• Nie Znaleziono Wyników

RYBY I RYBKI

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "RYBY I RYBKI"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania wychowania przedszkolnego

BOŻENA PAŹDZIO

MAGDALENA KLABACHA-LICA WIOLETTA MAJEWSKA

RENATA PAŹDZIO

RYBY I RYBKI

(2)

Maria Ferenc

Agnieszka Ratajczak-Mucharska Urszula Borowska

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat zajęć

Ryby i rybki

Temat kompleksowy

Podwodny świat

Adresaci zajęć

3-latki, w tym dzieci ze SPE – dzieci słabosłyszące

Etap edukacyjny

wychowanie przedszkolne

Miejsce i czas realizacji zajęć

przedszkole, 15 minut (z możliwością wydłużenia)

Cel ogólny

tworzenie sytuacji edukacyjnych pozwalających na rozwój funkcji psychomotorycznych.

Cele operacyjne

Wiadomości: dziecko zna zasady komunikacji i współdziałania w zespole; zna pojęcia:

mały, duży; zna różne kolory; wie, ze ryby żyją w wodzie; zna zasady korzystania z urządzeń cyfrowych; zna różne techniki plastyczne.

Umiejętności: dziecko uważnie słucha tekstu piosenki; odpowiada na pytania

do tekstu; komunikuje się z rówieśnikami; nie przeszkadza kolegom w grze zespołowej;

stosuje pojęcia: mały, duży; klasyfikuje przedmioty ze względu na kolor lub rozmiar;

używa magicznego dywanu do zabawy; ogląda teledysk na komputerze; manipuluje różnymi materiałami plastycznymi; tworzy z różnych materiałów rybkę; wykonuje gazetkę przedszkolną.

Postawy: dziecko jest aktywne, kreatywne, odkrywcze.

Środki dydaktyczne

kolorowe papierowe rybki w dwóch rozmiarach, szablon rybek z folii aluminiowej, farby, pędzle, plastelina, wycinanki, kleje i podobne materiały plastyczne, dwie obręcze, piosenka Kolorowa rybka https: //www.youtube.com/watch? v=sdcJPxuJkl8.

Zastosowanie narzędzi ICT

magiczny dywan, gra „Rybki”, komputer, rzutnik, ekran

(4)

Formy pracy

zespołowa, indywidualna, grupowa

Metody/techniki pracy

eksponujące (film), programowe, praktyczne (działalność praktyczna)/techniki: gazetka przedszkolna, ekspresja artystyczna, doświadczenia poszukujące.

Opis przebiegu zajęć

Część wstępna

1. Dzieci oglądają teledysk piosenki Kolorowa rybka. Rozmowa kierowana jest na temat wysłuchanego tekstu. ( „Kto pływał w oceanie?”, „Kto chciał zjeść rybkę na śniadanie?”, „Gdzie ukryła się rybka?”, „Co zrobił rekin, gdy nie znalazł rybki?”).

Dziecko słabosłyszące: zajmuje miejsce w pierwszym rzędzie.

Część główna

2. Zabawa dydaktyczna „Kolorowe rybki”. Dzieci siedzą w kole, przed nimi leżą papierowe rybki w różnych kolorach po dwie sztuki (duża i mała). Każde dziecko szuka pary rybek w tym samym kolorze. Nazywają rybki: mała, duża. Nauczyciel rozkłada przed dziećmi dwie obręcze, do pierwszej zaczyna wkładać małe rybki, do drugiej duże ryby. Dzieci kontynuują zabawę. Nazywają zbiory rybek: małe, duże.

3. Zabawa z regułami na magicznym dywanie „Rybki”. Dzieci są podzielone na zespoły trzyosobowe. Łowią rybki płynące w trzech rzędach. Aby je złowić, muszą na nie tupnąć. Po ukończeniu zadania zabawę rozpoczyna kolejna drużyna.

Część końcowa

4. Zabawa twórcza „Kolorowe rybki”. Dzieci otrzymują szablon rybki oklejony folią aluminiową. Ozdabiają rybkę dowolnymi materiałami: malują farbami, przyklejają plastelinę itp. Po skończonej pracy wywieszają rybki na gazetce przedszkolnej.

Podsumowanie zajęć

Dzieci odpowiadają na pytania: „Czy podobała wam się dzisiejsza zabawa?”, „Czy złowienie rybek było trudne?”.

Komentarz metodyczny

Nauczyciel na bieżąco przekazuje dziecku informację zwrotną poprzez wskazanie, co dziecko robi dobrze, co i jak wymaga poprawy. W przypadku stymulacji, rozwijania, usprawniania funkcji psychomotorycznych nauczyciel włącza do zajęć cele terapeutyczne. Etapy zajęć powiązane są z kształtowaniem kompetencji

(5)

5

kluczowych w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, kompetencji

matematycznych oraz kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, kompetencji cyfrowych, kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie umiejętności uczenia się, w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.

Ogólne wskazania do pracy z dzieckiem słabosłyszącym (szczegółowe wskazania co do dostosowania metod/technik/form/warunków/organizacji pracy do indywidualnych możliwości dziecka zawarte są w IPET) – w razie potrzeby:

w czasie zwracania się do dziecka nauczyciel powinien być skierowany do niego twarzą; nauczyciel dba, aby jego twarz była odpowiednio oświetlona; eliminować zbędny hałas.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Najbardziej popularne to: dorsz bałtycki, śledź, szprot, flądra, troć wędrowna, belona, sandacz, okoń…..

Po wykonaniu obrazka nauczyciel rozdaje uczniom tablety z uruchomioną aplikacją Pory roku lub zaprasza chętnych uczniów do tablicy interaktywnej lub wyświetlacza.

W kolejnych rubrykach (dom, szkoła, podwórko) uczniowie wymieniają działania, czynności, które – jak sądzą – wykonują bardzo dobrze. Na wykonanie zadania mają 10 minut.

Na przekroju tym widać, że nie mamy tu sfałdowania ściennej części zęba, jak to jest u Crossopterygii.. Na ogół dentyna

des caractères primitifs bien marqués. Car le monde aquatique ne se borne pa!'; à dililtribuer au hasàrd les espèces de poissons dans la mer et dans les eaux douces,

Umiejętności: dziecko potrafi słuchać; tworzy zasady działania w grupie podczas wspólnej pracy; ustawia przedmioty w szeregu od najniższego do najwyższego; stosuje

- Schronisko dla Bezdomnych Kobiet w Łodzi ul. Jeżeli w opisie przedmiotu zamówienia Zamawiający ze względu na specyfikę przedmiotu zamówienia podał opis ze wskazaniem na

b) 1 % wartości partii dostawy danego dnia nie dostarczonej w terminie, za każdą rozpoczęta godzinę opóźnienia max do 5 godzin. c)10% wartości umowy, jeżeli sam z