Scenariusz lekcji – Ferienerinnerungen – wspomnienia z wakacji
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
Uczniowie poznają i utrwalają słownictwo związane ze sposobami spędzania czasu w wakacje.
Uczniowie poznają rekcje czasowników: teilnehmen an + Dativ i erzählen von + Dativ.
Uczniowie posługują się formami czasu przeszłego Perfekt.
b. Umiejętności
Uczniowie potrafią opowiedzieć o swoich zajęciach w czasie wakacji posługując się czasem przeszłym Perfekt.
Uczniowie potrafią analizować dane statystyczne dotyczące sposobów spędzania wakacji.
Uczniowie rozumieją tekst czytany.
Uczniowie rozumieją tekst ze słuchu.
Uczniowie potrafią napisać sprawozdanie z wakacji.
2. Metoda i forma pracy
Metoda bezpośrednia – podejście komunikacyjne (zwrócenie szczególnej uwagi na funkcjonalność języka).
Prowadzenie dialogów, scenki.
Praca w parach.
Praca indywidualna.
Praca frontalna.
3. Środki dydaktyczne
Podręcznik
Zeszyt ćwiczeń + zeszyt
Przestrzeń potrzebna do prezentowania rozmówek
Magnetofon + płyta CD
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
1. Przywitanie uczniów i sprawdzenie listy obecności. Nauczyciel zwraca się do uczniów po niemiecku „Sind heute alle da” albo „Wer ist heute nicht da?”. Uczniowie udzielają odpowiedzi w języku niemieckim.
2. Rozgrzewka językowa. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:
- Wo warst du in den Ferien?
- Was hast du in den Ferien gemacht?
- Hast du in den Ferien Sport gemacht?
- Hast du gesegelt? /gesurft?/ Basketball gespielt?
- Bist du geschwommen?/Bist du Rad gefahren?
- Wie war es in den Ferien?
b. Faza realizacyjna
1. Uczniowie zapoznają się z wykresem na stronie 16. – zadanie A1 – podręcznika i na jego podstawie formułują wypowiedzi na temat sposobów spędzania wakacji przez młodzież niemiecką.
2. Nauczyciel zwraca uwagę na rekcję czasownika teilnehmen an + Dativ – zapisanie w zeszytach przykładu z użyciem poznanego czasownika. Np. Wir haben in den Ferien an einem Sprachkurs teilgenommen.
3. Uczniowie samodzielnie czytają tekst – artykuł do gazetki szkolnej, a następnie pracując w parach nadają mu tytuł.
4. Uczniowie wykonują zadanie A3 ze strony 16. – na podstawie tekstu z zadania A2 zaznaczają wypowiedzi prawdziwe i fałszywe.
5. Wspólne sprawdzenie ćwiczenia.
6. Nauczyciel wprowadza kolejny czasownik (rekcja) – erzählen von + Dativ.
7. Uczniowie układają zdanie z poznanym czasownikiem i zapisują je w zeszytach, np.
Die Jugendlichen erzählen von ihren Sommerferien.
8. Uczniowie uzupełniają tekst wstawiając brakujące formy Partizip II (zadanie A4 strona 17.) – praca w parach, głośne odczytanie uzupełnionego tekstu.
9. Uczniowie słuchają dwukrotnie nagrania i odpowiadają na pytanie kto jak spędził wakacje. – A5.
10. Uczniowie przyporządkowują czynności do poszczególnych osób. – zadanie A6 strona 17.
c. Faza podsumowująca
1. Uczniowie przygotowują rozmówki na temat wakacji – jedna z osób w parze gra rolę Anny lub Rudiego i opowiada na podstawie informacji z zadania A6 o swoich
wakacjach.
2. Podsumowanie lekcji – uczniowie opowiadają o swoich wakacjach.
3. Zadanie pracy domowej – zadania z części ćwiczeniowej – strona 93-94.
4. Ocena pracy uczniów i ocena stopnia przydatności poznanych treści – ewaluacja.
5. Bibliografia
1. Sylwia Rapacka, Małgorzata Lewandowska, Joanna Nawrotkiewicz, Hier und da 2, podręcznik z ćwiczeniami do nauki języka niemieckiego, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa, 2006.
2. Sylwia Rapacka, Małgorzata Lewandowska, Joanna Nawrotkiewicz, Hier und da 2, poradnik dla nauczyciela, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa, 2006.