• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - Zdanie kontra równoważnik zdania 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - Zdanie kontra równoważnik zdania 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - Zdanie kontra równoważnik zdania

1. Cele lekcji

a) Wiadomości:

1. zna pojęcia zdania i równoważnika zdania;

2. zna treść „Kopciuszka”.

b) Umiejętności:

1. stosuje nowo poznane rodzaje wypowiedzeń;

2. rozróżnia pojęcia zdania i równoważnika zdania;

3. przekształca zdania w równoważniki zdań, a równoważniki w zdania;

4. tworzy zdania i równoważniki zdań zgodne z zasadami gramatycznymi języka polskiego;

5. czyta tekst ze zrozumieniem;

6. współpracuje w grupie;

7. potrafi zaprezentować osiągnięcia grupy.

2. Metoda i forma pracy:

burza mózgów, heureza, praca w grupach, praktyczne wykorzystanie wzorca.

3. Środki dydaktyczne 4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Nauczyciel zapisuje na tablicy wypowiedzenia:

Koniec ferii.

Nadszedł koniec ferii.

Cisza.

Zapadła cisza.

b) Faza realizacyjna

1. Uczniowie przy pomocy nauczyciela próbują odpowiedzieć na pytanie czym różnią się oba wypowiedzenia: zdanie i równoważnik zdania (najważniejsza różnica to występowanie czasownika w pierwszym typie wypowiedzenia).

2. Jeden z uczniów zaznacza w zdaniach zapisanych na tablicy podmioty i orzeczenia (jeśli te ostatnie występują – czyli w przypadku zdania).

3. Nauczyciel na podstawie zapisanych wypowiedzeń tłumaczy klasie czym są zdanie i równoważnik.

4. Nauczyciel na tablicy, a uczniowie w zeszytach zapisują temat lekcji.

(2)

5. Nauczyciel dyktuje notatkę, którą uczniowie wpisują do zeszytów.

Równoważnik zdania to wypowiedzenie, które nie zawiera czasownika, np. Koniec ferii., Cisza.

Zdanie jest wypowiedzeniem, które zawiera czasownik, np. Nadszedł koniec ferii., Zapadła cisza.

6. Uczniowie podają własne przykłady par wypowiedzeń: zdania i równoważnika. Jeden, dwoje uczniów zapisuje je na tablicy z podkreśleniem podmiotu i orzeczenia.

7. Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy. Każda otrzymuje kartkę z 5 wypowiedzeniami.

8. Grupy odpowiednio je przekształcają: zdania zamieniają na równoważniki, zaś równoważniki na zdania. Mają na to 15 minut. Wybierają spośród siebie 2 osoby: jedna po określonym czasie odczyta historię Kopciuszka opowiedzianą zdaniami, druga – równoważnikami zdań.

Zdania Równoważniki zdań

Grupa 1 1) Noc.

2) Przygotowanie sióstr do balu.

3) Kopciuszek zapracowany.

4) Skoczna muzyka, kolorowi tancerze w pałacu.

5) Wróżka i czary.

Grupa 2

6) Kopciuszek i książę tańczą.

7) Wybija północ.

8) Kopciuszek ucieka.

9) Wraca do domu karocą z dyni.

10) Czar pryska.

Grupa 3

11) Kopciuszek znowu brudna i zapracowana.

12) Powrót zadowolonych z siebie sióstr.

13) Następnego dnia poruszenie.

14) Przyjazd księcia.

15) Przymierzanie pantofelka zgubionego przez ukochaną księcia.

Grupa 4

16) Jest zbyt mały na stopę jednej, a zbyt duży na stopę drugiej siostry

Kopciuszka.

17) Bucik pasuje na stopę Kopciuszka.

18) Kopciuszek okazuje się tajemniczą nieznajomą.

19) Siostry jej zazdroszczą.

20) Kopciuszek i książę pobierają się.

c) Faza podsumowująca

Następnie pierwsi z reprezentantów kolejno czytają wypowiedzenia w formie zdania, przedstawiając historię Kopciuszka. Potem kolejni reprezentanci odczytują tę samą historię, ale ubraną w formę

(3)

równoważników. Klasa ocenia poprawność przekształceń oraz zgodność przekształconych wypowiedzeń z zasadami gramatyki języka polskiego.

5. Bibliografia

Ch. Perrault, Kopciuszek, wydanie dowolne.

6. Załączniki

a)Karta pracy ucznia b) Zadanie domowe

Zapisz krótką, składającą się z pięciu wypowiedzeń, wiadomość dla rodziców, którą zostawiłbyś wychodząc do kolegi. Tę samą wiadomość opisz zdaniami i równoważnikami zdań. Pamiętaj, by wypowiedzi były spójne i poprawne gramatycznie.

Cytaty

Powiązane dokumenty

• Zadanie 1 – wyznaczony zastęp otrzymuje jedną piłkę, zadaniem tej grupy jest tak podawać do siebie piłkę aby dotknąć nią jak największą liczbę uczniów. Pozostałe

Na zakończenie nauczyciel przypomina wszystkie części mowy, jakie znane są uczniom i omawia pracę domową.. 5. Przyłubscy, Język polski na co dzień, Wiedza Powszechna,

2. Kolejne zadanie ma potwierdzić tę opinię. Zadania wymagają zamiany czasowników na rzeczowniki i skracania zdań pojedynczych. Aby zamienić czasownik na rzeczownik, należy

W pierwszej części lekcji nauczyciel tłumaczy zastosowania i budowę zdań typu unreal past (w tym celu posługuje się materiałami źródłowymi, tekstami, przykładami zdań

Omówienie zdań warunkowych w języku polskim: zaznaczenie występujących różnic czasowych w języku polskim i angielskim, zwrócenie uwagi na użycia czasów przyszłych..

Czy ich działanie będzie bardziej skuteczne, gdy będą ciągnąć równolegle, czy gdy jeden będzie ciągnął nieco w lewo, a drugi nieco w prawo.. Narysuj obie sytuacje nanieś

chowało się, teraz, chmury, coraz, Dni, ciemne, Robiło się, krótsze, często, Słońce, chłodniej, były, za. => Dni były

Nauczyciel przypomina cele dzisiejszej lekcji i dokonuje zebrania wiadomości na temat roli podmiotu i orzeczenia w zdaniu, jak również funkcji pełnionych przez inne wyrazy..