który nie podawał choremu żadnych pokarmów, dopóki nie zaob- serwował pierwszych oznak poprawy zdrowia.

Posty i diety polegające na znacznym ograniczeniu pożywienia re- komendował też Galen, który u swoich pacjentów zaobserwował, że okresowe powstrzymywanie się od spożywania pokarmów oczyszcza ciało i zapobiega rozwojowi chorób, przeciwdziałając rozwojowi różnego rodzaju schorzeń.

Do podobnych wniosków dochodzą również współcześni naukowcy i dietetycy! Obecnie uważa się, że zmiana nawyków żywieniowych na właściwe ograniczenie liczby przyjmowanych kalorii jest jednym ze sposobów przedłużenia życia i zachowania zdrowia.

Trzy rodzaje postów oczyszczających

Proponowane przez Hildegardę posty nie mają nic wspólnego z popularnymi głodówkami. W każdym z proponowanych przez nią postów przewidziane są co najmniej trzy posiłki. Poszczególne typy postów różni się okresem trwania oraz intensywnością. Poznaj je w kolejności od najprostszej do najbardziej wymagającej formy.

Post:

1) orkiszowy,

2) orkiszowa dieta redukcyjna, 3) zdrowotny.

(6)

Krajowy Instytut Ziołolecznictwa

ISBN 978-83-66367-16-6

9 7 8 8 3 6 6 3 6 7 1 6 6

Cytaty

Powiązane dokumenty