Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Katarzyna Walasek
Obszar podstawy programowej:
3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
Grupa wiekowa 4-latki
Obszar/blok tematyczny: Mówię coraz ładniej i poprawniej Temat: Igraszki słowne.
Cele operacyjne:
Dziecko:
uczestniczy w proponowanych zabawach językowych;
rozpoznaje i zapamiętuje to, co widzi na ilustracjach;
stara się mówić poprawnie, płynnie;
opowiada o sytuacjach z życia codziennego.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych, próbuje przewidywać skutki swoich zachowań;
próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu oraz w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie;
uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty, formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych dla niego spraw;
umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt oraz barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych;
słucha np. opowiadań, baśni, rozmawia na temat ich treści.
Treści kształcenia:
rozwijanie prawidłowej komunikacji werbalnej i mowy powiązanej z działaniem w trakcie zabaw usprawniających aparat mowy;
bogacenie słownictwa dziecka podczas zabaw językowych oraz dźwiękonaśladowczych;
kształtowanie głośnego i wyraźnego mówienia poprzez próby odpowiadania, co dziecko zaobserwowało na ilustracji;
wspieranie dziecka do podejmowania wysiłku podczas wypowiadania się na zaproponowany temat;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
rozwijanie umiejętności formowania różnych form wypowiedzi poprzez rozmowę na temat zachowania chłopca z opowiadania;
pokazywanie podstawowych zasad zachowania się na wyjazdach w górach czy nad morze;
prezentowanie, w jaki sposób należy unikać zagrożeń podczas zabawy;
kształtowanie umiejętności słuchania zagadek;
wspomaganie poprawnej artykulacji głosek: „s”, „z”, „c”, „dz”.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie,
zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Nauczyciel (N) radośnie wita każde dziecko.
2. Mini zagadki:
zabawa grupowa. N czyta zagadki, które dzieci rozwiązują, a następnie kolorują ilustracje i dorysowują do nich otoczenie, np. do zegara na ścianie stół, krzesła, rodzinę. Każdy ochotnik może zaprezentować swoją pracę.
Tekst zagadek – załącznik nr 1, ilustracje – załącznik nr 3.
I. Zajęcia
poranne
3. Tyku tyk:
zabawa ruchowa. Dzieci naśladują tykające zegary: ręce są wskazówkami, głowa - dzwonem, język - wyskakującą kukułką.
N prezentuje poszczególne ruchy.
1. Swawolny Sławek:
zabawa grupowa i indywidualna.
N czyta wiersz. Dzieci odpowiadają na pytania dołączone do tekstu.
Następnie kolorują ilustrację przedstawiającą Sławka.
Tekst wiersza – załącznik nr 2, ilustracja – załącznik nr 3.
II. Zajęcia główne
2. Tajemnicze głoski
„s”, „z”, „c”, „dz”:
zabawa grupowa. Dzieci starają się odpowiedzieć, co widzą na ilustracji.
Jeśli nie potrafią odgadnąć, N podpowiada, a dzieci próbują poprawnie powtórzyć usłyszane słowo.
Ilustracje – załącznik nr 4.
N może zaproponować dzieciom, aby spróbowały znaleźć inne słowa zaczynające się na litery:
„s”, „z”, „c”, „dz”.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
3. Co może być słodkie, a co pasiaste?:
układanka słowna. N wymienia przymiotnik, a dzieci mówią, do jakiego przedmiotu pasuje najlepiej to określenie.
Ilustracja w załączniku nr 5.
III. Zajęcia popołudniowe
1. Zabawy Sławka:
zabawy indywidualne
z wykorzystaniem multimediów – uzupełnienie tematyki zajęć o propozycje dla dzieci zainteresowanych tematem lub/i dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Do wykorzystania multimedia nr 6, 7, 8, 9.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
kredki, komputer lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne, które można wykorzystać wzbogacając zajęcia z dziećmi, zamieszczone na portalu Scholaris:
1. Mini zagadki – treść zagadek;
2. Swawolny Sławek – tekst wiersza;
3. Sławek na nartach - kolorowanka;
4. Tajemnicze głoski „s”, „z”, „c”, „dz” – ilustracje;
5. Co może być słodkie, a co pasiaste? – układanka słowna;
6. Sławek na nartach – labirynt multimedialny;
7. Sporty zimowe – gra multimedialna typu: wybierz właściwy przedmiot;
8. Niektóre przedmioty z pokoju Sławka – gra multimedialna typu: połącz połówki;
9. Sławek w zaspie z dużym guzem – kolorowanka multimedialna.