Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Obszar wsparcia:
Profilaktyka logopedyczna
Scenariusz zajęć Autor: Barbara Galas
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)
Temat: ILE DŹWIĘKÓW DOKOŁA! Ćwiczenia słuchowo – foniczne.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Wdycha powietrze z unoszeniem ramion i wyrzucaniem rąk w górę, następnie wydycha z opuszczaniem.
Stara się właściwie ułożyć wargi do wypowiadania samogłosek.
Stara się poprawnie wypowiedzieć połączenia spółgłosek ciszących z samogłoskami.
Stara się poprawnie wypowiedzieć połączenia spółgłosek syczących z samogłoskami.
Stara się poprawnie wypowiedzieć połączenia spółgłosek szumiących z samogłoskami.
Próbuje rozpoznać źródło dźwięku i dopasować do niego ilustrację.
Naśladuje odgłosy otoczenia.
W miarę możliwości odtwarza głosem sekwencje obrazowe.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
Uczestniczy w proponowanych zabawach usprawniających funkcje mowy.
Stara się słuchać bez przerywania.
Treści kształcenia:
usprawnianie funkcji mowy: oddech, motoryka artykulacyjna, słuch fonemowy;
wdrażanie zasad prawidłowej komunikacji werbalnej;
rozwijanie mowy powiązanej z działaniem;
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego);
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Przebieg Lp. Rodzaj
ćwiczenia 3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji Nawiązanie
do tematu.
2 min.
1. Zgadnij – co słyszysz?: zainteresowanie tematem zajęć.
Nauczyciel (N) odtwarza dźwięki. Dzieci siedzą na dywanie, próbują odgadnąć, co słyszą.
Plik dźwiękowy - Odgłosy: telefon, odkurzacz, czajnik;
Plik dźwiękowy - Odgłosy zwierząt: kot, pies, koń, krowa;
Ćwiczenia oddechowe.
1 min.
2. Głęboki wdech i wydech:
dzieci wdychają powietrze z unoszeniem ramion w górę, wydychają zaś wraz z opuszczaniem.
3. Wydajemy dźwięki:
układanie warg do prawidłowego odtwarzania samogłosek: „A, O, U, E, I”, następnie wypowiadanie sylab otwartych i z samogłoskami:
- „SIA, SIO, SIU, SIE, SI”.
- „SA, SO, SU, SE, SY”. - „SZA, SZO, SZU, SZE, SZY”.
1.
Ćwiczenia sprawności narządów mowy.
3 min. Dzieci siedzą przed lustrem. N swoim przykładem motywuje do zabawy.
Ilustracje ułożenia warg do samogłosek.
4. Jaki to dźwięk?: wydawanie odgłosów na podstawie przedmiotów oraz zwierząt przedstawionych na ilustracjach. N rozkłada je, zapraszając dzieci do zabawy. Dzieci próbują naśladować odgłosy zilustrowane na kartonikach:
dzięcioł, skakanka, żaba, auto, pies, gotująca woda.
5. Echo:
zabawa dydaktyczna; zachęcanie do prawidłowego powtarzania usłyszanych sylab. N wypowiada sylabę, dzieci powtarzają: „PUK”, „HOP”, „BĘĆ”,
„KUM”, „KIC”, „BUL”, „HAU”.
6. Zgadnij, co to?:
rozpoznawanie odgłosu i łączenie go z przedmiotem (zabawa dydaktyczna).
Dzieci siedzą w kręgu, N odtwarza kolejno dźwięki, a dzieci wskazują odpowiednią ilustrację.
Plik muzyczny – Odgłosy: młotek, woda z kranu, baran.
2. Ćwiczenia właściwe.
6-10 min.
7. Co naśladuję?:
naśladowanie odgłosów ukazanych na rysunkach: kot, kura, deszcz, kaczka, bębenek, świnka. Dzieci siedzą w kręgu, jedno z nich ma zasłonięte oczy.
N pokazuje obrazek, a wskazane przez niego dziecko naśladuje odgłos, po czym dziecko odsłania oczy i mówi, jaki dźwięk usłyszało.
3. Ćwiczenia kończące.
3 min.
7. Co tak się powtarza?:
wdrażanie do odtwarzania sekwencji dźwięków. Dzieci wydają odgłosy zgodnie z sekwencją prezentowanych ilustracji powtarzając ją 2-3 razy.
Prezentacja multimedialna - sekwencje obrazków do odtwarzania kolejności odgłosów.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.
Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Środki dydaktyczne:
lustro, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Ryciny przedstawiające ułożenie warg do samogłosek;
2. Ilustracje do naśladowania odgłosów: dzięcioł, skakanka, żaba, auto, pies, gotująca woda;
3. Ilustracje do zabawy Zgadnij, co to? (młotek, kran, baran);
4. Ilustracje do zabawy Co naśladuję? (kot, kura, deszcz, kaczka, bębenek, świnka);
5. Plik dźwiękowy – odgłosy: telefon, odkurzacz, czajnik;
6. Plik dźwiękowy – odgłosy zwierząt: kot, pies, koń, krowa;
7. Plik dźwiękowy – odgłosy: młotek, kapanie wody z kranu, baran;
8. Prezentacja multimedialna – sekwencje obrazków do odtwarzania kolejności odgłosów.