SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Ciśnienie hydrostatyczne i atmosferyczne
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka, 3,6: uczeń posługuje się pojęciem ciśnienia (w tym ciśnienia hydrostatycznego i atmosferycznego),
Informatyka, 6, 1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
wie, że siła nacisku jest prostopadła do powierzchni,
wie, co to jest parcie,
wie, że ciśnienie mierzymy w paskalach,
opisuje doświadczenia wykazujące istnienie ciśnienia hydrostatycznego,
wie, co to jest ciśnienie atmosferyczne i że wraz wysokością maleje,
potrafi objaśnić zasadę działania barometru,
wie, że ciśnienie cieczy rośnie wraz z głębokością.
1
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi obliczyć ciśnienie, znając siłę nacisku i powierzchnię. potrafi obliczyć każdą wielkość z wyrażenia p = F/S,
potrafi nazwać urządzenia służące do mierzenia ciśnienia atmosferycznego,
potrafi obliczać ciśnienie hydrostatyczne,
potrafi doświadczalnie wykazać zależność ciśnienia hydrostatycznego od głębokości,
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etap y lekcji
Przed miot naucza
nia
Kompetenc je kluczowe
Przebieg
zajęć Środki
dydaktycz ne
Metody nauczan
ia
Formy pracy
Etap wstęp ny
Fizyka myślenie matematycz ne
i
podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia się
Nauczyciel na poprzedzającej lekcji odwołuje się do lekcji 1,6 (równia pochyła) z poleceniem przypomnienia wielkości fizycznej ,,siła nacisku”. Poleca również, korzystając z Internetu zapoznać się z przeznaczeniem i budową barometru i nazwami innych urządzeń do pomiaru ciśnienia.
Notatki
komputer Aktywizu
jąca Indywidu alna, Jednolita
Etap realiz acji
Sprawdzenie obecności i przepytaniu uczniów z zadanego materiału.
Pokaz ilustracji interaktywnej (złacznik1) z wyjaśnieniem i zapisaniem koniecznych informacji.
1. Parcie to siła nacisku na powierzchnię. Parcie jest zawsze
Notatki Załącznik 1 Załącznik 2
Aktywizu jąca Podająca :
ekspozyc
Zbiorowa, Jednolita
2
skierowane prostopadle do powierzchni , na którą działa.
2. Ciśnienie jest wielkością fizyczną skalarną, którego miarą jest iloraz wartości siły działającej na powierzchnię przez wielkość tej powierzchni
p = F/S.
Jednostką ciśnienia jest 1 Pa (paskal). Z pomocą nauczyciela uczniowie przeliczają jednostki wielokrotne - arkusz kalkulacyjny, załącznik 2.
ja
Uczniowie wyszukują z życia codziennego jak wpływa na ciśnienie nacisk o tej samej wartości na różną powierzchnię (np. Kobieta w szpilkach i butach o szerokiej powierzchni spodów butów), następnie nauczyciel demonstruje eksperyment z plastykową butelką.
Butelka plastykowa z trzema otworami, woda ( może być zabarwiona ), naczynie, papierowy ręcznik, Taśma klejąca.
dyskusja ekspery ment
Plastikową butelkę z kilkoma otworami na różnej wysokości, jeden pod drugim zaklejone taśmą napełnić wodą. Po odklejeniu taśmy woda wytryska przez otwory w butelce, najdłuższym strumieniem z najniższych otworów.
ekspery ment
3
Obserwacje i wnioski:
Im niżej położony otwór, tym większe ciśnienie wody, gdyż większa jej masa, zatem i ciężar, naciska na dolne jej warstwy.
Zatem, doświadczenie pokazuje, że ciśnienie hydrostatyczne zależy od wysokości słupa cieczy i gęstości (rodzaju) cieczy.
Uczniowie zapisują wniosek
notatki podająca
Nauczyciel omawia doświadczenie Torricellego z ilustracji interaktywnej - (Pierwszy barometr), załącznik 1.
Ciśnienie słupa rtęci o wysokości H jest równe ciśnieniu atmosferycznemu na poziomie cieczy w wanience.
Uczniowie przypominają budowę i działanie współczesnego barometru.
Uczniowie zapisują do zeszytu:
Ciśnienie atmosferyczne nazywamy ciśnienie wywierane przez powietrze na wszystkie ciała znajdujące się na Ziemi. Wraz ze wzrostem wysokości ciśnienie atmosferyczne maleje.
załącznik 1.
notatki
4