• Nie Znaleziono Wyników

DLACZEGO NIE KOMÓRKA?

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "DLACZEGO NIE KOMÓRKA?"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania biologii dla szkoły podstawowej

PAULINA

ORŁOWSKA

DLACZEGO NIE

KOMÓRKA?

(2)

Redakcja merytoryczna – Elżbieta Miterka Recenzja merytoryczna – dr Alina Stankiewicz

dr Anna Pietryczuk

Agnieszka Ratajczak-Mucharska Urszula Borowska

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat zajęć

Dlaczego nie komórka?

Cele ogólne

1. Znajomość procesów biologicznych.

2. Interpretacja informacji, formułowanie wniosków w oparciu o wyniki samodzielnie wykonanego doświadczenia.

3. Doskonalenie umiejętności wypowiedzi ustnej na określony temat.

4. Przeprowadzenie obserwacji mikroskopowej.

5. Umiejętność pracy w grupie.

6. Umiejętność prowadzenia dyskusji i obrony własnych racji.

Cele szczegółowe

Uczeń:

1. Rozpoznaje wirusa.

2. Omawia elementy składające się na wirusa.

3. Wymienia cechy, którymi wirusy różnią się od innych organizmów.

4. Podaje przykłady chorób wywoływanych przez wirusy (grypa, ospa, różyczka, świnka, odra).

5. Przedstawia drogi rozprzestrzeniania się i zasady profilaktyki tych chorób.

Metody i materiały

Podająca: pogadanka,

Problemowe: odwrócona lekcja, debata, Praca zespołowa,

Model wirusa do złożenia: według wzoru lub z wtórnych surowców.

Przebieg zajęć

Faza wstępna

1. Powitanie uczniów i przedstawienie celu zajęć: Dziś dowiemy się, dlaczego wirus nie jest komórką.

2. Nauczyciel zapoznaje uczniów z budową wirusa: http://scholaris.pl/zasob/52894.

Faza realizacji

1. Uczniowie indywidualnie przygotowują model wirusa.

2. Prezentacja modeli na forum, utworzenie wystawy klasowej.

Uczniowie zostali tydzień wcześniej podzieleni na role z uwzględnieniem

możliwości wykonania zadania, tj. grupa sędziów, grupa przedstawiająca argumenty klasyfikujące wirusa do materii ożywionej, grupa przedstawiająca argumenty

klasyfikujące wirusa do materii nieożywionej. Ich zadaniem było przygotowanie się do tej lekcji w celu przeprowadzenia krótkiej debaty.

(4)

4

3. Nauczyciel omawia zasady prowadzenia debaty:

„

„ w ciągu określonego przez nauczyciela czasu uczniowie zajmują stanowisko wobec przedstawionego problemu,

„

„ uczniowie prezentując swoje racje, powinni przestrzegać pewnych zasad:

mówić zwięźle i na temat, nie obrażając innych, nie powinni przerywać innym i wyśmiewać ich opinii, powinni słuchać poleceń nauczyciela, mówić bez podnoszenia głosu, słuchać uważnie wszystkich wypowiedzi i przyjmować z uwagą argumenty innych.

4. Uczniowie zajmują stanowiska. Nauczyciel rozpoczyna debatę, zapisując na tablicy dwa hasła: OŻYWIONA, NIEOŻYWIONA, utrzymuje dyscyplinę dyskusji i czuwa nad kulturą słowa. Sędziowie zapisują argumenty w postaci haseł na tablicy, a następnie, po naradzie rozstrzygają spór.

Faza podsumowująca

Nauczyciel podsumowuje temat lekcji. Różnymi kolorami zapisuje pod hasłami na tablicy odpowiednie argumenty.

Analiza SWOT na temat wirusów (mocne strony, słabe strony, szanse i zagrożenia). Na dużej karcie brystolu lub szarego papieru zapisujemy skojarzenia.

Zadanie domowe dla chętnych

Wyszukaj informacje na temat chorób wirusowych i ich profilaktyki.

Komentarz metodyczny

Realizacja lekcji wymaga dużej dyscypliny pracy uczniów, pozwala na aktywność dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W razie konieczności należy wspomóc prace manualne ucznia ze SPE. W zależności od potrzeb należy wziąć pod uwagę odpowiednie warunki dla ucznia ze SPE (oświetlenie, ustawienie ławek), przygotować większy druk.

„

„ Treści spoza podstawy programowej: cykl lityczny i lizogeniczny wirusa.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Mniej więcej to samo powiedzieć można o strukturach polskiego narodowościowego ruchu oporu - ZWZ-AK-WiN, które podczas całej wojny, a także w okresie

Oldenburg-Januschau, który zrazu opowiadał się za kimś ze sfer junkierskich (s. Prawie p oło­ w ę je j pośw ięcono dwunastoletniemu okresowi III Rzeszy, kiedy

Copyright by Wydawnictwo Złote Myśli & Robert Ważyński.!. Jeśli nie masz wrodzonych predyspozycji do bycia wodzirejem, to i tak pomysły, które zapisałem w tym rozdziale,

Górując nad współtowarzyszami z klasy siódmej - w której teraz się znalazł - wiadomościami i zdolnością uzmysławiania sobie pojęć

Wydawało się nam, że na egzaminie trzeba coś napisać i egzaminator powinien docenić ten wkład, nawet jeśli odpowiedź nie jest dobra, bo coś się napisało.. Dopiero na

Na drodze naśladowania Chrystusa, na drodze realizacji chrześcijańskiego powołania znajduje się grzech - moralne zło, które utrudnia, a niekiedy unie­ możliwia

Poprawność kolejnej (4) wypowiedzi jest problematyczna - przyczyną, dla której nie kwalifikuje się ona jako bezwzględnie błędna, jest możliwość jej użycia

Między troską o wspólność i respektem dla woli spadkodawcy lub