• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć z języka angielskiego dla szkoły podstawowej

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć z języka angielskiego dla szkoły podstawowej"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1 / 3

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa Ilość osób w grupie: 6

Czas trwania zajęć: 2 godz. dydaktyczne Krótka charakterystyka grupy:

Do klasy uczęszcza sześć osób z ubytkiem słuchu w stopniu znacznym i głębokim. Uczniowie zaopatrzeni są w aparaty słuchowe bądź implanty ślimakowe. Podczas komunikacji posługują się jednak głównie językiem migowym i alfabetem palcowym. Są aktywni, chętni do pracy. Lubią różnego rodzaju gry, zabawy oraz konkursy. Mają trudności z koncentracją uwagi oraz pracą w grupie.

Cele zajęć (dla uczniów):

dydaktyczne:

• utrwalenie słownictwa: nazwy pomieszczeń oraz nazwy przedmiotów domowego użytku,

rozwijanie umiejętności budowania zdań typu: There is… . / There are … .;

wychowawcze:

• wdrażanie do pracy w grupie;

rewalidacyjne:

• uwrażliwianie słuchu.

Cel osobisty (dla nauczyciela):

• rozwijanie zdolności interakcyjnych w pracy z uczniami z uszkodzonym słuchem

• dostosowanie form i metod pracy do potrzeb i możliwości uczniów

Temat zajęć: Co jest w domu?

Metody nauczania:

metody asymilacji wiedzy: pogadanka;

metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne;

metody waloryzacyjne: metody ekspresyjne;

metody praktyczne: metoda realizacji zadań wytwórczych.

Formy pracy:

• praca zbiorowa;

• praca indywidualna;

• praca w małych zespołach.

Środki dydaktyczne: (w tym wykorzystanie ICT)

• laptop, projektor multimedialny, ekran;

• duże arkusze papieru, markery, kredki, klej, nożyczki, farby, plastelina, wycinki z katalogów

(2)

2 / 3 reklamowych typu „IKEA”, „Castorama”;

• słowniki;

karty do Piotrusia.

Słowa/ pojęcia kluczowe do wprowadzenia lub utrwalenia:

słownictwo: living room, bedroom, bathroom, kitchen, bed, lamp, table, cooker, fridge, bath, TV, computer;

zdania typu: There is … . There are … .

Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczniów w języku angielskim, uczniowie również odpowiadają w języku angielskim. Czynności porządkowe takie jak sprawdzenie obecności, przygotowanie się uczniów do zajęć.

2. Wprowadzenie do nowego tematu – pogadanka na temat tego, jakie pomieszczenia znajdują się w domu, utrwalenie ich nazw w języku polskim.

3. Utrwalanie słownictwa: pomieszczenia domowe oraz przedmioty użytku domowego

• wykorzystujemy prezentację multimedialną – uczniowie podchodzą kolejno do komputera, na slajdzie jest ilustracja, a obok trzy nazwy do wyboru, uczniowie wybierają poprawną odpowiedź poprzez kliknięcie odpowiedniego klawisza na klawiaturze komputera. Jeśli to błędny wybór nazwa znika, jeśli wybór jest prawidłowy, pojawia się napis Ok! This is ... ;

• uczniowie dostają karty z nazwami wcześniej poznanych słów i obrazki; muszą wspólnie dopasować nazwę do obrazka. Następnie tymi kartami grają w grę na zasadach znanego Piotrusia. Karty rozdaje się wszystkim uczniom, uczniowie siedzą w kolei szukają w swojej talii kart par (obrazek + nazwa). Jeśli znajdą, kładą przed sobą.

W trakcie trwania gry uczniowie ciągną od siebie nawzajem karty, jedna karta jest bez pary, chodzi o to, by nie zostać z tą właśnie kartą w ręce;

gra w „Bingo” – nauczyciel rozdaje uczniom kartki podzielone na dziewięć pól;

uczniowie w każdym polu rysują poznane przedmioty w dowolnej kolejności. Następnie nauczyciel pokazuje etykietę, bądź przedstawia słowo za pomocą alfabetu palcowego, uczniowie słowo to zakreślają, jeśli w pionie lub poziomie zaznaczą wszystkie słowa, wołają „Bingo!”

4. Tworzenie materiału słowno-obrazowego w formie plakatów:

• dzielimy uczniów na trzy grupy, każda grupa ma przydzielony temat, czyli nazwę wybranego pomieszczenia domowego;

• uczniowie tworzą plakat z różnych materiałów: wycinki z gazet i katalogów reklamowych, papier kolorowy, bibuła, mazaki itp.;

• następnie podpisują znane im przedmioty, każda grupa ma za zadanie poszukać w słowniku nazwy innych przedmiotów znajdujących się na ich pracy i podpisać je;

• prace wieszamy w sali;

nauczyciel wyjaśnia uczniom zasady użycia wyrażenia There is/are. Uczniowie z każdej

(3)

3 / 3 grupy opisują wykonaną prace wykorzystując wyrażenie There is/are.

5. Podsumowanie zajęć – rozmowa o zajęciach (samoocena, informacja zwrotna dla nauczyciela).

______________________

Materiał opracowany przez nauczycieli

Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących w Katowicach w ramach projektu „Języki obce… już potrafię!!!!”

realizowanego przez Społeczną Szkołę Zarządzania i Handlu w Oświęcimiu w latach 2009–2012

Cytaty

Powiązane dokumenty

mushrooms, salt, pepper, salami, pineapple, ketchup, water, orange juice, apple juice, milk, lemonade, tea, coffee, plate, spoon, glass, fork, knife, mug, napkins..

Na tablicy wypisane są wyrazy z różnych obszarów tematycznych (zał. Gdy już zostaną tylko słowa związane z jedzeniem lub piciem uczniowie kolejno tłumaczą

Uczniowie ze znacznym ubytkiem słuchu porozumiewają się w języku migowym, jednakże z resztą uczniów można się porozumieć bez używania języka migowego.. Uczniowie są

Mocną stroną grupy jest aktywność i duże zaangażowanie przy wykonywaniu różnych zadań językowych.. Temat zajęć: My

Każdy uczeń może wypowiedzieć się jak podobała mu się praca nad filmem, co podoba mu się najbardziej co zrobiłby inaczej, jak czuł się przed kamerą itd.

Stworzenie obrazkowego słownika tematycznego dotyczącego życia rodzinnego i towarzyskiego przy użyciu aparatu fotograficznego i dostępnych na stronach

• słownictwo do wprowadzenia: restaurant, police station, school, fire station, hospital, bank, post office, shop, military base, building site, dance studio, theatre, hairdressing

• po każdej dobrze dopasowanej nazwie zawodu w grze, nauczyciel prosi uczniów o odszukanie w rozsypance wyrazowej nazwy tego zawodu i dopasowanie do niego etykiety z nazwą