• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Kraje skandynawskie – sąsiedztwo przez Bałtyk

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Kraje skandynawskie – sąsiedztwo przez Bałtyk"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Kraje skandynawskie – sąsiedztwo przez Bałtyk

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

1. Definiowanie pojęć związanych z cechami krajobrazu państw skandynawskich, w tym: fiordy, fieldy, szkiery, szelf, pojezierze, tajga, gejzery.

2. Poznanie cech wyróżniających każde z krajów skandynawskich.

b) Umiejętności

1. wykorzystanie pozyskanych informacji z internetu na lekcji.

2. kształcenie umiejętności obsługi komputera i internetu.

3. dokonywanie selekcji informacji (przede wszystkim wyróżnianie cech wspólnych i typowych dla każdego pozyskanych państw skandynawskich).

4. interpretacja uzyskanych informacji.

2. Metoda i forma pracy

Praca w grupach, dyskusja konferencyjna.

3. Środki dydaktyczne

Mapa, plansze, wykresy, materiały własne ucznia, internet, podręcznik, zeszyt ćwiczeń.

4. Przebieg lekcji

Scenariusz przeznaczony jest na dwie jednostki lekcyjne: pierwsza odbywa się w pracowni komputerowej, druga – w gabinecie geograficznym.

a) Faza przygotowawcza

Zajęcia odbywają się w pracowni komputerowej, gdzie na wstępie nauczyciel podaje temat lekcji, przypomina uczniom regulamin pracowni komputerowej i wyjaśnia sposób pracy. Po tym następuje podział uczniów na 5 grup, przedstawiciel każdej grupy losuje jedną karteczkę z nazwą państwa skandynawskiego (Danii, Szwecji, Finlandii, Norwegii i Islandii).

b) Faza realizacyjna

Przydzielenie każdej grupie konkretnych zagadnień do opracowania wg schematu:

1. informacje wstępne (powierzchnia, flaga, stolica), określenie położenia, granic (sąsiedzi), największe miasta,

2. cechy ukształtowania powierzchni (przeważające formy terenu, najwyższy szczyt), 3. warunki klimatyczne (strefa i typ klimatu, temperatury, opady),

4. szata roślinna,

5. charakterystyka rolnictwa (główne uprawy, hodowla),

6. charakterystyka przemysłu (główne bogactwa mineralne, przemysł),

(2)

7. ciekawostki geograficzne, które wyróżniają ten kraj spośród państw skandynawskich i europejskich.

c) Faza podsumowująca

1. Ta część lekcji (druga jednostka) odbywa się w gabinecie geograficznym, gdzie lider każdej grupy, przy ewentualnej pomocy pozostałych członków, omawia swoje zagadnienia korzystając z map, plansz, wykresów. Po przedstawieniu informacji przez każdą grupę, uczniowie z innych grup wypowiadają swoje opinie o przygotowanej przez koleżanki i kolegów prezentacji. Na koniec nauczyciel poddaje pod dyskusję zagadnienie o roli internetu w uzyskiwaniu informacji dla potrzeb szkolnych (geograficznych).

2. Ćwiczenie sprawdzające orientację wyróżnianiu charakterystycznych cech dla państw skandynawskich (w karcie pracy ucznia).

3. Zadanie domowe (w załączniku):

 obowiązkowe (dla wszystkich uczniów)

 dla chętnych.

5. Bibliografia

1. Program” Geografia” Wydawnictwa Edukacyjnego Wiking 2. „Geografia 2” – podręcznik do gimnazjum, Hanna Staniów

6. Załączniki

a) Karta pracy ucznia Ćwiczenie:

Rozpoznaj, którego z państw skandynawskich dotyczy opis (Uwaga! Nazwy państw mogą się powtarzać).

a) Na obszarach aktywnych wulkanicznie można tu spotkać gejzery - …………

(Islandia)

b) W pobliżu miast Kiruna i Gallivare eksploatowane są rudy żelaza - …………

(Szwecja)

c) W krajobrazie kraju najbardziej charakterystyczne są lasy i woda - …………

(Finlandia)

d) Bogactwem kraju są rzeki górskie i liczne, zbudowane na nich, hydroelektrownie -

………… (Norwegia)

e) Kraj nizinny, z dogodnymi warunkami do rozwoju rolnictwa - ………… (Dania) f) Kraj „ognia i lodu” - ………… (Islandia)

g) Blisko połowa mieszkańców kraju mieszka w stolicy - ………… (Islandia) h) Państwo leżące na Półwyspie Jutlandzkim - ………… (Dania)

i) Dobrze rozwinięty przemysł przetwórczy, działania zmierzające do ochrony środowiska - ………… (Szwecja)

j) Wysoko wyspecjalizowane, wydajne rolnictwo, wykorzystanie energii wiatrowej -

………… (Dania)

(3)

b) Zadanie domowe

 Nauczyciel poleca uczniom krótko rozwinąć temat i uzasadnić wybór: Gdybym wygrał/wygrała wycieczkę do państwa skandynawskiego, wybrałbym/wybrałabym …

 Przygotuj plakat zawierający ciekawostki na temat wybranego państwa

skandynawskiego, jak również przedstawiający trasę wycieczki z Opola do wybranego kraju Skandynawii.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Bez zgody nauczyciela prowadzącego zajęcia nie wolno włączać i wyłączać żadnych urządzeń znajdujących się w pracowni, a także zmieniać istniejących

- prezentacja wyników wyszukiwań – analiza ofert banków - podsumowanie – jak wygląda oferta usług bankowych w Polsce.. rocznej,

Odwołując się do wcześniej zdobytych umiejętności, nauczyciel zadaje uczniom pytanie: „Jakie organizmy można hodować w domu, szkole i na czym taka hodowla

Wykonywanie ćwiczeń wykazujących rolę wybranych elementów gałki ocznej oraz procesu odbierania wrażeń wzrokowych.. Przeprowadzenie pogadanki na temat, czym

Zanim przystąpisz do wykonywania zadań, przypomnij sobie zasady pracy z mikroskopem.. Patrząc przez okular, za pomocą lusterka

Lekcja rozpoczyna się od przypomnienia wiadomości na temat oddychania, gdzie się odbywa i jakie jest znaczenie tego procesu.. Następnie Nauczyciel wyjaśnia, że proces

 Umieść w próbówce moczarkę kanadyjską, łodyżką do góry tak, żeby woda zakrywała całą roślinę..  Przez 15 min licz wydobywające się pęcherzyki

Nauczyciel wyjaśnia, w jaki sposób hormony roślinne wpływają na ruchy roślin. Następnie prezentuje dwa okazy pelargonii. Porównują je i próbują wyciągnąć wnioski.