Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Agnieszka Wysocka
Obszar podstawy programowej:
15. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.
Grupa wiekowa 4-latki
Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny, miejscowości, Ojczyzny.
Temat: Święto mojej Ojczyzny.
Cele operacyjne:
Dziecko:
kształtuje więzi społeczne i narodowe;
odkrywa własną przynależność narodową;
posługuje się gestem oraz ruchem w zabawach parateatralnych;
zna barwy ojczystego kraju.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską);
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków, a także często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu;
wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu, współdziałanie w grupie;
posługiwanie się w zabawie gestem oraz ruchem;
rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni;
oglądanie udekorowanych flagami z okazji świat państwowych bloków, domów, sklepów w najbliższym otoczeniu;
rozpoznawanie barw narodowych, rozumienie pojęć –moja ojczyzna, mój kraj;
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy
swobodne w kącikach zainteresowań.
Na tablicy edukacyjnej znajdują się chorągiewki biało-czerwone, kolorowe ilustracje przedstawiające Polskę. Nad tablicą przywieszone godło kraju.
Sala udekorowana białymi i czerwonymi balonami.
2. Świąteczny marsz:
zabawa ruchowa:
Nauczyciel (N) zaprasza dzieci do wspólnej zabawy.
Tamburyn, scenariusz gry.
I. Zajęcia poranne
3. Zachęcanie dzieci do oglądania albumów o Polsce oraz podejmowania prób opisu oglądanych zdjęć i ilustracji.
Chętne dzieci oglądają ilustracje i zdjęcia w albumach; swobodnie wypowiadają się, zadają pytania.
Albumy o Polsce.
II. Zajęcia dydaktyczne
1. Ciekawostki na mapie:
aktywizacja dzieci.
2.Słuchanie wiersza Polsko, kocham Cię.
Mapa Polski zasłonięta tkaniną. N zaprasza dzieci do podejścia do mapy.
Wspólnie odliczają do trzech, przy czym na hasło ,,trzy”, N odsłania mapę.
Pokazuje, w jaki sposób na mapie zaznaczone są rzeki jeziora, morze. Prosi, aby dzieci odszukały te elementy na mapie. Dzieci wypowiadają się swobodnie, oglądają mapę, zadają pytania.
N deklamuje lub czyta wiersz, jednocześnie pokazuje na mapie
miejsca, które
zaprezentowane zostały w tekście.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
3. Omówienie treści wiersza ze szczególnym zwróceniem uwagi dzieci na przynależność narodową.
N zachęca dzieci do wypowiedzi na temat treści wiersza, uświadamia dzieciom, że są Polakami.
4. Zwiedzamy Polskę:
zabawa ruchowa 5. To mój kraj:
zabawa doskonaląca sprawność manualną.
6. Spacer w okolicy przedszkola.
Opis zabawy, mapa Polski.
Dzieci otrzymują od N wydrukowany na kartkach kontur mapy Polski (mapa przedzielona linią na połowę w poprzek mapy), z zaznaczoną rzeką Wisłą. Zabawa polega na uzupełnienie czerwoną plasteliną dolną część mapy oraz na wyklejeniu niebieską wełną zaznaczonego szlaku Wisły.
Obserwacja walorów i piękna ojczystego kraju.
III. Zajęcia popołudniowe
1. Mapa Polski:
puzzle – zabawa w wersji stolikowej lub multimedialnej.
2. Budujemy domy:
Zabawy manipulacyjno - konstrukcyjne z klocków
Puzzle multimedialne 6, 9-cio elementowe oraz w wersji stolikowej (do wydrukowania.
Różne rodzaje klocków.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
dwie chorągiewki biało-czerwone, kolorowe ilustracje przedstawiające Polskę, tamburyn, albumy o Polsce, mapa Polski (w przypadku braku- prezentacja multimedialna), czerwona plastelina, klej, pocięta na kawałki niebieska wełna, różne rodzaje klocków, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Scenariusz zabaw ruchowych- Świąteczny marsz, Zwiedzamy Polskę;
2. Tekst wiersza Polsko, kocham Cię, autor: Agnieszka Wysocka;
3. Szablon konturowej mapy Polski;
4. a) Puzzle obrazkowe 6-cio elementowe w wersji kolorowej - Mapa Polski;
b) Wzór do puzzli;
5. Puzzle multimedialne 12 elementowe Mapa Polski (propozycja dla dziecka zdolnego/zainteresowanego tematem);
6. Labirynt Droga do domu;
7. Kolorowanka multimedialna Domy i domki;
8. Gra dydaktyczna Gdzie ukryły się chorągiewki?