• Nie Znaleziono Wyników

(2)światła: od zwierciadeł, powierzchni rozpraszających, elementów odblaskowych

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "(2)światła: od zwierciadeł, powierzchni rozpraszających, elementów odblaskowych"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆZWIERCIADŁO PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: Zwierciadło.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (11.5) [uczeń] bada zjawisko odbicia światła: od zwierciadeł, powierzchni rozpraszających, elementów odblaskowych; podaje przykłady stosowania elementów odblaskowych dla bezpieczeństwa;

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

wie na czym polega zjawisko odbicia

światła;

wie od jakich powierzchni odbija

się światło;

wie jakie są źródła światła;

rozróżnia kąt podania od kąta odbicia.

Nabywane umiejętności:

UCZEŃ podaje przykłady stosowania elementów odblaskowych dla

bezpieczeństwa;

(2)

światła: od zwierciadeł, powierzchni rozpraszających,

elementów odblaskowych;

potrafi zilustrować odbicie światła;

potrafi podać przykłady zastosowania

zwierciadeł.

Kompetencje kluczowe:

 Umiejętność uczenia się

 Kompetencje społeczne i obywatelskie

 Porozumiewanie się w języku ojczystym

Etapy lekcji:

1) Wstęp:

 Powitanie uczniów przez nauczyciela

 Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności).

2) Przebieg zajęć:

 Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Zwierciadło. Inicjuje rozmowę. Nauczyciel wraz z uczniami przypomina informacje z poprzednich zajęć.

Co to jest fala?

Na czym polega odbicie światła?

W jakich urządzeniach ma zastosowanie dane zjawisko?

(3)

Co to jest kąt padania oraz kąt odbicia?

 Nauczyciel prezentuje uczniom zestaw ilustracji

„Odbicie światła”

 Nauczyciel informuje, iż promienie odbijane od powierzchni chropowatej ulegają rozproszeniu, rozchodzą się w różnych kierunkach. Ma to zastosowanie w szkłach odblaskowych, które są zbudowane z dużej ilości lusterek. Lusterka są ustawione pod kątem 90°. Takie ustawienie wpływa na podwójne odbijanie się światła oraz powrót w stronę kierunku z którego padło.

 Nauczyciel zadaje pytanie: Jakie są przykłady stosowania elementów odblaskowych dla bezpieczeństwa?

 Zniekształcenie obrazu - nauczyciel demonstruje zjawisko na podstawie szklanki wody i zanurzonej w niej łyżce.

Obserwacja:

1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Powietrze i woda mają różne współczynniki załamania światła.

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest zapoznanie uczniów z załamaniem światła w różnych ośrodkach przezroczystych.

3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):

Obserwacja prowadzona jest podczas zajęć lekcyjnych w klasie przez nauczyciela. Potrzebne sprzęty – szklanka napełniona do połowy wodą, łyżeczka.

4. Sposób przeprowadzenia obserwacji: Nauczyciel pokazuje uczniom łyżeczkę, a następnie umieszcza w szklance. Uczniowie obserwują pozorne wygięcie przedmiotu.

5.Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób

(4)

formularze itd.: Na podstawie obserwacji, a także korzystając z podręcznika i/lub encyklopedii uczniowie wyciągają wnioski: światło jest załamywane w różny sposób w różnych ośrodkach przezroczystych.

 Nauczyciel zadaje pytanie: Jakie są źródła światła?

Uczniowie udzielają odpowiedzi, aktywnie uczestniczą w zajęciach.

 Film „Gabinet luster”- Zapoznanie się z terminami:

załamanie światła, prawo odbicia.

 Jakie znacie przykłady zastosowania zwierciadeł?

Uczniowie odpowiadają: obiektyw aparatu, lustro, lupa, luneta….. .

3) Podsumowanie :

 Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.

 Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.

 Uporządkowanie miejsca pracy.

Zadanie domowe

Fala poprzeczna i fala podłużna – wyjaśnij terminy.

Środki dydaktyczne

 Podręcznik

 Encyklopedia

 Komputer

 Rzutnik

 Ekran projekcyjny

 Szklanka z wodą

 Łyżka

(5)

Metody nauczania

 Pogawędka

 Rozmowa kierowana

 Praca z podręcznikiem

 Ćwiczenie

 Obserwacja

Formy pracy

 Praca indywidualna

 Praca z całą klasą

Zadanie dla chętnych:

Ze względu na rodzaj powierzchni zwierciadła dzielimy na……

Wymień i opisz.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Znaleźć takie połoŜenie analizatora, aby wszystkie trzy części pola widzenia (środkowy pasek i dwa boczne pola) były jednakowo oświetlone (połoŜenie półcienia).. Niewielki

Po pierwsze, wskazują na wewnętrzną jedność dzieła sztuki, po drugie – na źródło doświadczenia piękna w sztuce romantycznej, którym jest obiektyw- nie rozumiana prawda,

Zasadniczym celem rozprawy jest analiza właściwości różnych technik pomiarowych nieuporządkowanych ośrodków silnie rozpraszających promieniowanie optyczne z wyko-

• opisuje zjawisko odbicia światła od powierzchni gładkiej, wskazuje kąt padania i kąt odbicia. •

Albowiem przez Swą Śmierć i Zmartwychwstanie odkupiłeś nas Panie Słowa Ewangelii według św.!. Wzruszająca jest Maria Magdalena pełna miłości do Jezusa która do końca stała

Nałożyć warstwę Monobond Etch & Prime i rozprowadzać ją na powierzchni uzupełnienia przy użyciu szczoteczki albo aplikatora typu mikrobrush, a następnie wcierać przez

Nałożyć warstwę Monobond Etch & Prime i rozprowadzać ją na powierzchni uzupełnienia przy użyciu szczoteczki albo aplikatora typu mikrobrush, a następnie wcierać przez

Rysując promienie docierające do oka od innych punktów świeczki, można pokazać, że otrzymany za pomocą zwierciadła płaskiego obraz świeczki jest tej samej wielkości co