• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Czy babcia wnuczkę zrozumie?Treści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Czy babcia wnuczkę zrozumie?Treści kształcenia:"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

III etap edukacyjny, język polski

Temat: Czy babcia wnuczkę zrozumie?

Treści kształcenia:

III. Tworzenie wypowiedzi.

2. Świadomość językowa. Uczeń:

2) sprawnie posługuje się oficjalną i nieoficjalną odmianą polszczyzny; zna granice stosowania slangu młodzieżowego.

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Wymienia cechy języka mówionego i pisanego,

● Odróżnia odmianę oficjalną i nieoficjalną języka,

● Nadaje własnym tekstom charakter oficjalny i nieoficjalny,

● Wyszukuje przykłady tekstów charakterystycznych dla obu odmian języka,

● Prezentuje wypowiedzi oficjalne i nieoficjalne w formie nagrań,

● Propaguje postawę prawdomówności, uczciwości.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Układa dialog w odpowiedniej odmianie języka,

● Przekształca teksty z oficjalnej odmiany języka na nieoficjalną i odwrotnie,

● Tworzy mapę myśli podsumowującą wiadomości z lekcji,

● Wie, kiedy można i kiedy nie powinno się stosować slangu.

Kompetencje kluczowe:

● Umiejętność uczenia się,

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Kompetencje społeczne i obywatelskie.

Środki dydaktyczne:

● Zasób multimedialny: filmy „Jeszcze slang czy już literatura?”, „Paw Królowej” – fragment,

● Sprzęt multimedialny: komputer, ewentualnie podłączony do telewizora/projektor multimedialny/tablica interaktywna,

● Kartki samoprzylepne.

Metody nauczania:

● Problemowe: rozmowa kierowana, dyskusja,

● Praktyczna: ćwiczenia,

1

(2)

● Eksponująca: film.

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● Indywidualna jednolita.

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów. Podejmuje czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, zapisanie tematu zajęć na tablicy. Następnie poświęca chwilę na zapoznanie klasy z celami zajęć.

Etap realizacji

Prowadzący pyta uczniów, czy potrafią wskazać różnicę między językiem mówionym a pisanym. Prosi ich o wypowiedzi, które komentuje, uzupełnia i koryguje. Następnie zachęca do wspólnego wyciągnięcia wniosków: trafne zapisuje na tablicy w formie tabelki, a uczniowie notują je w zeszytach. Przykład:

Język mówiony Język pisany

● Swobodna budowa zdania

● Częste stosowanie elipsy, czyli pominięcie jednego ze składników

● Obecność anakolut, czyli wypowiedzeń, w których składniki nie są ze sobą powiązane z zachowaniem wszystkich reguł składni

● Występowanie wypowiedzeń urywanych

● Przewaga zdań współrzędnych

● Staranny pod względem składniowym

● Zdania długie, z przewagą zdań złożonych podrzędnie

● Bogatsze słownictwo

● Pisząc, mamy czas na zastanowienie się i korektę

Nauczyciel zwraca uwagę, że w zależności od sytuacji język pisany, jak i mówiony mogą przybrać formę oficjalną i nieoficjalną. Następnie wprowadza pojęcie slangu:

Slang (żargon) – środowiskowa odmiana języka narodowego, którą posługuje się jakaś zamknięta grupa społeczna bądź zawodowa. Jest elementem scalającym członków wewnątrz grupy, a jednocześnie wyodrębnia tę grupę spośród innych.

Nauczyciel zachęca uczniów, aby podali różne przykłady użycia slangu, z którymi się zetknęli – chwilę później zaprasza ich do obejrzenia filmu z zasobu multimedialnego z fragmentem „Pawia Królowej” Doroty Masłowskiej. Poleca im zanotowanie sformułowań slangowych, które pojawiają się w tekście.

Następnie uczniowie otrzymują po 5 kartek samoprzylepnych, na których zapisują popularne w slangu młodzieżowym zwroty wraz z wyjaśnieniem (mogą zapisać i wyjaśnić także te,

2

(3)

które pojawiły się w tekście Masłowskiej). Podchodzą do tablicy i przyklejają kartki według alfabetu, tworząc „słownik” slangu młodzieżowego.

Nauczyciel powinien podkreślić, że używanie slangu nie jest czymś złym, jednak nie można go nadużywać. Należy go bezwzględnie unikać w sytuacjach oficjalnych.

W kolejnym etapie lekcji prowadzący zaprasza uczniów do obejrzenia drugiego filmu

z zasobu multimedialnego zawierającego wypowiedź dr Glensk dotyczącą obecności slangu młodzieżowego w literaturze. Po emisji materiału inicjuje dyskusję na temat tego, w jakim celu autorzy wplatają slang do utworów literackich, czy w „Pawiu Królowej” pojawia się prawdziwy język ulicy, czy też jest to wykreowana stylizacja, w jakich jeszcze znanych uczniom utworach literackich pojawia się stylizacja językowa i jakie ma cechy.

Etap końcowy

W ramach podsumowania zajęć prowadzący proponuje uczniom ćwiczenie: zadaniem jest ułożenie w parach dialogu pomiędzy babcią a wnuczką na temat tego, co wydarzyło się w szkole (w wypowiedziach wnuczki należy użyć slangu młodzieżowego). Po chwili chętni uczniowie odczytują dialogi.

Zapis pracy domowej:

Napisz życzenia z okazji urodzin w dwóch wersjach: dla kolegi i dla babci.

Dodatkowo:

Scenariusz może być wykorzystany także na godzinie wychowawczej, na lekcji bibliotecznej.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

Prowadzący zajęcia zadaje pytanie: „Jak sądzicie, dlaczego staw jest dobrym środowiskiem życia dla ryb i innych zwierząt wodnych?”.. Uczniowie, wykorzystując

Opowiadając o nich, odnoszą się do kwestii poruszonych na zajęciach (korzyści i obowiązki; jakie są realne konsekwencje związane z posiadaniem zwierzęcia

Uczniowie otrzymują karty pracy Jakim jestem zwierzęciem?, na których znajduje się tekst wiersza Ignacego Krasickiego.. Każda z wersji karty ma wydrukowaną ilustrację

Kwoka, do wydrukowania dla uczniów z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami z koncentracją!. Jan Brzechwa Kwoka Proszę

Dalsza część zajęć odbywa się w bibliotece, gdzie dzieci, z pomocą bibliotekarza, nauczyciela i uczniów dobrze czytających oraz piszących,

Po przywitaniu się z klasą nauczyciel zaprasza dzieci do wysłuchania recytacji wiersza Jana Brzechwy Jak rozmawiać trzeba z psem?.. Uczniom z trudnościami

Wszystkie dzieci otrzymują wydruk łamigłówki, choć praca odbywa się w kilkuosobowych grupach.. Każdy zespół ma swojego

Następnie prosi dzieci o przyjrzenie się cechom wypisanym na tablicy i zastanowienie się, jakim rodzajom inteligencji odpowiadają.. Prowadzący zajęcia