• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Nie daj się nabić w butelkęTreści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Nie daj się nabić w butelkęTreści kształcenia:"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

III etap edukacyjny, język polski

Temat: Nie daj się nabić w butelkę

Treści kształcenia:

I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.

1. Czytanie i słuchanie. Uczeń:

6) rozpoznaje wypowiedzi o charakterze emocjonalnym i perswazyjnym.

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Rozpoznaje intencję wypowiedzi,

● Poznaje językowe środki perswazji,

● Rozumie, czym jest perswazja,

● Rozpoznaje użyte i stosowane językowe środki perswazji.

Nabywane umiejętności:

● Posługiwania się słownictwem o charakterze perswazyjnym i emocjonalnym,

● Czytania i słuchania ze zrozumieniem,

● Wyrażania się w sposób precyzyjny i zwięzły,

● Rozumienia ważności i szacunku dla kreatywnego wyrażania myśli, doświadczeń i emocji poprzez różne środki,

● Umiejętności planowania, organizowania, analizowania, oceny, zarządzania i wdrażania projektu,

● Komunikacji i współpracy w zespole.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Umiejętność uczenia się,

● Kompetencje społeczne i obywatelskie,

● Inicjatywność i przedsiębiorczość.

Środki dydaktyczne:

● Zasób multimedialny: film „Przekonująca moc reklamy”,

● Sprzęt multimedialny (komputer, ewentualnie podłączony do telewizora/projektor multimedialny/tablica interaktywna),

● Dowolny słownik języka polskiego,

● Reklamy przyniesione przez uczniów (ulotki, gazetki reklamowe, reklamy z czasopism, fotografie reklam ulicznych itp.),

● Karteczki samoprzylepne,

1

(2)

● Arkusz papieru z narysowaną tabelą (można też narysować ją na tablicy przed zajęciami),

● Kartki z zadaniami (w treści scenariusza).

Metody nauczania:

● Podająca: wyjaśnienie,

● Problemowe: heureza, dyskusja,

● Aktywizujące: drama,

● Praktyczne: praca z tekstem, ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy:

● Zbiorowa,

● Indywidualna jednolita,

● Grupowa zróżnicowana.

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Na wcześniejszych zajęciach nauczyciel prosi uczniów, by na kolejne przynieśli materiały związane z reklamą: ulotki, gazetki, zdjęcia billboardów, strony z reklamami z czasopism itp.

Jeśli nie przygotował tabeli na arkuszu papieru, rysuje ją na tablicy przed rozpoczęciem lekcji.

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów i przeprowadza czynności organizacyjne: sprawdza obecność, zapisuje temat zajęć na tablicy oraz zapoznaje klasę z celami zajęć. Pyta, z czym kojarzy się uczniom zdanie będące tematem – pozwala im na swobodne wypowiedzi, nie komentuje ich.

Etap realizacji

Nauczyciel zapowiada emisję filmu z zasobu multimedialnego. Przed jego obejrzeniem prosi, aby uczniowie zwrócili uwagę na słownictwo, jakie pojawia się w przykładowych wypowiedziach i zanotowali, o rodzajach jakich komunikatów mówi językoznawca. Po co są one stosowane?

Po prezentacji materiału następuje krótka rozmowa o zaobserwowanych w nim treściach.

Nauczyciel prosi, by uczniowie zastanowili się, czym jest reklama, jakie ma zadanie, czym powinna się charakteryzować. Po uzyskaniu odpowiedzi sugeruje notatkę do zapisania w zeszytach, np.:

Reklama to działania mające na celu zachęcenie klienta do zakupu określonego towaru, skorzystania z usług lub skłonienie do popierania określonych postaw czy działań. Służy przede wszystkim celom marketingowym. Cechy dobrej reklamy to: atrakcyjność, oryginalność, sugestywność, jasność przekazu, łatwość zapamiętania.

W kolejnym etapie zajęć uczniowie pracując w parach, wypisują na karteczkach samoprzylepnych zauważone w przyniesionych przez siebie reklamach słownictwo perswazyjne i nacechowane emocjonalnie. Przyklejają je w odpowiednim miejscu na arkuszach (lub na tablicy):

2

(3)

Przykładowy arkusz:

Czasowniki w trybie rozkazującym Wykrzyknienia

Zdania pytające Czasowniki modalne

Stopień wyższy i najwyższy przymiotników i przysłówków

Kalki językowe

Czasowniki w 2. os. lp Powtórzenia

Wyrazy kategoryczne Zaimki

Kup, wybierz, użyj My wiemy jak!

Czy już wybrałeś? Warto, musisz

Najlepszy, najnowszy Hit, super, ok

Pragniesz, masz, kup, weź Zawsze sucho, zawsze pewnie

Zawsze, nigdy, wszędzie Każdy, kto

Prowadzący zajęcia wskazuje, że reklama jest komunikatem posiadającym konkretnych nadawców (usługodawcy, sklepy itp.) oraz odbiorców (tzw. target, dlatego różne są jej środki przekazu, np. prasa kobieca i produkty dla pań); wyjaśnia schemat takiego komunikatu, omawia ewentualne pytania, jakie zadadzą uczniowie podczas zainicjowanej tym zagadnieniem dyskusji.

Następnie uczniowie dobierają się w pary. Każda para losuje kartkę z zadaniem i odgrywa scenki z przykładowymi poleceniami:

● Przekonaj mamę, aby pozwoliła Ci pójść na dyskotekę.

● Przekonaj nauczyciela, aby zorganizował wam wyjście do kina.

● Namów siostrę, aby pożyczyła Ci swoją ulubioną bluzkę.

● Przekonaj rodziców, aby kupili Ci nowy telefon.

Etap końcowy

Nauczyciel podsumowuje zajęcia, mówiąc, że językowe środki perswazyjne mają dużą siłę oddziaływania, ponieważ odwołują się do sfery intelektualnej i emocjonalnej. Należy mieć tego świadomość, aby nie dać się „zmanipulować”.

Zapis pracy domowej:

Wyjaśnij frazeologizm z tematu lekcji i ułóż krótką historyjkę, w której użyjesz tego frazeologizmu.

Dodatkowo:

Scenariusz przeznaczony dla uczniów klasy I. W klasach starszych może służyć jako lekcja powtórzeniowa. Elementy scenariusza można wykorzystać na zajęciach wychowawczych.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

-gdy na ciało nie działają Ŝadne siły zewnętrzne, lub działające siły równowaŜą się, wtedy ciało to pozostaje w spoczynku, lub porusza się ruchem

 Jeżeli poseł jest bogatszy niż nauczyciel, to nauczyciel jest biedniejszy niż poseł... Związki analityczne

Sens początku staje się w pełni zrozumiały dla czasów późniejszych - z końca widać początek - a zarazem jego rozumienie jest ożywcze dla tych czasów - jest dla

Wszystkie dzieci otrzymują wydruk łamigłówki, choć praca odbywa się w kilkuosobowych grupach.. Każdy zespół ma swojego

Po sprawdzeniu obecności nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy oraz zapoznaje uczniów z celami lekcji..

Po sprawdzeniu obecności nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy oraz zapoznaje uczniów z celami lekcji..

osobno da zawsze tylko jedną trzecią prawdy - a pdnię dojrzy tylko ten, kto zechce, pofatyguje się i przyjedzie naprawdę zainte- resowany krajem zwanym

Charakterystycznym dla czasopisma jest stały, niezmienny tytuł .Posiada również ciągłą numerację, zwykle w ramach rocznego odstępu czasu.. Czasopismo zawiera stałą, ustaloną