• Nie Znaleziono Wyników

zna funkcje układów człowieka

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "zna funkcje układów człowieka"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆJAK DZIAŁA CZŁOWIEK?”

PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: Jak działa człowiek?

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (8.2) [uczeń] wymienia podstawowe funkcje poznanych układów człowieka;

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

zna wszystkie układy człowieka;

wie jakie narządy są przynależne do poszczególnych układów człowieka;

rozumie termin anatomia;

zna funkcje układów człowieka.

Nabywane umiejętności:

UCZEŃ wymienia i opisuje układy człowieka;

wymienia funkcje układów człowieka;

pokazuje na sobie gdzie znajdują się

narządy z

(2)

poszczególnych układów człowieka;

pracuje w grupie;

potrafi na forum klasy wygłosić wyniki uzyskane podczas

pracy w grupie;

potrafi słuchać innych.

Kompetencje kluczowe:

 Umiejętność uczenia się

 Kompetencje społeczne i obywatelskie

 Porozumiewanie się w języku ojczystym Etapy lekcji:

1) Wstęp:

 Powitanie uczniów przez nauczyciela

 Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności).

2) Przebieg zajęć:

o Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Jak działa człowiek. Nauczyciel inicjuje rozmowę.

 Rozpoczęcie rozmowy. Nauczyciel zadaje pytania:

Czy wiecie, co oznacza termin anatomia?

Jakie znacie układy człowieka?

Jak oddycha człowiek?

(3)

Jak myślicie, jaką rolę odgrywają mięśnie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu?

Czy wiecie, co to jest niestrawność?

Dlaczego się denerwujemy i co to właściwie oznacza?

 Nauczyciel rozpoczyna wykład od terminu: anatomia, następnie wymienia każdy z układów człowieka, omawia je na przykładzie atlasu anatomii. Uczniowie zapisują notatki, korzystają z podręcznika i/lub encyklopedii.

 Nauczyciel wyświetla uczniom prezentację: „Funkcje układów człowieka” - szczegółowo omawia każdy slajd, odpowiada na pytania uczniów.

 Nauczyciel po wyświetlaniu prezentacji zadaje pytania chętnym (którzy zgłoszą się do odpowiedzi) uczniom:

Gdzie leży wątroba? Gdzie znajduje się żołądek?

Gdzie znajduje się serce, krtań, przełyk, itd.

Zadaniem ucznia jest pokazanie na sobie gdzie znajdują się narządy.

 Nauczyciel formuje 8 grup. Każda z nich otrzymuje do wylosowania z koperty jedną kartkę. Na kartce zapisany jest układ człowieka (krwionośny, odpornościowy, szkieletowy, moczowy, rozrodczy, pokarmowy, nerwowy, oddechowy). Zadaniem uczniów jest opisanie funkcji wylosowanego układu.

Następnie wygłoszenie ich przez lidera grupy na forum całej klasy. Uczniowie mogą korzystać z pomocy dydaktycznych.

 Nauczyciel zadaje pytania:

Co dodaje nam energii?

Czy ważny jest prawidłowy dobór produktów żywieniowych?

(4)

Czy rodzaj diety może wpływać na stan naszego zdrowia?

Jak rozumiecie termin „zdrowa żywność”?

Co to są konserwanty?

 Po rozmowie nauczyciel wyświetla film „Żołądek”.

Pokazuje uczniom, jak wygląda proces odżywiania, odpowiada na pytania zadawane przez uczniów.

 Na koniec lekcji zadaje pytanie: Jakie znacie sposoby dbania o żołądek?

3) Podsumowanie :

 Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.

 Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.

 Zadanie pracy domowej.

 Uporządkowanie miejsca pracy.

Zadanie domowe

1. Odporność nabyta naturalnie – wyjaśnij pojęcie.

2. Wyjaśnij jak powinniśmy dbać o higienę osobistą.

Środki dydaktyczne

 Podręcznik

 Encyklopedia

 Rzutnik

 Ekran projekcyjny

(5)

 Koperta

 Kartki z nazwami układów człowieka

 Karty pracy

 Atlas anatomiczny

Metody nauczania

 Pogawędka

 Rozmowa kierowana

 Obserwacja

Formy pracy

 Praca indywidualna

 Praca w grupie

 Praca z całą klasą

Zadanie dla chętnych:

Wymień i opisz funkcje wątroby.

Lub

Jakie znasz wady postawy? Wymień i opisz.

Lub

Jakie nauki są ściśle związane z anatomią? Wymień je i wyjaśnij pojęcia.

Cytaty

Powiązane dokumenty

- stopień skorodowania elementów nośnych czy elementów podłogi, zwłaszcza tych, które mogą powodować osłabienie konstrukcji nośnej lub ulec oderwaniu,. - stan lusterek i szyb

Zamiast zawiązków łodygi i liści rozwijają się w pąkach kwiatowych zawiązki części kwiatu, przy czym merystem wierzchołkowy zostaje zuŜyty na ich wytworzenie, tak Ŝe

(e) Kolonia pewnych bakterii zwiększa się co godzinę dwukrotnie. Początkowo jest

Dla zdefiniowania sąsiedztwa punktu autorzy posługują się symetryzacją próby (rozkładu) względem punktu, w któ- rym głębia jest obliczana.. Teoretyczne własności

Pierwsza grupa referatów doty- czyła kształcenia i dokształcania nauczycieli oraz wykonywania przez nich różnorod- nych zadań zawodowych i skupiła się wokół badań

W ten sposób nauczyciel ogranicza możliwość potraktowania przez dorosłego oceny jako określającej jego osobistą wartość (por. W życiu dorosłego człowieka

Mówimy, że bramki tworzą układ funkcjonalnie pełny, gdy za ich pomocą można zrealizować dowolną funkcję boolowską. Podstawowy układ funkcjonalnie pełny tworzą bramki: NOT,

Każdy sportowiec uprawiając sport nie może zapominać o takim usprawnieniu człowieka, które odnosi się do bycia sprawiedliwym.. W swoim życiu nie możemy szkodzić