SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Przewodniki oraz Izolatory są nam znane.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka, 4.3: [Uczeń] odróżnia przewodniki od izolatorów oraz podaje przykłady obu rodzajów ciał;
Informatyka, 6.1: [Uczeń] wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Cel ogólny: zapoznanie się z dwoma rodzajami materiałów: przewodnikami oraz izolatorami oraz osiągnięcie umiejętności rozróżniania ich.
Uczeń:
zna budowę atomu oraz rodzaje ładunków elektrycznych,
wie jak można wytworzyć ładunki poszczególnych znaków,
wie jak wzajemnie działają na siebie ładunki jednoimienne oraz różnoimienne,
wie co to są przewodniki oraz izolatory, zna podstawowe zastosowanie tych materiałów.
1
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
umie omówić budowę atomu
umie określić rodzaje ładunków elektrycznych, wie co to są elektrony swobodne,
umie naelektryzować ciało znakiem dodatnim i ujemnym,
potrafi wytłumaczyć różnicę między przewodnikiem i izolatorem,
umie wyciągnąć wnioski z obserwacji,
nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie;
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etapy lekcji
Przed miot naucza
nia
Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć Środki
dydakty czne
Metody nauczani
a
Formy pracy
Etap wstępn y
Fizyka Porozumiewanie się w języku ojczystym;
myślenie
matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia się
Pogadanka na temat obserwacji i doświadczeń uczniów z życia codziennego dotyczących wiedzy o przewodnikach i izolatorach. Nauczyciel stara się sprawdzić, co uczniowie już wiedzą o przewodnikach i izolatorach, bazując na znanym uczniom praktycznym i powszechnie znanym wykorzystaniu obu rodzajów materiałów.
Dyskusja Problemo wa:
aktywizuj ąca
Zbiorowa, jednolita
2
Etap realiza cji
Fizyka Porozumiewanie się w języku ojczystym;
myślenie
matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia się
Przypomnienie wiadomości na temat:
- znanych uczniom rodzajów ładunków elektrycznych, - warunków, jakie muszą zachodzić, aby ładunki takie mogły się odpychać, a kiedy się przyciągać.
Notatki z poprzedni ch zajęć
Podająca:
wykład informacyj ny
Zbiorowa, jednolita
Fizyka Myślenie
matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia się
Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający zdjęcia, odtwarza Galerię zdjęć przedstawiającą m.in. budowę atomów, budowę przewodników i izolatorów, przykłady obu rodzajów ciał.
W trakcie pokazu Zdjęć nauczyciel objaśnia zdjęcia oraz ich treść, a także zadaje uczniom pytania.
Po zakończonym pokazie zdjęć nauczyciel moderuje krótką dyskusję podsumowującą na temat obejrzanego materiału, zadając pytania zmierzające do nazwania oraz jakościowego wyjaśnienia poznanych zjawisk fizycznych oraz warunków, jakie muszą być spełnione, aby miały one miejsce.
Galeria zdjęć
„Oswajam y
przewodni ki i
izolatory”
(zasób nr QWE0310 2)
Eksponują ca: pokaz połączony z
przeżycie m
Zbiorowa, jednolita
3
Fizyka Myślenie
matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia się
Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera film z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający filmy, odtwarza film.
Nauczyciel we właściwych momentach zatrzymuje z pomocą aktywnego ucznia film i prowadzi z uczniami krótką dyskusję, po czym wznawia odtwarzanie filmu.
Po zakończonej projekcji nauczyciel moderuje krótką dyskusję mającą na celu podsumowanie wiedzy na temat przewodników oraz izolatorów.
Film (animacja )
„Izolatory i
przewodni ki służą człowieko wi” (zasób nr
QWE0310 3)
Podająca:
Film
Zbiorowa, jednolita
Etap końco wy
Fizyka Myślenie
matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia się
Podsumowanie lekcji. Nauczyciel podsumowuje poznane wiadomości temat przewodników oraz izolatorów oraz sposobów i zakresu ich wykorzystania.
Podająca:
pogadank a
Zbiorowa, jednolita
4