• Nie Znaleziono Wyników

Proste wielokąty: porównywanie różnych cech

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Proste wielokąty: porównywanie różnych cech"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji matematyki 1. Autor scenariusza - Anna Bazyluk

2. Etap nauczania - Klasa 5. szkoły podstawowej 3. Temat lekcji matematyki

Proste wielokąty: porównywanie różnych cech

4. Temat z Podstawy Programowej

Wielokąty, koło - rysowanie figur i określanie ich własności.

5. Cel lekcji

Rozpoznawanie i utrwalanie charakterystycznych cech wielokątów. Tworzenie i rozwiązywanie przez uczniów zadań.

6. Przygotowanie uczniów – wiedza i umiejętności.

Uczeń:

• Rozpoznaje wielokąty.

• Zna pojęcie odcinki prostopadłe.

• Zna pojęcie odcinki równoległe.

• Zna pojęcia: kąt, wierzchołek, przekątna, oś symetrii.

7. Osiągnięcia uczniów - wiedza i umiejętności:

• Rysowanie wielokątów na papierze kropkowanym (geoplanie).

• Układanie wielokątów z innych figur.

8. Metody pracy:

• sterowane przez nauczyciela eksperymenty uczniów;

• praca w grupie – uczniowie pracują w grupach, formułując zadania do rozwiązania;

• wykład nauczyciela;

• metoda objaśniająca;

• dyskusja, pogadanka.

9. Środki realizacji, pomoce dydaktyczne.

Materiały:

• szary papier;

• nożyczki, klej;

• zestaw figur i polecenia.

10. Matematyczne treści lekcji, czynności ucznia:

• Porównywanie różnych cech wielokątów.

11. Przebieg lekcji

Faza wstępna – witam uczniów, sprawdzam listę obecności, zapisuję numer i temat lekcji na tablicy.

Faza realizacyjna - wprowadzenie nowego materiału oraz sprawdzenie i utrwalenie wiadomości z poprzednich zajęć.

1. Dzielimy klasę na 3-osobowe grupy.

2. Każda grupa dostaje taki sam zestaw figur (zał. 1).

(2)

3. W każdym zestawie zawarte jest polecenie (zał. 2).

4. Zadaniem grup jest wybranie z zestawu figur tych elementów, które spełniają podane warunki.

5. Uczniowie naklejają na papier wybrane figury, tworząc plakat oraz zapisują warunek, jaki miały spełnić ich figury.

6. Wywieszamy plakaty.

7. Omawiamy plakaty, zadając pytania dotyczące własności figur. Podkreślenie, że takie same figury znalazły się na różnych plakatach.

8. Zapisujemy wnioski w ramce:

Faza podsumowująca – Pytam uczniów, czy wszystko jest dla nich zrozumiałe. W razie wątpliwości uczniów jeszcze raz wyjaśniam problematyczne zagadnienie. Zadaję pracę domową, którą będę sprawdzać na następnej lekcji.

12. Praca domowa

Jako pracę domową zadaję uczniom narysować figurę, która ma pięć kątów, w tym jeden kąt prosty oraz figurę, która ma przynajmniej trzy kąty proste i dwa boki do siebie równoległe.

13. Możliwe rozszerzenia tematu

Jeżeli czas na to pozwala, to warto przeprowadzić ćwiczenie odwrotne, tzn. uczniowie tworzą zestaw figur i zapisują polecenie do zadania, a następnie przekazują ćwiczenie innej grupie do rozwiązania, po czym sprawdzają, czy praca została dobrze wykonana. Uczniowie mogą teraz podać nie jedną, ale nawet dwie cechy, które figury muszą spełniać. Zadanie to można też zrobić wykorzystując pierwszy zestaw figur, zmieniając tylko polecenie.

14. Uwagi metodyczne

Realizując punkt 7., tak sterujemy dyskusją, aby uczniowie sami wyciągnęli wnioski, które mają zapisać w ramce.

15. Uwagi

Załącznik nr 1 - KWADRAT, PROSTOKĄT, DOWOLNY TRAPEZ, TRAPEZ

RÓWNORAMIENNY, TRAPEZ PROSTOKĄTNY, DELTOID, RÓWNOLEGŁOBOK, ROMB, DOWOLNY CZWOROKĄT, TRÓJKĄT, KOŁO, PIĘCIOKĄT I SZEŚCIOKĄT.

Załącznik nr 2.

• Przynajmniej jedna para boków jest równoległa.

• Wszystkie pary boków są równoległe.

• Wszystkie kąty są jednakowe.

• Dwie osie symetrii przechodzą przez wierzchołek.

• Dwie osie symetrii nie przechodzą przez wierzchołek.

• Ma cztery osie symetrii.

• Przynajmniej jedna oś symetrii przechodzi przez wierzchołek.

TRÓJKĄTY mają trzy boki, trzy kąty, trzy wierzchołki.

CZWOROKĄTY mają cztery kąty, cztery boki i cztery wierzchołki.

(3)

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Narysuj figury geometryczne według podanego opisu:.. Ta figura ma

Moim dziełem jest cykl obrazów, które wykonałam w technice kolażu.. Technikę tą opracowałam w minionych latach, która ma znamiona kiczu i neobarokowej nadwyżki kształtów

Złóż kartkę tak, żeby jej dwie części zachodziły na siebie i sklej ją klejem.. Dolną część kartki złóż jak

Czy i jaki dokument pracodawca zobowiązany jest wydać pracownikowi w przypadku zagubienia przez pracownika świadectwa

Iloraz  dowolnego  elementu  ciągu  Fibonacciego  i  jego  poprzednika  jest  ze  wzrostem   wskaźnika  coraz  lepszym  przybliżeniem  „boskiej

a więc jest to siła która może przybić czaszke człowieka a co się z tym wiąże.. dostanie się do mózgu i

--- jeśli uzyska ocenę pozytywną niższą niż podczas terminu „0”, to ocena końcowa jest wystawiana jako średnia ocen z „0” i ”I” terminu (średnia wyliczana jest

--- jeśli uzyska ocenę pozytywną niższą niż podczas terminu „0”, to ocena końcowa jest wystawiana jako średnia ocen z „0” i ”I” terminu (średnia wyliczana jest