• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć z języka angielskiego dla szkoły podstawowej

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć z języka angielskiego dla szkoły podstawowej"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1 / 3

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa Ilość osób w grupie: 6

Czas trwania zajęć: 2 godz. dydaktyczne Krótka charakterystyka grupy:

Grupa składa się z 6 osób w wieku 11-12 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym. Mocne strony grupy to systematyczność, dyscyplina, dobra współpraca, słabe strony: problem z zapamiętywaniem.

Cele zajęć: (dla uczniów) dydaktyczne:

• utrwalenie słownictwa o tematyce żywienia;

wychowawcze:

• wzbudzanie motywacji do uczenia się;

rewalidacyjne:

• ćwiczenie wymowy, ćwiczenie pamięci i koncentracji uwagi, rozwijanie percepcji wzrokowej i słuchowej, ćwiczenie spostrzegawczości.

Cel osobisty: (dla nauczyciela)

• rozwijanie umiejętności współdziałania w teamie.

Temat zajęć: Food revision. Powtórzenie i utrwalenie słownictwa związanego z tematyką żywienia.

Metody nauczania:

• gry dydaktyczne;

• metoda ćwiczebna.

Formy organizacyjne:

• praca z całą grupą;

• praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

• wybrane owoce, warzywa;

• inne produkty żywnościowe;

• sztućce, naczynia itp.;

• karty pracy (do pobrania z www.mes-english.com);

• karty obrazkowe (wydawnictwo Edgard).

(2)

2 / 3 Słowa/ pojęcia kluczowe do utrwalenia:

• podstawowe słownictwo z zakresu tematyki żywienia np.: orange, banana, apple, tea,coffee, cucumber, tomato, potato, chocolate, onion, bread, roll, milk, lemon, pear, salt, pepper, carrot, corn, garlic, egg, strawberry, plum, fork, spoon, knife, plate, leak, parsley itd.

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności.

W ramach powtórzenia poznanego słownictwa wprowadzamy praktyczne ćwiczenie utrwalające. Nauczyciel przynosi na zajęcia naturalne owoce, warzywa i inne produkty żywnościowe np: cytrynę, gruszkę, jabłko, ziemniaka, cebulę, pomidora, ogórka, tabliczkę czekolady, soczek w kartoniku, torebkę z kawą, torebki herbaty, czosnek, paprykę, sztućce itd., uczniowie starają się nazywać produkty po angielsku odpowiadając na pytanie : 'What is it?'

2. „Guessing game”- zgadywanka.Wkładamy do nieprzezroczystej torby na zakupy różne produkty żywnościowe. Uczniowie po kolei, z zamkniętymi oczami, losują po jednym artykule z torby i nie otwierając oczu próbują go rozpoznać i nazwać po angielsku. Jeżeli uczeń nie pamięta nazwy, może pomóc mu kolega z grupy, a dopiero na samym końcu nauczyciel. Możemy wprowadzić punkty za poprawne odpowiedzi w przypadku, gdy wiemy, że poziom grupy jest wyrównany i nikogo punktowanie odpowiedzi nie zniechęci.

3. „Free Whiting”- ćwiczenie polegające na tym, że uczniowie otrzymują ilustracje, na których znajdują się różne artykuły żywnościowe, ich zadaniem jest podpisanie rysunków właściwymi nazwami. Można tutaj wykorzystać karty pracy ze strony www.mes-english.com (zakładka worksheets: tematy food, fruit, vegetables). Dzieci mogą przyklejać wybrane przez nas ilustracje na kolorowe kartki papieru i podpisywać je.

4. Extra activity - ćwiczenie dodatkowe (jeżeli został nam do dyspozycji czas). Karty obrazkowe (słownictwo z zakresu żywność, owoce, warzywa) rozkładamy na stole (3, 4 lub 5 kart). Dajemy uczniom 1-2 minuty na zapamiętanie kart. Potem prosimy o zamknięcie oczu (lub odwrócenie się). Zabieramy jedną z kart i zadajemy pytanie 'What's missing?' Inny wariant gry: rozkładamy karty, a pod nimi etykiety z numerami. Dajemy uczniom 1-2 minuty na zapamiętanie co się na nich znajduje. Po upływie tego czasu zaslaniamy karty (numery pozostają odkryte) i pytamy np.:

'Wojtek, what is number 4?' Jeżeli nie posiadamy kart obrazkowych (flashcards), można wykorzystać zdjęcia żywności powycinane z gazet.

5. Podsumowanie zajęć, pożegnanie.

(3)

3 / 3 ______________________

Materiał opracowany przez nauczycieli

SOSW dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej w ramach projektu „Języki obce… już potrafię!!!!”

realizowanego przez Społeczną Szkołę Zarządzania i Handlu w Oświęcimiu w latach 2009–2012

Cytaty

Powiązane dokumenty

Na tablicy wypisane są wyrazy z różnych obszarów tematycznych (zał. Gdy już zostaną tylko słowa związane z jedzeniem lub piciem uczniowie kolejno tłumaczą

Uczniowie ze znacznym ubytkiem słuchu porozumiewają się w języku migowym, jednakże z resztą uczniów można się porozumieć bez używania języka migowego.. Uczniowie są

Mocną stroną grupy jest aktywność i duże zaangażowanie przy wykonywaniu różnych zadań językowych.. Temat zajęć: My

Każdy uczeń może wypowiedzieć się jak podobała mu się praca nad filmem, co podoba mu się najbardziej co zrobiłby inaczej, jak czuł się przed kamerą itd.

Stworzenie obrazkowego słownika tematycznego dotyczącego życia rodzinnego i towarzyskiego przy użyciu aparatu fotograficznego i dostępnych na stronach

• słownictwo do wprowadzenia: restaurant, police station, school, fire station, hospital, bank, post office, shop, military base, building site, dance studio, theatre, hairdressing

• po każdej dobrze dopasowanej nazwie zawodu w grze, nauczyciel prosi uczniów o odszukanie w rozsypance wyrazowej nazwy tego zawodu i dopasowanie do niego etykiety z nazwą

• nauczyciel rozkłada przed uczniami karty pracy (ilustrację oraz etykiety do ilustracji), prosi uczniów, by dopasowali etykietę do odpowiedniej ilustracji,