• Nie Znaleziono Wyników

O zegarach można powiedzieć bardzo wiele: że są niezbędne, że porządkują nam dzień, wydaje się, że nie potrafimy bez nich żyć.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "O zegarach można powiedzieć bardzo wiele: że są niezbędne, że porządkują nam dzień, wydaje się, że nie potrafimy bez nich żyć."

Copied!
13
0
0

Pełen tekst

(1)

Kalendarz i zegar

(2)

Zegar

O zegarach można powiedzieć bardzo wiele: że są niezbędne, że porządkują nam dzień, wydaje się, że nie potrafimy bez nich żyć.

Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się obliczeniami związanymi z

upływającym czasem.

(3)

Odczytywanie godzin- przypomnienie

• Zegar posiada dwie wskazówki – dłuższą i krótszą. Krótsza wskazówka określa godzinę, natomiast dłuższa minuty. Niekiedy występuje także trzecia – najdłuższa i najcieńsza – wskazówka, która cały czas pozostaje w ruchu i określa upływające sekundy.

• Na tarczy zegara znajdują się liczby od 1 do 12. Określają one godziny.

• Kiedy w dzień wskazówka wybija godzinę 12:00, mówimy, że jest to południe, natomiast w nocy – północ.

Godziny poranne przed 12:00 to godziny przedpołudniowe, natomiast po godzinie 12:00 – godziny popołudniowe.

• Podziałka na zegarze pomaga odczytać upływające minuty. Z reguły jedna kreska to 5 minut. Aby odczytać liczbę minut, można pomnożyć razy 5 liczbę znajdującą się na zegarze, którą wskazuje wskazówka. Przedstawia się to następująco: 1 na zegarze to 5 minut, 2 na zegarze to 10 minut itd.

(4)

Odczytywanie godzin- ćwiczenia

Odp. 5:20 (dwadzieścia po piątej), 11:30 (wpół do dwunastej), 14:30 ( wpół do trzeciej), 4:25 (dwadzieścia pięć po czwartej), 7:55 (za pięć ósma), 13:40 (za dwadzieścia druga), 14:45 (za piętnaście trzecia), 12:05 (pięć po dwunastej)

(5)

Jednostki czasu

(6)

Ile czasu upłynie?

Ćwiczenie 1. Ile czasu upłynie od godziny 5:18 do 5:43?

Jeśli mamy tą samą godzinę a inne minuty, to odejmujemy te minuty od siebie.

43 – 18 = 25

Odp: Upłynie 25 minut.

Ćwiczenie 2. Ile czasu upłynie od godziny 5:18 do 8:12?

Tego typu obliczenia możemy wykonać etapami. Obliczmy najpierw ile czasu upłynie od godziny 5:18 do najbliższej pełnej godziny.

5:18 6:00 upłynie 42 minuty

Następnie sprawdźmy ile pełnych godzin upłynie.

6:00 8:00 upłyną 2 godziny

Następnie obliczamy brakujące minuty.

8.00 8:12 upłynie 12 minut

Łącznie upłynie: 42 minuty + 2 godziny + 12 minut = 2 godziny 54 minuty Odp: Upłyną 2 godziny 54 minuty.

(7)

Ile czasu upłynie?

Ćwiczenie 3. O której godzinie minie 3 godz. i 12 min od 7:30?

7:30 3h 10:30 12 min 10:42

Odp: O 10:42.

Ćwiczenie 2. O której godzinie minie 3 godz. i 12 min od 7:50?

7:50 3h 10:50 10 min 11:00 2 min 11:02

Odp: O 11:02.

(8)

Kalendarz- przypomnienie

(9)

Kalendarz i zegar - zadania

• Przeczytajcie i przeanalizujcie przykłady ze stron 94- 95 z podręcznika.

• Obejrzyjcie filmy:

https://pistacja.tv/film/mat00133-jednostki-czasu?playlist=98

https://pistacja.tv/film/mat00134-obliczenia-zegarowe?playlist=98 https://pistacja.tv/film/mat00135-czas-i-kalendarz?playlist=98

https://pistacja.tv/film/mat00136-obliczenia-kalendarzowe?playlist=98

• Zróbcie zadania z zeszytu ćwiczeń: ćwiczenie 3 strona123, ćwiczenie

5 strona124, ćwiczenia 7 i 8 strona125

(10)

Miary, wagi i

pieniądze

(11)

Miary, wagi i pieniądze

• Zapewne każdemu z was zdarzyło się kupować kiedyś coś na wagę. Na dzisiejszej lekcji nauczymy się w jaki sposób obliczyć ile zapłacimy za dany towar albo ile towaru możemy kupić za

określoną sumę pieniędzy.

• Na początek krótkie przypomnienie:

1 kg = 100 dag

1 m = 100 cm

1 zł = 100 gr

(12)

Miary, wagi i pieniądze- ćwiczenia

Ćwiczenie

Cukierki kosztują 12 zł za 1 kg.

a) Ile trzeba zapłacić za 3 kg cukierków?

3 · 12 zł = 36 zł Odp: Za 3 kg cukierków trzeba zapłacić 36 zł.

b) Ile trzeba zapłacić za 35 dag cukierków?

35 dag = 0,35 kg

0,35 · 12 zł = 4,20 zł Odp: Za 35 dag cukierków trzeba zapłacić 4,20 zł.

c) Ile cukierków kupimy za 24 zł?

24 : 12 = 2 kg Odp: Za 24 zł można kupić 2 kg cukierków.

d) Ile cukierków kupimy za 9 zł?

9 : 12 = 0,75 kg Odp: Za 9 zł można kupić 0,75 dag cukierków.

(13)

• Przeanalizujcie przykłady z podręcznika ze stron 100- 101.

• Obejrzyjcie film:

https://www.youtube.com/watch?v=XkswWU9J1Dw

Zróbcie zadania z zeszytu ćwiczeń: 1 i 2 strona 126, 5 i 6 strona 127,

8 strona 128

Cytaty

Powiązane dokumenty

Każdy rekuperator AERISnext fabrycznie wyposażony jest w komplet (2 szt.) filtrów kieszeniowych w podstawowej klasie filtracji G4/ISO COARSE. Filtry umieszczo ne są w

Jak twierdzi archeolog Maciej Szyszka z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, który przyczynił się do odkrycia owej piwnicy, pierwotnie budowla ta była jadalnią i kuchnią, w

Gdyby Basia oddała Asi swój muchomor z najmniejszą liczbą kropek, to wtedy u niej byłoby 8 razy więcej kropek niż u Asi.. Oblicz,

Wydaje się, że na rynku polskim, ale także zagranicznym, nie było do tej pory publikacji podejmującej całościowo zagadnienie religii w nowoczesnym ustroju demokratycznym

Król Hiskiasz odwraca się od swoich sług i patrzy teraz na ścianę.. [Hiskiasz odwraca się

To według mnie jest to ‘dotknięcie’ bycia człowiekiem, bo człowiekiem jest się tylko wtedy, gdy kocha się to, co dobre w tym świecie, a przecież śmierć oznacza

W mojej pierwszej pracy trafiłem na towarzystwo kolegów, którzy po robocie robili „ściepkę” na butelkę i przed rozejściem się do domów wypijali po kilka

Na wolontariacie w SZLACHETNEJ PACZCE Damian nauczył się jak zarządzać projektem – zrekrutował zespół kilkunastu wolontariuszy, którzy odwiedzali rodziny