Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęcia dla 3- latków Autor: Maria Greń
Obszar podstawy programowej:
11.Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
Grupa wiekowa: 3- latki
Blok tematyczny: Obserwuję pogodę i podejmuję decyzje Temat: Majowy deszczyk, letnia burza.
Cele operacyjne:
Dziecko:
dostrzega i nazywa zmiany zachodzące w przyrodzie pod wpływem zmieniających się pór roku: wiosna - kwitnące kwiaty na łące;
posługuje się podstawowymi terminami z zakresu przyrody nieożywionej, np. tęcza;
rozpoznaje oraz nazywa kolory podstawowe.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
nazywa podstawowe zjawiska z zakresu przyrody nieożywionej;
zna zasady bezpieczeństwa, przestrzega ich;
wie, co może zagrażać zdrowiu i życiu człowieka.
Treści kształcenia:
słuchanie rożnych odgłosów przyrody(deszczu, grzmotu), rozpoznawanie ich;
maszerowanie w rytmie muzyki i w rytmie wystukiwanym na bębenku;
wypowiadanie się na temat ilustracji oraz wysłuchanego tekstu;
wypowiadanie się prostymi zdaniami;
zauważanie rytmów w ułożonym szeregu małych i dużych kropli;
uczestniczenie w zabawach rytmicznych oraz ruchowych;
nazywanie podstawowych barw;
uczestniczenie w spacerach.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Uwagi o realizacji, warunki pobudzające aktywność dziecka 1. Schodzenie się dzieci,
przywitanie, zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.
Zabawy podejmowane z inicjatywy dzieci - dbanie o ład i porządek w najbliższym otoczeniu.
I. Zajęcia poranne
2. Czarodziejski worek:
nauczyciel (N) pokazuje dzieciom przedmioty, które umieszcza
N wybiera przedmioty znane dzieciom, znajdujące się w sali.
Zabawa mobilizuje do zapanowania
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
w worku. Wybrane dziecko próbuje rozpoznać element przy pomocy zmysłu dotyku.
nad emocjami podczas oczekiwania na swoją kolej.
3. Poruszaj się w rytmie!:
zabawa ruchowa przy
akompaniamencie muzycznym.
Dzieci reagują na zmiany rytmu:
biegają, maszerują, podskakują.
Materiał: załącznik nr 8.
1. Jak promyczki tęczę malowały:
słuchanie opowiadania. Podczas czytania N demonstruje sylwety odpowiednich kwiatów. Dzieci wypowiadają się na temat treści opowiadania.
Materiał: załącznik nr 1 i 2.
2. Malujemy tęczę:
gra ruchowo-naśladowcza. Dzieci wykonują ruchy imitujące malowanie na niebie pasów tęczy.
Materiał: załącznik nr 6.
3. Kolorowa parasolka:
układanie i naklejanie gotowych elementów - tworzenie kolorowych parasolek.
N przygotowuje (wg wzoru) elementy parasolki z kartek o różnorodnej fakturze i kolorze – załącznik nr 3.
4. Taniec parasolek:
zabawa ruchowa przy muzyce.
Dzieci pląsają z „parasolką” (laską do ćwiczeń) przy akompaniamencie muzycznym.
Materiały: załącznik nr 5.
II. Zajęcia dydaktyczne
5. Wiosenna przechadzka:
wyjście na spacer. Podczas przechadzki dzieci starają się odszukać kwiaty, które poznały podczas prezentacji.
N przed spacerem zapoznaje dzieci z prezentacją multimedialną przedstawiającą różne gatunki kwiatów – załącznik nr 7.
1. Kropelkowe kwiaty:
układanie kompozycji z szablonów w kształcie kropli. Dzieci tworzą kompozycje wg własnego pomysłu lub wzoru zaprezentowanego przez N.
Materiał: załącznik nr 4, klej, farby, kredki.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Tęcza:
malowanie kredkami
akwarelowymi. N zachęcanie dzieci do namalowania tęczy.
N przypomina opowiadanie zachęcając dzieci do naśladowania promyków – pomaga przy wyborze odpowiedniego koloru.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. Zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3- letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci mimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „ programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską ( 1985)
Czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku.
Słowne: opowiadanie, środki żywego słowa, instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych, udostępnianie dzieciom utworów muzycznych.
Formy: zabawa tematyczna, zajęcie z całą grupą, spacer, praca indywidualna zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
kredki akwarelowe, farby, kartki, laski do ćwiczeń gimnastycznych, worek, klej, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Jak promyczki tęczę malowały - tekst opowiadania, autor: Maria Greń;
2. Kwiaty – ilustracje do wydrukowania;
3. Parasol - szablony elementów do pracy plastycznej;
4. Krople – szablony do pracy plastycznej;
5. Taniec parasolek – akompaniament muzyczny do zabawy ruchowej;
6. Malujemy tęczę – akompaniament muzyczny do zabawy tanecznej;
7. Wiosenne kwiaty – prezentacja multimedialna;
8. Poruszaj się w rytmie! - akompaniament muzyczny do zabawy ruchowej.