• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Zapraszamy na przedstawienie!

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Zapraszamy na przedstawienie!"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny

Temat: Zapraszamy na przedstawienie!

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Komunikuje się werbalnie i niewerbalnie – język polski (I.3), 2) Analizuje i interpretuje teksty kultury – język polski (II.2), 3) Tworzy wypowiedź ustną i pisemną – język polski (III.1), 4) Współpracuje w grupie – wstęp do podstawy programowej,

5) Odkrywa swoje zainteresowania – wstęp do podstawy programowej.

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Rozpoznaje znaczenie niewerbalnych środków komunikowania się (gest, mimika, postawa ciała),

● Wyodrębnia elementy składające się na widowisko teatralne (gra aktorska, reżyseria, dekoracja, rekwizyty),

● Tworzy scenariusz przedstawienia klasowego,

● Układa dialog do scenki teatralnej,

● Ustala zasady współpracy i przestrzega ich,

● Wykonuje powierzone zadanie,

● Przestrzega dyscypliny czasu pracy,

● Wypowiada się na temat pracy i współpracy.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Komunikuje się w języku ojczystym,

● Planuje i organizuje pracę w grupie,

● Ocenia własną pracę i współpracę,

● Wykorzystuje wiedzę w praktyce,

● Rozwiązuje problemy,

● Posługuje się poznanymi pojęciami.

Środki dydaktyczne:

● Zasoby multimedialne: ćwiczenie interaktywne Pracujemy dla króla, karty pracy (Twórcy teatru oraz Współpraca wzbogaca),

● Elementy scenograficzne, np. szary papier, tkanina, rekwizyty teatralne wybrane przez uczniów (dodatkowo, jeśli zajęcia mają trwać 90 min),

● Komputery,

● Tablica, kreda/pisak.

Metody nauczania:

● Podająca: rozmowa,

● Problemowe: aktywizujące – zabawa pantomimiczna, teatrzyk szkolny,

● Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe, 1

(2)

● Programowana: z użyciem komputera.

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● W grupach zróżnicowana,

● Indywidualna jednolita,

● Indywidualna zróżnicowana.

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita uczniów i zaprasza ich do udziału w pantomimie.

Dzieci stoją obok siebie, tak aby wokół każdego była wolna przestrzeń na wyciągnięcie ręki.

Para uczniów chętnych lub wybranych przez prowadzącego staje naprzeciw grupy i wykonuje czynność, którą podpowiada im nauczyciel. Pozostali uczniowie odgadują, jaka to czynność, i naśladują wykonawców. Pary mogą się zmieniać po odgadnięciu każdej zagadki.

Należy zwrócić uwagę, by w parze znalazł się uczeń uzdolniony aktorsko oraz dziecko z deficytem społecznym, np. nieśmiałe – w parze łatwiej mu będzie pokonać brak pewności siebie.

Przykłady czynności: żołnierski marsz, taniec błazna, smażenie jajecznicy, gra na skrzypcach, budowanie muru, oświadczyny.

2. Praca z zasobem multimedialnym Pracujemy dla króla.

Uczniowie mają wybrać spośród różnych postaci osoby niezbędne do wykonania następujących zadań: wyprawa wojenna, ceremonia ślubna władcy, budowa zamku obronnego. Prowadzący prosi dzieci, by opisały funkcje poszczególnych postaci przy wykonywaniu różnych zadań.

3. Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat teatru. Wypisuje na tablicy terminy: przedstawienie teatralne, teatr pantomimy, scenariusz, reżyseria, scenografia, rekwizyt. Prosi uczniów o wyjaśnienie każdego pojęcia, a następnie zachęca ich, by podzielili się swoją wiedzą o teatrze. Dzieci wypowiadają się, stosując podane terminy.

4. Praca w grupach – przygotowanie przedstawienia.

Prowadzący zajęcia dzieli klasę na trzy zespoły. Zadaniem uczniów będzie opracowanie scenariuszy trzech scenek:

● Grupa I – wyprawa wojenna,

● Grupa II – ceremonia ślubna władcy,

● Grupa III – budowa zamku obronnego.

Przy kompletowaniu zespołów nauczyciel powinien wziąć pod uwagę, aby w każdym z nich znaleźli się uczniowie o różnorodnych zdolnościach (plastycznych, organizacyjnych, aktorskich, przywódczych, literackich i lingwistycznych), a także dzieci z deficytami, np.

z deficytem społecznym.

Każda grupa otrzymuje kartę pracy Twórcy teatru. Uczniowie wspólnie przygotowują scenariusze scenek teatralnych. Uzdolnieni lingwistycznie oraz literacko wymyślają i zapisują krótki dialog bohaterów (zadanie dodatkowe).

5. Prezentacja scenariuszy.

Po zakończeniu pracy wybrani przez członków grup przedstawiciele prezentują scenariusze całej klasie.

6. Podsumowanie.

Nauczyciel rozdaje karty pracy Współpraca wzbogaca. Uczniowie indywidualnie piszą 2

(3)

odpowiedzi na pytania, które podsumowują zajęcia. Następnie chętne dzieci odczytują swoje wypowiedzi.

7. Zadanie domowe.

Napisz zaproszenie na przedstawienie.

Zadanie dla uczniów uzdolnionych lingwistycznie i literacko: Napisz recenzję z przedstawienia klasowego.

Dodatkowo:

Nauczyciel może zrealizować zajęcia w ciągu 45 min lub 90 min.

Jeśli ma do dyspozycji więcej czasu, na pierwszych zajęciach pomija prezentację scenariuszy i wypełnianie karty Współpraca wzbogaca, natomiast uczniowie dzielą się rolami z przygotowanych scenariuszy (np. uzdolnieni plastycznie przygotowują rekwizyty i elementy scenograficzne, wykazujący zdolności przywódcze zajmą się reżyserią, dobrze zorganizowani mogą zostać kierownikami produkcji i pilnować czasu w trakcie przygotowań).

Na kolejnych zajęciach dzieci ćwiczą scenki, a potem je prezentują kolegom.

Po inscenizacjach prowadzący rozpoczyna rozmowę na temat etiud teatralnych. Zadaje pytania:

● Jak wam się podobały przedstawione scenki?

● Którą uważacie za najciekawszą i dlaczego?

● Komu chcielibyście dać dobrą radę i jaką?

● Czy łatwo było wam odgrywać role?

Na zakończenie uczniowie indywidualnie wypełniają kartę Współpraca wzbogaca i dzielą się swoimi spostrzeżeniami.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

Okręgowa Rada Lekarska Wielkopolskiej Izby Lekarskiej czuje się w obowiązku przypomnieć, że w ramach wykony- wania zawodu lekarza i procesu leczniczego lekarz zobowią- zany jest

Uczestnicy Konkursu muszą dostarczyć do organizatora w dniu Konkursu lub wcześniej przesłać na adres e-mail, zgodę na przetwarzanie danych osobowych i

zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tą piękną akcję ponownie zaangażowali się mieszkańcy gminy Miedźna. 30 stycznia w całej gminie kwestowali wolontariusze, a

twardą spację (Ctrl + Shift + Spacja) do przeniesienia pojedynczych liter znajdujących się na końcach

kropkami (od 2 do 5), dla każdego dziecka słomka do napojów, pojemnik, taca. Dzieci układają na stole wykonane dzień wcześniej sylwety krów. Rodzic umieszcza na stole tacę,

działanie i uaktywnianie mechanizmów generujących rzeczy. Takie pojęcie struktury jest ści8łe zwią.zane z pojęciem systemu jako obiektu konkretnego złożonego z

Procesor, CPU (Central Processing Unit) to najważniejsza jednostka każdego komputera, będąca najczęściej pojedynczym mikroprocesorem, połączonym z płytą główną

- każdy twórca ma prawo do autorstwa (może oznaczyć utwór swoim imieniem i nazwiskiem, pseudonimem czy udostępnić utwór anonimowo),.. - twórca ma prawo podjęcia decyzji,