• Nie Znaleziono Wyników

KONSPEKT DO LEKCJI INFORMATYKI DLA GIMNAZJUM I SZKOŁY ŚREDNIEJ

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "KONSPEKT DO LEKCJI INFORMATYKI DLA GIMNAZJUM I SZKOŁY ŚREDNIEJ"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

DLA GIMNAZJUM I SZKOŁY ŚREDNIEJ

I Temat:

Rozwiązywanie zadań matematycznych w arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel.

II Cele lekcji:

a) poznawczy – uczniowie poznają kolejne opcje z menu arkusza kalkulacyjnego, zaprojektowanie i założenie arkusza, zapisanie na dyskietce, wybranie

i zaprojektowanie odpowiednich wykresów obrazujących znalezione rozwiązanie zadania,

b) kształcący – uczniowie doskonalą umiejętności obsługi arkusza kalkulacyjnego, współpracują przy rozwiązywaniu postawionego problemu w zespole dwuosobowym lub większym,

c) wychowawczy – kulturalne, możliwie ciche zachowywanie się na lekcji, dbanie o sprzęt na stanowisku, uczniowie nie wprowadzają zmian na dysku bez uzgodnienia z nauczycielem.

III Forma organizacyjna:

Grupa uczniów około 15 osób, zespoły 2 – osobowe.

Czas trwania zajęć – 90 min.

IV Forma nauczania:

Rozwiązywanie zadania matematycznego przez uczniów z pomocą nauczyciela, praca z komputerem.

SCENARIUSZ LEKCJI:

FAZA PRZYGOTOWAWCZA

A) Włączenie komputerów, wejście do programu Mcrosoft Excel.

B) Dyżurny rozdaje dyskietki na stanowiska.

C) Uczniowie zakładają arkusz kalkulacyjny „zadanie” i zapisują na dyskietce.

D) Nauczyciel objaśnia na tablicy ćwiczenie jakie uczniowie mają wykonać w arkuszu.

Ćwiczenie pomocnicze, powtórzeniowe

Jak wpisywać do komórek arkusza serie liczb różniące się o stałą wartość?

1. Do komórek A1..A10 wprowadź liczby od 1 do 19 z krokiem 2 a) wpisz do komórki A1 liczbę 1

(2)

b) do C2 wpisz formułę

=C1 + 0.5

c) skopiuj zawartość komórki C2 do schowka – ikona KOPIUJ z paska narzędzi d) podświetl komórki C3..C10 i przekopiuj zawartość schowka – ikona WKLEJ z

paska narzędzi.

3. Do komórek E1..E10 wstaw liczby od 5 do 50 z krokiem 5 a) do E1 wpisz liczbę 5

b) do E2 wpisz formułę:

= E1 + 5

c) przekopiuj zawartość komórki E2 do schowka – użyj z menu opcji EDYCJA / KOPIUJ

d) podświetl komórki E3..E10 i wklej z pamięci wzór z komórki E2 – użyj opcji EDYCJA / WKLEJ

A B C D E F

1 1 1 5

2 3 1.5 10

3 5 2 15

4 7 2.5 20

5 9 3 25

6 11 3.5 30

7 13 4 35

8 15 4.5 40

9 17 5 45

10 19 5.5 50

4. Zapisz arkusz na dysku A:\

E) Uczniowie wykonują ćwiczenie. Najszybsi uczniowie otrzymują oceny i ewentualnie pomagają wykonać ćwiczenie nieco wolniej pracującym uczniom.

FAZA REALIZACYJNA

A) Nauczyciel pisze temat lekcji na tablicy, a uczniowie w zeszytach.

B) Dyżurny rozdaje na stanowiska treści zadań Zadanie 1.

Zaprojektuj arkusz, który pozwoli Ci rozwiązać następujące zadanie:

Z drutu długości 48 cm zrobiono szkielet prostopadłościanu o podstawie kwadratowej.

Przy jakiej wysokości objętość tego prostopadłościanu jest największa?

(3)

h

x x

C) Uczniowie powinni zaproponować następujące kolumny w arkuszu kalkulacyjnym:

Jeśli im się to nie uda nauczyciel zaproponuje i objaśni jak dokonać obliczeń w arkuszu.

wartośćx wartośćh objętośćV

0,5 11 2,75

1 10 10

1,5 9 20,25

2 8 32

2,5 7 43,75

3 6 54

3,5 5 61,25

4 4 64

4,5 3 60,75

5 2 50

5,5 1 30,25

6 0 0

Uwaga:

Wartości h i objętości prostopadłościanu oblicz, wpisując do komórek odpowiednie wyrażenia tylko w pierwszym wierszu. Do pozostałych komórek tych kolumn skopiuj te wyrażenia.

D) Uczniowie wypełniają kolumny arkusza oraz sporządzają wykresy.

Ustalają rozwiązanie.

Wartość maksymalna objętości występuje dla h = 4 cm objętość V = 64 cm3

(4)

a) U którego producenta bardziej opłaca się zakupić 210 sztuk danego towaru?

b) Przy jakiej liczbie sztuk nie ma znaczenia u którego producenta, hurtownia zrobi zakupy?

Uczniowie powinni zaprojektować następujący arkusz:

Liczba sztuk

Producent A Producent B

10 102 108

20 204 216

30 306 324

40 408 432

50 510 540

60 612 648

70 714 756

80 816 864

90 918 972

100 1020 1080

110 1122 1170

120 1224 1260

130 1326 1350

140 1428 1440

150 1530 1530

160 1632 1620

170 1734 1710

180 1836 1800

190 1938 1890

200 2040 1980

210 2142 2070

Zadanie 3.

Przekrój osiowy walca ma obwód 40 cm. Jak dobrać wymiary walca: r i h, aby pole jego powierzchni bocznej było największe?

Zwróć uwagę, w jakim zakresie może zmieniać się promień r, aby rozwiązania miały sens?

h

2r

(5)

Arkusz powinien zawierać następujące kolumny:

promieńr wysokośćh pole pow.

bocznej

0 20 0

0,5 19 59,66

1 18 113,04

1,5 17 160,14

2 16 200,96

2,5 15 235,5

3 14 263,76

3,5 13 285,74

4 12 301,44

4,5 11 310,86

5 10 314

5,5 9 310,86

6 8 301,44

6,5 7 285,74

7 6 263,76

7,5 5 235,5

8 4 200,96

8,5 3 160,14

9 2 113,04

9,5 1 59,66

10 0 0

E) Nauczyciel podsumowuje lekcję.

Wyróżniający się w czasie lekcji uczniowie otrzymują oceny.

F) Uczniowie zapisują pliki na dyskietkach, jeśli nie zrobili tego wcześniej. Na innej lekcji wydrukują arkusze i wykresy.

G) Uczniowie wyłączają komputery i porządkują stanowiska.

H) Dyżurny zbiera dyskietki i sprawdza porządek na stanowiskach.

Koniec lekcji

Opracowała mgr Jolanta Knapik.

Cytaty

Powiązane dokumenty