• Nie Znaleziono Wyników

przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych, grzecznie zwraca się do innych, 7.3d-czasu: nazywa dni w tygodniu i miesiące w roku

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych, grzecznie zwraca się do innych, 7.3d-czasu: nazywa dni w tygodniu i miesiące w roku"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane

dyspozycja Temat

tygodniowy Witamy Nowy Rok Skok w Nowy Rok

Temat dnia 12 miesięcy Noworoczne postanowienia

Zagadnienia z podstawy programowej

1.1a-obdarza uwagą

dzieci i dorosłych, słucha ich wypowiedzi i chce

zrozumieć, co przekazują;

komunikuje w jasny sposób swoje spostrzeżenia, potrzeby, odczucia, 1.1.b -w kulturalny sposób zwraca się do rozmówcy, mówi na temat, zadaje pytania i odpowiada na pytania innych osób, dostosowuje ton głosu do sytuacji, np. nie mówi zbyt głośno, 1.1.c- uczestniczy w rozmowie na tematy związane z życiem rodzinnym i szkolnym, także inspirowane literaturą;

4.1wypowiada się w wybranych technikach plastycznych na płaszczyźnie i w przestrzeni;

posługuje się takimi środkami wyrazu plastycznego, jak: kształt,

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

1.3c-uczestniczy w rozmowach, także inspirowanych literaturą:

zadaje pytania, udziela odpowiedzi, prezentuje własne zdanie i formułuje wnioski; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych,

1.3f- pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba o poprawność gramatyczną,

ortograficzną oraz interpunkcyjną, 4.2b- podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak:

kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki plastyczne),

(2)

5.2-współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych;

przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych, grzecznie zwraca się do innych,

7.3d-czasu: nazywa dni w tygodniu i miesiące w roku; orientuje się, do czego służy kalendarz, i potrafi z niego korzystać; rozpoznaje czas na zegarze w takim zakresie, który pozwala mu orientować się w ramach czasowych szkolnych zajęć i domowych obowiązków;

7.2b-wyznacza sumy (dodaje) i różnice (odejmuje), manipulując obiektami lub rachując na zbiorach zastępczych, np. na palcach;

sprawnie dodaje i odejmuje

w zakresie do 10, poprawnie zapisuje te działania,

5.4- współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz świecie dorosłych;

wie, jak należy zachowywać się w stosunku do dorosłych i rówieśników (formy grzecznościowe); rozumie potrzebę utrzymywania dobrych relacji z sąsiadami w miejscu zamieszkania; jest chętny do

pomocy, respektuje prawo innych do pracy i wypoczynku;

Cele operacyjne Uczeń :

odpowiada na zadawane pytania Uczeń :

odpowiada na zadawane pytania

(3)

dba o poziom graficzny pisma zna nazwy pór roku nazwy miesięcy liczy obiekty i pieniądze w zakresie 6

dba o poziom graficzny pisma zna nazwy pór roku nazwy miesięcy liczy obiekty i pieniądze w zakresie 30 Pomoce

dydaktyczne Przebieg zajęć

Uczniowie wymieniają po kolei nazwy miesięcy oraz pór roku

e. polonistyczna

Uczniowie siedzą w kręgu , nauczyciel przeprowadza zabawę na powitanie:

Witam wszystkie dzieci, które mają warkoczyki, witam wszystkie dzieci, które lubią jeździć na sankach, które mają krótkie włosy, i.t.d. Dzieci, do których pasują określenia wstają i witają się z innymi pięknym ukłonem.

Nauczyciel czyta bajkę „ O starym i Nowym Roku”

Uczniowie odpowiadają na pytania n-la:

Kiedy spotyka się Stary i nowy Rok?

Jak wygląda Stary , a jak Nowy Rok?

Mówi się czasem, że rok składa się z

„dwunastu braci”. Jacy to bracia?

Czy znacie ich imiona?

e. matematyczna

Uczniowie wymieniają nazwy miesięcy. Dla przypomnienia i utrwalenia ich nazwy są przypięte na tablicy.

Uczniowie wypowiadają się, czy na początku roku robią jakieś

postanowienia i czego one dotyczą.

Uczniowie potrafią powiedzieć nazwy miesięcy oraz określić, np. Jaki miesiąc jest przed lipcem, jaki po lipcu itd.

(4)

Nauczyciel zadaje pytania:

Przy pomocy czego odmierzamy miesiące?

Po co nam określanie, jaki jest miesiąc?

Jaki mamy obecnie miesiąc?

Jaki miesiąc był przed nim, jaki będzie po nim?

Jakie znacie pory roku?

Jaka jest obecnie pora roku?

Po czym to poznamy?

Zabawa ruchowa ROK: uczniowie otrzymują przywieszki z nazwami pór roku, biegają swobodnie po Sali, na hasło ROK ustawiają się w kolejności wg. następstwa czasowego.

Cytaty

Powiązane dokumenty

„Gdzie się co kupuje?” ,sylwetki na patyku kosz z zabawkami, mini regały sklepowe ,, plastikowe żetony lub guziki, portmonetki, torby na zakupy Przebieg zajęć.. Temat:

It’s + liczebnik porządkowy +of + miesiąc + rok(czytamy 2 pierwsze cyfry jako jedną liczbę i dwie ostatnie jako

Odwiedzający – zakwaterowani poza Gdańskiem na obszarze metropolitalnym Spośród odwiedzających, a zakwaterowanych poza Gdańskiem na terenie województwa pomorskiego

Zastanówmy się, jak będzie wyglądać wykres zależności współrzędnej x wektora położenia Stefana od czasu t. Składa się on z dwóch fragmentów; każdy z nich opisuje jeden

Zakupione przez szkołę z dotacji MEN Język angielski BUGS TEAM 1 – Podręcznik + ćwiczenia Carol Read..

Budynek szkoły, położony na wysokim wzgórzu, wzniesiony w latach 1950-1956, zdobi szereg prac ceramicznych wykonanych w Spółdzielni „Kamionka” oraz przez uczniów szkoły. W

Zarys treści: Na podstawie średnich miesięcznych wartości temperatury powietrza na Stacji Klimatologicznej IG UJ w Krakowie przedstawiono zróżnicowanie dat początku i końca

(podręcznik + zeszyt ćwiczeń) Nowa Era 907/2/2018 Podręczniki i ćwiczenia zapewnia szkoła Język angielski Steps Plus kl. (podręcznik + zeszyt ćwiczeń) Oxford