Scenariusz lekcji – Passive voice – strona bierna
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
1. Uczeń zna budowę i zasady tworzenia konstrukcji w stronie biernej – poznaje tym samym nową strukturę gramatyczną.
2. Dziecko wie, jak odmienia się czasownik być (to be) w różnych czasach i zna trzecią formę czasowników nieregularnych (past participle).
3. Dziecko wie, w jakich sytuacjach używać omawianej struktury gramatycznej i jakie czasowniki angielskie mogą być używane w stronie biernej (czasowniki przechodnie i nieprzechodnie).
4. Uczeń poznaje nowe słowa pojawiające się w czytanym materiale źródłowym.
b. Umiejętności
1. Uczeń ćwiczy umiejętność czytania i rozumienia tekstu czytanego.
2. Uczeń umie przekształcać zdania w stronie czynnej (active) na stronę bierną (passive) i odwrotnie.
3. Uczeń umie tworzyć zdania w stronie biernej we wszystkich angielskich czasach i innych konstrukcjach gramatycznych.
2. Metoda i forma pracy
Metoda: czytanie tekstu, metoda podająca, omawianie materiału źródłowego, ćwiczenia, tłumaczenie, przekształcanie zdań.
Forma pracy: praca indywidualna, praca w parach i grupowa.
W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy). Dzieci podkreślają wszystkie użyte w tekście formy mowy zależnej i starają się zrozumieć ich zastosowanie. Dodatkowo – wszystkie nowe słówka pojawiające się w tekście są tłumaczone i zapisywane w zeszytach.
Następnie nauczyciel stosuje metodę podającą – tłumaczy temat lekcji (strukturę i budowę strony biernej), w tym celu posługuje się materiałem źródłowym i tablicami poglądowymi. Dodatkowo uczniowie zapoznają się ze słówkami charakterystycznymi – przyimkami , stosowanymi w stronie biernej (by, with).
Dzieci rozwiązują dodatkowe ćwiczenia z książek. W trakcie pracy mogą korzystać z pomocy tablicy poglądowej.
Pod koniec lekcji każde dziecko stara się przekształcić jakieś wypowiedzi w stronie czynnej w bierną lub odwrotnie i napisać parę zdań zawierających omawianą strukturę gramatyczną.
3. Środki dydaktyczne
a. Tablica poglądowa ‘Passive voice’.
b. Ćwiczenia dodatkowe z książek (patrz: uwagi do scenariusza).
c. Tekst pt. ”From teenager to adult” z książki “English in mind 2”, wyd.
CambridgeUniversity Press lub jakikolwiek inny zawierający struktury strony biernej.
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
Omówienie różnicy między strona czynną i bierną w obu językach. Zwrócenie uwagi na czasowniki przechodnie i nieprzechodnie – różne w języku polskim i angielskim.
b. Faza realizacyjna
1. Czytanie tekstu źródłowego samodzielnie przez uczniów lub głośno na forum klasy.
2. Tłumaczenie nieznanych słówek pojawiających się w tekście i odnotowywanie ich w zeszycie.
3. Krótkie streszczenie przeczytanego tekstu przez uczniów (lub jednego ucznia).
4. Odpowiadanie na zadawane przez nauczyciela pytania dotyczące przeczytanego tekstu.
5. Podkreślanie i tłumaczenie fraz i zdań w stronie biernej.
6. Objaśnienie zasad tworzenia strony biernej.
7. Omówienie zmian i przekształceń czasów gramatycznych w mowie zależnej.
8. Omówienie zmian szyku w pytaniach zależnych i innych formach.
9. Wytłumaczenie stosowania różnorodnych form strony biernej (it is said that…, it is believed that… itp.)
10. Ćwiczenie umiejętności tworzenia zdań w stronie biernej i rozwiązywanie ćwiczeń.
c. Faza podsumowująca
Rozwiązywanie ćwiczeń i zdań związanych z tematem lekcji.
Tłumaczenie i przekształcanie zdań. Przekształcanie zdań w stronie czynnej na bierną.
5. Bibliografia 6. Załączniki
a. Materiały źródłowe
Tablica poglądowa ‘Passive voice'.
b. Zadanie domowe
Pracą domową mogą być ćwiczenia do rozwiązywania z książek lub przekształcanie zdań ze strony biernej w czynna lub odwrotnie.
Dzieci uczą się także nowych słówek, jakie pojawiły się na lekcji.