KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Klasa: III
Temat lekcji: Kształtowanie cech motorycznych na obwodzie stacyjnym.
Ilość ćwiczących: 21
nie ćwiczących: -
Miejsce: Sala gimnastyczna
Prowadzący: Piotr Lachowicz
Przyrządy: skrzynia, odskocznia, ławeczki, materace. Przybory: Obręcz, piłeczki do tenisa stołowego, piłki lekarskie, pachołki, woreczki,
skakanka, instrukcje na kartkach.
Cele: Kształcący: Kształtowanie cech motorycznych z akcentem na koordynację ruchową, skoczność, siłę.
Poznawczy: Poznanie terminologii wykonywanych ćwiczeń.
Wychowawczy: Dbanie o bezpieczeństwo własne i współćwiczącego.
Zdrowotny: Uświadomienie własnej odpowiedzialności za ochronę swojego zdrowia.
Metody: Realizacji zadań ruchowych: Naśladowcza - ścisła, zadaniowa – ścisła, problemowa, zabawowa – naśladowcza.
Przekazywania wiedzy: Pokaz, opis, objaśnienie, dyskusja.
Tok lekcyjny –
rodzaje zadań
Nazwa i opis zadania /ćwiczenia /
Czas /
dozowanie
Uwagi organizacyjne i metodyczne
I Część wstępna
Moment
organizacyjno –
porządkowy
Rozgrzewka
Zbiórka, raport, przywitanie, sprawdzenie obecności i przygotowania
ćwiczących. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich
realizacji. Nauczyciel zadaje pytanie: Które grupy mięśni musimy
wzmocnić przygotowując się do wykonywania ćwiczenia - przewrót w
przód ?
Kontrola stroju, miejsca ćwiczeń, stanu przyborów i sprzętu.
Trucht:
- krążenia ramion w przód, w tył,
- z energicznym wyrzucaniem, co kilka kroków raz prawej, raz lewej
nogi w bok,
- z rytmicznym podciąganiem co kilka kroków w kierunku klatki
piersiowej
raz prawej, raz lewej nogi, ugiętych w kolanach z jednoczesnym
klaśnięciem dłoni pod kolanami.
W rytmie co krok: podskok raz na prawą, raz na lewą nogę z
naprzemianstronnym wymachem ramion w górę.
W miejscu, w małym rozkroku, ramiona w bok: skręt tułowia w lewo i
w prawo bez odrywania stóp od podłoża.
Siad skulny, ramiona z tyłu oparte o podłogę, wyprost nóg w stawach
kolanowych, uniesienie ramion w bok - zatrzymanie w siadzie
równoważnym i powrót do pozycji wyjściowej.
Leżenie przewrotne: ćwiczący dotyka raz prawą, raz lewą stopą do
podłoża za głową.
5’
8’
Zbiórka w dwuszeregu, raport kapitana.
Uczennice odpowiadają na pytanie –
dyskusja.
Nauczyciel pokazuje i objaśnia ćwiczenia,
poprawia błędy, zwraca uwagę na bezpieczne
odległości między ćwiczącymi.
II Część główna
Kształtowanie
cech
motorycznych na
obwodzie
stacyjnym –
wspólne
rozwiązywanie
problemu w
zespole
dwójkowym
I stacja:
W leżeniu przodem naprzeciw siebie wydmuchiwanie piłeczek z
obręczy.
II stacja:
Leżenie tyłem z nogami zgiętymi, ręce splecione za głową – skłony z
dotknięciem głową kolan, współćwiczący chwyta za stopy.
III stacja:
Naskok na odskocznię, odbicie i przeskok przez trzy piłki lekarskie.
IV stacja:
Ławeczka gimnastyczna zaczepiona o skrzynię. W leżeniu przodem
„poślizgi” – podciąganie na ławeczce i zeskok na materac.
V stacja:
Na materacu leżenie tyłem z ramionami wyprostowanymi za głową,
chwyt partnerki za kostki – wznoszenie i opuszczanie nóg z
woreczkiem między stopami. Po każdym uniesieniu partner odpycha
nogi do położenia wyjściowego. Leżąca zatrzymuje je tuż nad
materacem przez pięć sekund.
VI stacja:
Skoki na skakance dowolnym sposobem.
VII stacja:
„Taczki” – jedna ćwicząca wykonuje na początku ławeczki podpór
leżąc przodem w rozkroku. Współćwicząca ujmuje ją za nogi i
przeprowadza ją na drugą stronę ławeczki.
VIII stacja:
W przysiadzie ręce splecione za głową – skoki slalomem między
pachołkami.
IX stacja:
Toczenie piłki lekarskiej do partnera w leżeniu przodem naprzeciw
siebie.
X stacja:
26’
15x
5x
3’
Uczennice dobierają się w pary. Nauczyciel
rozdaje kartki z określonym zadaniem
ruchowym na każdej stacji. Czuwa nad
bezpieczeństwem przy organizacji stanowisk,
sprawdza poprawność zrozumienia poleceń i
prawidłowość wykonania. Przestrzega czasu,
poleca zmianę stanowiska.
Ćwiczenia wykonywane są na zmianę (w
parach), przejście na kolejną stację
sygnalizowane jest gwizdkiem.
Nauczyciel zwraca uwagę na asekurację
współćwiczącej.
Nauczyciel przypomina o wykonywaniu
skoku na palcach i śródstopiu.
Nauczyciel przypomina o nachwycie
ławeczki w czasie wykonywania „taczki”.
III Część
końcowa
Uspokojenie
organizmu
Moment
organizacyjno –
porządkowy
Rozwiązywanie krzyżówki o tematyce sportowej.
Zabawa „Głuchy telefon” – wyznaczona osoba wymyśla jakieś zdanie
związane ze sportem i podaje je dalej mówiąc do ucha – tak hasło
dochodzi do ostatniej, która mówi głośno co usłyszała.
Zbiórka, podsumowanie zajęć, pożegnanie.
3’
z zachowaniem prawidłowej postawy i
odległości między sobą.
Sprzątanie przyrządów i przyborów.
Samoocena uczennic.
Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Temat: Kształtowanie podstawowych cech motorycznych w zwinnościowym torze przeszkód.
Prowadzący: Lachowicz Piotr
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Liczba ćwiczących: 20
Klasa: III
Przybory i przyrządy: 7 szarf, 7 ring, 7 pachołków, piłka, 2 ławeczki, 2 materace, kozioł, , plansza lub tablica, 3 piłki lekarskie.
Zadania szczegółowe:
- uczeń rozwija koordynację ruchową
- wzmacnia siłę mięśni ramion i nóg
Umiejętności:
- uczeń potrafi pokonywać przeszkody
- posługiwać się stoperem
- wykonywać przewrót w przód z rozbiegu
- zmierzyć tętno
Wiadomości:
- uczeń wie, jak bezpiecznie pokonywać przeszkody
- uczeń wie, jak posługiwać się stoperem
- zna ćwiczenia kształtujące z szarfą, ringiem
- wie, jak wyłonić zwycięzcę w konkursie
Zadania usamodzielniające:
- uczeń pomaga w zachowaniu bezpieczeństwa podczas ćwiczeń
- sam organizuje konkurs
Temat ścieżki: „Warunki bezpiecznej zabawy ruchowej”.
Metody:
1. Realizacja zadań ruchowych- zabawowa, inwencji twórczej, zadaniowa, naśladowcza.
2. Przekazania wiedzy- pogadanka, pokaz.
3. Wychowawcze- instruowanie, wyrażanie aprobaty
Część lekcji
Czynności uczniów Czynności nauczyciela Dozowa
nie Metody Docelowe Zadania 1 2 3 4 5 6 Część wstępn a Zapoznaje się z zasadami lekcji Pobudzi i ożywi organizm -słucha informacji N
-przygotowuje się do świadomego i aktywnego udziału w lekcji
-dokonuje pomiaru tętna
- wykona zabawę „Berek”, U biega luźno
-sprawdza gotowość do zajęć
-podaje zadania lekcji -mierzy, wyznacza czas pomiaru tętna
2’
2’
pogadanka
swobodnie po sali. Wyznaczony berek stara się schwycić kogoś z uciekających. Jeżeli uda mu się złapać, to ten zmienia się w berka. -wyznacza osobę będącą berkiem, instruuje przebieg zabawy Część główna A Pobudzi i przygotuje organizm do wysiłku Zapoznanie z zasadami zabawy
-pobierze sprzęt sportowy, zajmie odpowiednie miejsce na sali
-wykona zestaw ćwiczeń kształtujących z przyborem
-uczeń z I zespołu wykona ćwiczenia z szarfami przygotowane przez kolegów -uczeń z II zespołu wykona ćwiczenia kształtujące z ringami przygotowane przez kolegę
-uczeń z I zespołu wykona zabawę „Ogonek”. U biega swobodnie po sali. Z tyłu za spodenkami ma włożoną szarfę- ogonek. Każdy U stara się zdobyć ogonek kolegi. Wygrywa ten, kto ma najwięcej szarf.
-Uczeń z II zespołu wykona zabawę „rzut ringiem do celu”. U wykona 3 rzuty ringiem do stojącego pachołka, wygrywa ten, kto trafi ringiem na pachołek
najwięcej razy.
-podzieli uczniów na dwa zespoły
-rozda przybory
-czuwa nad przebiegiem ćwiczeń
- rozda każdemu zespołowi kartkę z przygotowaną zabawą do przeprowadzenia
kontroluje przebieg gry.
5’ 3’ Inwencji twórczej, naśladowcza zabawowa Część główna B Doskonali pokonywanie toru przeszkód
-U rozstawi tor przeszkód wg schematu podanego przez N
-poinstruuje jak bezpiecznie pokonać
-Wyznaczony U pokonuje tor przeszkód pokazując kolejność wykonania.
1.Stacja I
U wykona start wysoki na sygnał kolegi. 2.Stacja II
U wykona bieg slalomem między trzema pachołkami.
3.Stacja III
U wykona bieg do materaca i przewrót w przód z rozbiegu.
4.Stacja IV
U wykona 3 rzuty jednorącz piłką o ścianę.
5.Stacja V
U wykona wieloskoki przez 3 piłki lekarskie ustawione od siebie w odległości około 1 metra.
6.Stacja VI
U wykona dowolnym sposobem przejście przez szarfę.
7.Stacja VII
U wejdzie po ławeczce zaczepionej za szczebel drabinki na wysokości około 1 metra.
8.Stacja VIII
U przejdzie bokiem przez 3 drabinki i
przeszkody
-wskaże osobę, która wykona ćwiczenia -czuwa nad bezpieczeństwem -omawia popełnione błędy -czuwa nad bezpieczeństwem -omawia sposoby pokonania przeszkód -czuwa nad bezpieczeństwem -dopinguje ćwiczących 2’ 20’ Zadaniowa
Zapoznanie się z obsługą stopera i pomiarem tętna.
zeskoczy w bok lub w tył na materac. 9.Stacja IX
U wykona bieg od drabinki do kozła i przejdzie pod kozłem dowolnym sposobem.
10.Stacja X
U wykona bieg do pachołka i obiegnie go. 11.Stacja XI
U wykona przejście równoważne po ławeczce, zeskok w głąb i bieg do mety. -U wykona pomiar czasu biegu kolegi w trakcie oczekiwania na swoją kolejkę. -U po pokonaniu toru przeszkód dokona pomiaru tętna.
-U po pokonaniu toru przeszkód zapisze swój wynik na planszy.
-U oczekujący na swoją kolejkę lub po przebiegnięciu wykona ćwiczenie korekcyjne- siad skrzyżny przy ścianie. -U składa sprzęt sportowy.
-pomaga mierzyć czas -pomaga mierzyć tętno -pomaga zapisywać wyniki -koryguje postawę aktywizując a Część końco wa Uspokoi organizm
-U wykona kolka ćwiczeń korekcyjnych i oddechowych
1.swobodny marsz po sali, wspięcia na palce z równoczesnym uniesieniem rąk w
N proponuje ćwiczenia korekcyjne i oddechowe
Oceni poziom własnych umiejętności
górę i sięgnięciu ramionami jak najwyżej. 2.swobodny marsz po sali, wzniesienie ramion przodem w górę z równoczesnym głębokim wdechem, opuszczenie rąk bokiem w dół z równoczesnym głębokim wydechem.
-przeanalizuje swój wynik i porówna z wynikami kolegów
-porówna swoje tętno z tętnem kolegów
Oceni i podsumuje pracę uczniów, wyłoni
zwycięzców, trzem osobom z najlepszymi wynikami postawi ocenę bdb, pozostałe osoby wyróżni, pożegna klasę.
Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Data:17.02.2015r
Prowadzący : Adrian Sobolewski Miejsce ćwiczeń :Boisko szkolne klasa IV Liczba ćwiczących 20 Czas zajęc: 90minut Przybory ,przyrządy: piłki do piłki nożnej, pachołki, znaczniki
Metody: Zadaniowa – ścisła Formy organizacyjne :Szereg, koło, rozsypka
Zadania główne (temat lekcji): Nauczanie przyjęcia piłki wewnętrzną częścią stopy w piłce nożnej. Zadania szczegółowe :
Umiejętności :Prawidłowe przyjęcie i podanie piłki .
Motoryczność : zwinność , celność podania . Kształtowanie postaw. Współdziałanie w parze , samodyscyplina
Wiadomości: nauczenie prawidłowego przyjęcia piłki wewnętrzną częścią stopy . Tok
lekcyjny(rodzaj ćwiczeń)
Nazwa i opis ćwiczenia Czas, dozowanie Uwagi organizacyjno- metodyczne Część wstępna(25’) Zabawa ożywiająca
Sprawdzenie obecności ,przedstawienie tematu zajęć , przygotowanie sprzętu.
Zabawa ożywiająca ,,Wybijanka”- ćwiczący na ograniczonym obszarze prowadzą piłkę starając się równocześnie wybijać piłkę partnerom. Ćwiczący ,którym wybito piłkę żonglują poza wyznaczonym obszarem .
3’
4’
Szereg
Zabawa trwa do czasu aż zostanie jeden ćwiczący
Ćwiczenia rozgrzewające Ćwiczenia ogólno usprawniające w dwójkach
Trucht, krążenia RR, krok odstawno – dostawny , przekładanka, bieg tyłem, podskoki, wymachy ,skip A ,B ,C. rozciąganie
- A,B podają (rzucają) sobie rękami dwie piłki równocześnie.
- A,B podają sobie dwie piłki równocześnie (jedną nogami, drugą rękami).
-A podrzuca sobie piłkę w górę nad siebie, równocześnie otrzymując podaną przez B piłkę, którą mu odrzuca i chwyta opadając swoją.
-A, B dorzucają sobie równocześnie piłkę do uderzenia wewnętrzną częścią stopy w powietrzu – odegranie do partnera. -A uderza piłkę w miejscu pomiędzy wewnętrznymi częściami stopy w
powietrzu , B co kilka sekund dorzuca mu piłkę do uderzenia głową .
-A wykonuje skip w miejscu na piłce , B co kilka sekund dorzuca mu piłkę do
uderzenia głową.
-A prowadzi piłkę ,B biegnąc tyłem co kilka sekund dorzuca mu piłkę do uderzenia głową . 6’ 12’ 5x 5x 5x 8x 5x 5x 5x Naprzeciw siebie w odległości 5m,każdy ćwiczący z piłką. 5m A B
Część główna(55’)
Ćwiczenia w czwórkach
Pokaz i objaśnienie techniki przyjęcia piłki wewnętrzną częścią stopy .
Wykonanie ruchu przyjęcia wewnętrzną częścią stopy bez piłki.
BB podają do AA, którzy przyjmują piłkę w miejscu, po czym podają z powrotem do BB, którzy prowadzać piłkę zmieniają się miejscami i podają do przeciwnych AA,itd. Następnie zmiana.
AA podają do BB, którzy po dobiegu , przyjmują ją i podają z powrotem do AA, następnie zmieniają się między sobą miejscami biegnąc w przeciwnym kierunku (ustawienie jak wyżej, ale z piłkami AA). AA podają do BB, którzy po dobiegu przyjmują piłkę z ćwierć obrotem, a następnie prowadzą i podają do
przeciwnych AA, którzy zagrywają im piłkę do ponownego przyjęcia itd., następnie zmiana.
J. w ale przyjęcie z półobrotem. W czwórce z dwoma piłkami na ograniczonym obszarze poruszając się truchtem, podania i przyjęcia piłki wewnętrzną częścią stopy po podłożu.
3’ 10x 8’ 8’ 6’ 6’ 5’ 20m A B B A
Ćwiczenia grupowe. Część końcowa(8’) Ćwiczenia uspokajające Czynności organizacyjno porządkowe.
Połowa ćwiczących z piłkami ustawione na obwodzie koła o promieniu 10m ,ćwiczący bez piłek wewnątrz. AA podają do BB, którzy przyjmują i podają piłkę
wewnętrzną częścią stopy z powrotem do AA, po czym zmieniają się między sobą miejscami itd. następnie zmiana. Gra pomocnicza na utrzymanie-
wewnętrzną częścią stopy na utrzymanie. Gra uproszczona na boisku –bramka zdobyta po prowadzeniu liczy się podwójnie.
- żonglerka
-ćwiczenia gibkościowe -trucht
Omówienie lekcji- podsumowanie zajęć ,występujące błędy, pokaz nauczonego elementu przez najlepiej wykonujących.
6’ 5’ 8’ 4’ 4’ Luźna rozsypka Dwuszereg