Share "Polscy zawodnicy na XIV Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie"

0

Pełen tekst

(1)

Materiał na konferencję prasową w dniu 25 września 2012 r.

101 polskich niepełnosprawnych sportowców (35 kobiet i 66 mężczyzn) uczestniczyło w XIV Igrzyskach Paraolimpijskich, które zakończyły się 9 września w Londynie. Spośród 11 sportów najliczniej reprezentowane były konkurencje lekkoatletyczne (31 zawodników), tenis stołowy i koszykówka (po 12) oraz szermierka (10).

Tabela 1. Polska reprezentacja na XIV Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie

Sport Kobiety Mężczyźni Ogółem

Kolarstwo 2 4 6 Koszykówka - 12 12 Lekkoatletyka 11 20 31 Łucznictwo 2 3 5 Pływanie 5 4 9 Podnoszenie ciężarów 2 5 7 Strzelectwo 1 1 2 Szermierka 3 7 10 Tenis stołowy 7 5 12 Tenis ziemny - 4 4 Wioślarstwo 2 1 3 Razem 35 66 101

W trakcie 12 dni zmagań, nasi reprezentanci startowali w 11 sportach i wywalczyli 36 medali, z czego 14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych. Mutimedalistami XIV Igrzysk Paraolimpijskich oraz zdobywcami złotych medali są: Rafał Wilk - zwycięzca dwóch wyścigów w kolarstwie szosowym (jazda na czas i ze startu wspólnego), lekkoatleta Mateusz

Michalski - złoty medalista na dystansie 200 m i srebrny na 100 m, a także rywalizujący

w tenisie stołowym: Patryk Chojnowski, który zdobył złoto indywidualnie i srebro w drużynie oraz Natalia Partyka, która wygrała turniej indywidualny i zajęła 3. miejsce w turnieju drużynowym. Złote medale ponadto wywalczyli: Katarzyna Piekart (rzut oszczepem), Karolina Kucharczyk (skok w dal), Ewa Durska (pchnięcie kulą), Barbara Niewiedział (bieg na 1500 m), Maciej Lepiato (skok wzwyż), Joanna Mendak (pływanie 100 m st. motylkowym), drużyna tenisistów stołowych w składzie: Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki oraz w szermierce: Dariusz Pender (szpada) i Grzegorz Pluta (szabla). Więcej niż jeden medal z Londynu przywiozły także Anna Harkowska - zdobywczyni trzech srebrnych medali w kolarstwie:

GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY

Departament Badań Społecznych i Warunków Życia

(2)

2 torowym na dystansie 3000 m i szosowym - w jeździe na czas oraz ze startu wspólnego, ponadto lekkoatletka Alicja Fiodorow - srebrna medalistka na dystansie 200 m i brązowa na 400 m.

Tabela 2. Medale zdobyte przez polskich zawodników na XIV Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie

Sport

Medale

złote srebrne brązowe ogółem

Lekkoatletyka 6 7 5 18 Tenis stołowy 3 1 1 5 Kolarstwo 2 4 - 6 Szermierka 2 - 1 3 Pływanie 1 1 1 3 Łucznictwo - - 1 1 Razem 14 13 9 36

Dorobek medalowy na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie jest lepszy niż cztery lata wcześniej w Pekinie. W porównaniu z poprzednią imprezą polscy reprezentanci zdobyli ogółem o 6 medali więcej. Z 36 medalami Polska zajęła w klasyfikacji medalowej 9 miejsce (wyprzedzając m. in. Włochy, Francję i Hiszpanię). Był to o 9 pozycji lepszy wynik niż w 2008 r. oraz o 21 miejsc lepszy niż osiągnięty na Igrzyskach XXX Olimpiady. Klasyfikację medalową wygrały Chiny (2. miejsce na Igrzyskach XXX Olimpiady), przed Rosją (4.) i Wielką Brytanią (3.).