• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Dodawanie i odejmowanie ułamków o tym samym mianowniku

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Dodawanie i odejmowanie ułamków o tym samym mianowniku"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Dodawanie i odejmowanie ułamków o tym samym mianowniku

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. Pojęcia: ułamek właściwy, niewłaściwy, licznik, mianownik, liczba mieszana.

2. Zamiana ułamka niewłaściwego na liczbę mieszaną i odwrotnie.

3. Metoda dodawania ułamków o tych samych mianownikach.

4. Metody odejmowania ułamków o tych samych mianownikach.

a. Umiejętności

1. Stosowanie w praktyce umiejętności zamiany ułamka niewłaściwego na liczbę mieszaną i odwrotnie.

2. Dodawanie ułamków i liczb mieszanych.

3. Odejmowanie ułamków i liczb mieszanych różnymi sposobami.

4. Rozwiązywanie problemów w twórczy sposób.

5. Współpraca w grupie.

6. Posługiwanie się językiem matematycznym przy prezentacji efektów pracy.

5. Metoda i forma pracy

Pokaz, dyskusja, praca w grupach, samodzielne ćwiczenia rachunkowe.

6. Środki dydaktyczne

a. Arkusze papieru, mazaki.

b. Karty pracy.

c. Foliogramy (tablice poglądowe) lub prezentacja PowerPoint.

7. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Nauczyciel wita uczniów, sprawdza obecność i przedstawia cele lekcji.

Uczniowie przypominają pojęcie ułamka, metodę zamiany ułamków niewłaściwych na liczby mieszane i odwrotnie. Wykonują kilka zadań dotyczących tej zamiany napisanych na tablicy przez nauczyciela.

Po tym przypomnieniu wiadomości z poprzednich lekcji przygotowują się do pracy w grupach, otrzymują niezbędne materiały: arkusze papieru, mazaki i zadania do wykonania.

(2)

b. Faza realizacyjna

Nauczyciel przedstawia metodę dodawania ułamków o tych samych mianownikach referując treść tablicy poglądowej 1, następnie omawia metodę odejmowania – tablica poglądowa 2. Uczniowie dyskutują, zadają pytania nauczycielowi w celu lepszego zrozumienia tego zagadnienia. Zwracamy uwagę szczególnie na najtrudniejsze odejmowanie, kiedy odjemna ma mniejszy ułamek niż odjemnik.

Uwaga: Jeżeli mamy do dyspozycji na tę lekcję pracownię komputerową, to zamiast prezentowania tablic na foliach, uczniowie samodzielnie oglądają prezentację PowerPoint „Ułamki zwykłe”.

Nauczyciel wtedy udziela wskazówek i rozmawia na temat przedstawianych metod indywidualnie z uczniami w miarę potrzeb.

Poznane metody uczniowie stosują wykonując w grupach otrzymane na kartkach zadania.

Poniższe zadania są przygotowane dla trzech grup. Dla kolejnych przygotowujemy analogiczne lub powtarzamy te same, zaznaczając tylko inny przykład do zobrazowania na arkuszu papieru.

Zadanie1.

Wykonaj dodawanie. Wynik przedstaw w najprostszej postaci wyłączając całości. Przygotuj rysunek obrazujący podkreślone działanie.

I grupa:

6 3 6 14 3 )

12 3 22 4 )

13 4 11 7 )

6 7

)5 b c d

a

II grupa:

5 24 5 12 3 )

2 3 22 4 )

3 4 12 8 )

3 8

)6 b c d

a

III grupa:

5 23 5 14 3 )

2 3 12 4 )

2 4 23 8 )

2 8

)7 b c d

a Zadanie 2.

Wykonaj odejmowanie. Przygotuj rysunek obrazujący podkreślone działania.

I grupa:

6 14 6 21 5 )

4 5 22 3 )

2 3 11 6 )

2 5 7 )

1 2 5 )

1 3 3 )

1 2

) b c d e f g

a

II grupa:

6 15 6 32 5 )

3 5 21 4 )

3 4 12 6 )

1 3 5 )

1 2 4 )

2 1 3 )

2 2

) b c d e f g

a

III grupa:

7 15 7 22 4 )

3 4 22 5 )

4 5 12 6 )

3 2 5 )

2 3 8 )

1 5 4 )

1 3

) b c d e f g

a

Po wykonaniu zadań przedstawiciele grup wieszają na ścianach swoje prace i prezentują je dla klasy.

Przedstawiają przebieg zobrazowanych działań.

c. Faza podsumowująca

Nauczyciel ocenia pracę grup na lekcji. Rozdaje uczniom karty pracy do samodzielnego uzupełnienia, w celu sprawdzenia stopnia opanowania zagadnienia przez uczniów. Kontroluje poprawność w trakcie indywidualnej pracy uczniów.

(3)

8. Bibliografia 9. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

„Malowanka” do uzupełnienia, zawierająca proste przykłady na dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych.

b. Zadanie domowe

Wykonaj działania. Wyniki ustaw w porządku malejącym i odczytaj hasło z liter.

M

3 31 3

21 ………..

S

4 12 4

11 ………..

I

2 11 2

21 ………..

Z

8 21 8

45 ………..

Z

6 23 6

41 ………..

N

7 3 7

15 ………..

C

9 58 9

23 ………..

E

4 12 4

51 ………..

A

12 2 7 12

3 5 ………..

B

5 33 5

24 ………..

A

3 21

4 ………..

L

7 15 7

101 ………..

I

3 22 3

52 ………..

A

9 15

2 ………..

HASŁO:

c. Prezentacja

Prezentacja PowerPoint – „Ułamki zwykłe”

(4)

d. Tablice poglądowe

Tablica 1 – dodawanie ułamków o tym samym mianowniku, Tablica 2 – odejmowanie ułamków o tym samym mianowniku

Cytaty

Powiązane dokumenty

Zapisz ułamki zwykłe i  liczby mieszane w  postaci ułamków dziesiętnych, a  ułamki dziesiętne w  postaci ułamków zwykłych lub liczb mieszanych. ► Jeśli

Filmik na stronie "Pi-Stacja” Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych sposobem pisemnym

Odejmując ułamki zwykłe o jednakowych mianownikach, odejmujemy tylko liczniki a mianownik pozostaje bez zmian1. Zapoznaj się z

Rozwiązania prześlij nauczycielowi na marta.m_szulc@op.pl Pamiętaj o starannym wykonaniu pracy. Prace proszę wysyłać do

Jeśli potrzebujesz utrwalenia wiadomości związanych z dodawaniem i odejmowaniem ułamków dziesiętnych, przeanalizuj informacje zawarte w podręczniku strona 171 -172..

Tak oto opowiadając się na etapie pierwszego z trzech wymienionych pytań za jednym z dwu opozycyjnych ujęć roli sumienia wobec normy Hu- manae vitae - opowiadamy się

Można przypomnieć sobie na kanale YouTube filmik ,, Porównywanie ułamków o tych samych mianownikach” i ,, Porównywanie ułamków o tych samych

Szymański, Przewodnik po matematyce i zbiór zadań dla klas IV – VIII, część I, SAWW, Poznań