• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Ukryta moc słów (część II)Treści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Ukryta moc słów (część II)Treści kształcenia:"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny

Temat: Ukryta moc słów (część II)

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Kształtuje refleksyjną postawę wobec człowieka, jego natury, powinności moralnych oraz wobec różnych sytuacji życiowych – etyka (I),

2) Rozpoznaje podstawowe wartości i dokonuje właściwej ich hierarchizacji – etyka (III), 3) Dostrzega różnorodność postaw i zachowań ludzi – etyka (IV),

4) Wyraża opinie i wartościowanie zjawisk społecznych na poziomie społeczności szkolnej i społeczności lokalnej – etyka (V),

5) Zdobywa świadomość języka jako wartościowego i wielofunkcyjnego narzędzia komunikacji – język polski (I),

6) Kształtuje świadomość istnienia w tekście znaczeń ukrytych – język polski (II),

7) Wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio (ukryte) – język polski (I.1.7), 8) Uczestniczy w grupie, porozumiewa się z innymi – etyka (6).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Zna pojęcie sugestii, potrafi wskazać jej przykłady w wybranych aktach komunikacji,

● Rozumie pojęcie wywierania presji,

● Potrafi zdemaskować proste próby językowej manipulacji,

● Ma świadomość konsekwencji dla relacji międzyludzkich stosowania manipulacji w komunikacji,

● Rozwija swoją samoświadomość i refleksyjność,

● Zna podstawowe informacje na temat następujących wydarzeń historycznych: wydanie Wielkiej Karty Swobód pod naciskiem baronów, uznanie legalności Zgromadzenia Narodowego – rewolucja francuska, uznanie niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, wydanie konstytucji Nihil novi pod naciskiem szlachty, a także potrafi wskazać analogiczne sytuacje nacisków we współczesności.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Odczytuje ukryte komunikaty w języku,

● Rozpoznaje komunikaty mające na celu wywieranie presji,

● Potrafi odpowiednio reagować na komunikaty mające na celu wywieranie presji,

● Rozumie normy społeczne – ma świadomość złożoności relacji między komunikacją a życiem społecznym,

● Wyszukuje informacje,

● Współpracuje w grupie.

1

(2)

Środki dydaktyczne:

Zasoby multimedialne: zadanie interaktywne Królowie pod presją, karty pracy (Usłysz sugestię, żeby zrozumieć presję oraz Prośbą czy groźbą?), plansza informacyjna Ukryta moc słów,

● Arkusze papieru/tablica, kreda/pisak,

● Komputer z głośnikami/tablica interaktywna/rzutnik multimedialny.

Metody nauczania:

● Podające: pogadanka, rozmowa, wyjaśnienie,

● Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe,

● Problemowe: aktywizujące – dyskusja, burza mózgów, mapa myśli,

● Programowane: z użyciem komputera.

Formy pracy:

● Zbiorowa,

● Grupowa jednolita i zróżnicowana,

● Indywidualna.

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita dzieci i prosi o wyjaśnienie terminów „twierdzenie”, „sugestia” i „presja”, poznanych na poprzednich zajęciach. Następnie wyświetla przy użyciu rzutnika multimedialnego planszę informacyjną Ukryta moc słów, aby uczniowie mogli sprawdzić, ile zapamiętali.

2. Karta pracy Usłysz sugestię, żeby zrozumieć presję.

Uczniowie w parach otrzymują karty pracy i rozwiązują zadania. Pierwsze ćwiczenie polega na rozpoznaniu sugestii w podanych przykładach, drugie na ułożeniu zdań, w których można dopatrzyć się określonych sugestii. Po upływie czasu przeznaczonego na wykonanie zadań następuje ich omówienie, które łączy się z dyskusją – uczniowie mogą „słyszeć” różne sugestie.

Nauczyciel wyjaśnia, że z jednej strony o treści komunikatu decyduje jego nadawca, który może w nim „poukrywać” różne treści, z drugiej jednak strony to adresat niekiedy „słyszy” treści, których nadawca nie chciał umieścić w komunikacie. Wynika to z tego, że adresat ma takie, a nie inne doświadczenie komunikacyjne. Przykładowo osoba, wobec której często kieruje się groźby, może usłyszeć je nawet wówczas, gdy ktoś nie miał zamiaru ich zakomunikować – zdanie kolegi: „Przyszedł ze mną mój brat” odbierze jako komunikat, że teraz kolega jest silniejszy i powinien mu się podporządkować.

Prowadzący prosi dzieci o podanie przykładów z ich doświadczenia, kiedy zdanie wypowiedziane bez negatywnej intencji odbierały jako wyrzut i odwrotnie – gdy nie miały nic złego na myśli, ale ich wypowiedzi były odbierane opacznie.

3. Nauczyciel zadaje uczniom pytania i zachęca do swobodnych wypowiedzi:

● Dlaczego ludzie w ogóle korzystają z „ukrytej mocy” słów?

● Czy istnieje różnica pomiędzy tym, co otrzymuje z takiej sytuacji komunikacyjnej nadawca komunikatu, a tym, co adresat?

● Czy lepiej komunikować się otwarcie czy za pomocą „ukrytych mocy”?

2

(3)

4. Szkody oraz korzyści komunikacji „otwartej” i „ukrytej” – mapy myśli.

Uczniowie wspólnie robią mapę korzyści i szkód wynikających z obu form komunikacji.

Uwzględniają korzyści i szkody po stronie nadawcy oraz adresata, próbują także ustalić konsekwencje dla całej wspólnoty komunikacyjnej. Próby te zmierzają do ukazania, jakie zjawiska pozytywne i negatywne oraz wartości mogą się uobecnić w ramach jednego i drugiego modelu komunikacji, np. zaufanie lub jego brak; gotowość do przemyślenia swoich sądów lub potrzeba „posiadania zawsze i w każdej sprawie racji”; pragnienie bliskości z drugą osobą lub pragnienie, by była nam przede wszystkim posłuszna i użyteczna.

5. Karta pracy Prośbą czy groźbą?.

Nauczyciel przypomina bliskość znaczeniową sugestii i presji oraz że sugestia może mieć silny charakter nacisku – wtedy zbliża się do groźby – ale może być także wolna od natarczywości – wówczas jest bliska propozycji, która nie nosi znamion manipulacji. Pomiędzy tymi dwoma biegunami należy usytuować prośbę, która z jednej strony nakłania odbiorcę do wykonania czegoś, co wyraża się w oczekiwaniu żywionym wobec odbiorcy, ale z drugiej zostawia mu większą wolność wyboru własnych poczynań niż groźba.

Po takim wyjaśnieniu uczniowie rozwiązują samodzielnie zadanie z kart pracy, polegające na wskazaniu w podanych przykładach możliwych „zamaskowanych” gróźb i próśb. Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie wspólnie omawiają wyniki swojej pracy i porównują je. Również w tym przypadku, podobnie jak w poprzednich zadaniach, nie ma jednej poprawnej odpowiedzi.

6. Jak chronić się przed presją? – burza mózgów.

W grupach 5-osobowych uczniowie – metodą burzy mózgów – ustalają sposoby na uchronienie się przed ukrytą mocą słów, w których czai się presja. Osoby uzdolnione językowo notują wszystkie propozycje, a uczeń o cechach przywódczych, będący reprezentantem grupy, przedstawia je całej klasie. Z przedstawionych pomysłów dzieci wyłaniają te, które wydają im się najlepszymi sposobami na radzenie sobie z presją.

7. Zadanie interaktywne Królowie pod presją (wykonywane przy użyciu tablicy interaktywnej lub komputera).

Uczniowie klikają kolejnych władców – są to: król Anglii Jan bez Ziemi, król Francji Ludwik XVI, król Anglii Jerzy III, król Polski Aleksander Jagiellończyk – i poznają słynne historyczne momenty, w których królowie ci zostali poddani silnym naciskom (wydanie Wielkiej Karty Swobód pod naciskiem baronów, uznanie legalności Zgromadzenia Narodowego – rewolucja francuska, uznanie niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, wydanie konstytucji nihil novi pod naciskiem szlachty). Osoby o zainteresowaniach historycznych i społecznych otrzymują zadanie sformułowania analogicznych przykładów sytuacji w świecie współczesnym. Kluczem do tego zadania jest hasło: „Politycy pod presją”. Dzieci mogą przy tym zadaniu korzystać z zasobów internetowych. Jednocześnie reszta klasy wyszukuje w sieci szczegółowe informacje o wydarzeniach, o których była mowa w zadaniu Królowie pod presją.

8. Prezentacja wyników pracy uczniów i podsumowanie – każde dziecko odpowiada na pytanie:

„Jakie sposoby radzenia sobie z presją zamierzam stosować w swoim życiu?”.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

Zatem długość słowa xzv jest postaci 8n gdzie n < N i słowo to składa się z czterech zrównoważonych segmentów długości 2n < 2N.. Czyli początkowy albo końcowy

• Staraj się zachować bezpieczną odległość od innych osób, zwłaszcza tych, które kaszlą, kichają i mają gorączkę (co najmniej 1-1,5 metra dystansu).. Unikaj dużych

Prawem królestwa Bożego jest sprawiedliwość, która jest inna od sprawiedliwości ludzkiej. Sprawiedliwość Boża wyraża się w wypełnieniu Bożych

Można rozwinąć zadanie o treści matematyczne, związane z porównywaniem różnicowym, które mogą zaproponować uczniowie uzdolnieni matematycznie.. Praca z kartą

Wszystkie dzieci otrzymują wydruk łamigłówki, choć praca odbywa się w kilkuosobowych grupach.. Każdy zespół ma swojego

Odbiorca często jest przekonany, że sam odkrył to, co zostało mu zasugerowane, dlatego łatwiej ulega sugestiom niż dosłownemu przekazowi.. Inteligentny człowiek czyta co

W komentarzu do zadania prowadzący zajęcia wskazuje na fakt, że każda czynność może być klasyfikowana różnie (przydzielona do różnych pól kwadratu),

Mogą je rozdysponować na cztery cele: wzmocnienie wojska, budowę zamków obronnych, budowę dróg handlowych lub budowę ośrodków edukacji.. Zanim wspólnie rozstrzygną problem