Kształtowanie prawidłowej postawy ciała
Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
1. Diagnoza sprawności fizycznej i rozwoju fizycznego. Uczeń:
1.4 ocenia własną postawę ciała.
Adresat: Uczniowie klasy IV Czas trwania: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości Uczeń:
zna wzorzec prawidłowej postawy
zna wybrane ćwiczenia kształtujące prawidłową postawę ciała
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności Uczeń:
wykonuje ćwiczenia kształtujące prawidłową postawę ciała
Cele szczegółowe w zakresie postaw Uczeń:
rozumie konieczność dbania o prawidłowa postawę ciała
Metody nauczania
zadaniowa ścisła, zabawowa klasyczna
Formy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, grupowa, indywidualna
Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.
Przybory i przyrządy
Piłka rehabilitacyjna 1 kg – 4 sztuk, piłka siatkowa – 1x liczba uczniów, szarfy – 1x liczba uczniów, kółko ringo – ½x liczba uczniów, rzutnik, laptop.
Zasoby multimedialne
1. prezentacja multimedialna: „Metoda punktowania wg N. Wolańskiego”
2. prezentacja multimedialna: „Błędy w przyjmowanej postawie ciała, podczas wykonywani codziennych czynności.”
Materiały pomocnicze
tab. 1. Ocena postawy ciała – materiał dla nauczyciela Opis przebiegu lekcji
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 10 – 15 minut
1. Czynności organizacyjne
Przygotowanie sprzętu sportowego. Zbiórka.
Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.
Podanie tematu zajęć.
Obejrzenie i omówienie materiałów multimedialnych
Nauczyciel omawia wzorzec prawidłowej postawy ciała dziecka w wielu 10 lat i sposoby jej oceny.
2. Rozgrzewka
Zabawa – „Wolna szarfa”
Dzieci biegają po całej sali przy muzyce. Po wyłączeniu muzyki, każde z dzieci szuka wolnej szarfy i staje w niej w pozycji skorygowanej, ramiona w skrzydełka, stopy ustawione w tzw. „krótkiej stopie” (zbliżanie głowy i kości śródstopia do guza piętowego). Dziecko, które ostatnie zajmie miejsce w szarfie, wykonuje pozycję średnią Klappa i ugina ramiona 3 razy.
Ustawienie w dwuszeregu.
Uczniowie w siadzie ugiętym podpartym.
Prezentacja zasobów multimedialnych.
Sposób przekazu wiadomości
adekwatnie do wieku.
Ustawienie w rozsypce Każdy uczeń pobiera jedną szarfę i rozkłada na podłodze przed sobą. Muzyka.
Zabawę powtarzamy kilkakrotnie zabierając kolejne szarfy
i zmieniając zadanie dodatkowe.
Część główna 20 – 25 minut
Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat wzorca.
Wskazuje, że podczas oceny postawy ciała obserwujemy:
ustawienie głowy,
ustawienie barków,
ustawienie i kształt klatki piersiowej,
Materiał pomocniczy dla nauczyciela.
Nauczyciel demonstruje na jednym z uczniów
ustawienie łopatek,
kształt kręgosłupa,
ustawienie brzucha,
ustawienie kolan,
wysklepienie stóp.
Gra – „Wybijanie piłki”
Uczniowie w siadzie ugiętym podpartym. W środku każdego koła leży piłka rehabilitacyjna (1 kg). Dzieci podają nogami do siebie drugą piłkę, próbując wybić piłkę znajdującą się w środku koła.
Gra – „Kto więcej”
Uczniowie w leżeniu przodem, RR ułożone
w „skrzydełka”, głowa w przedłużeniu tułowia. Każda para ma jedną piłkę. W środku, pomiędzy partnerami, znajduje się piłka siatkowa ułożona na kółku ringo.
Uczniowie podają piłkę między sobą starając się wytrącić piłkę z kółka ringo. Wygrywa ten z pary, który więcej razy wytrąci piłkę.
przebieg badania.
Uczniowie w parach podejmują próbę obserwacji postawy ciała współćwiczącego.
Dzieci podzielone są na dwa zespoły siedzą na obwodzie dwóch kół
Uczniowie w parach naprzeciwko siebie w odległości ok. 9 metrów
Zabawa trwa 3 minuty.
Zmiana
rozpoczynających podanie.
Część końcowa 10 minut
1. Ćwiczenia kompensacyjno-korekcyjne
W parach leżenie tyłem, głowami blisko siebie.
Jedna piłka siatkowa na parę. Jedna osoba z pary trzyma piłkę pomiędzy stopami. Wykonuje leżenie przewrotne i przekazuje piłkę nogami drugiej osobie. Zmiana,
w leżeniu tyłem, wznos nóg nad podłogę i klaskanie stopami,
przyjmowanie skorygowanej postawy ciała przy ścianie.
2. Czynności organizacyjne
Uporządkowanie miejsca ćwiczeń.
Zbiórka i podsumowanie zajęć.
Zachęcenie uczniów do samodzielnego
wykonywania poznanych podczas lekcji ćwiczeń.
Pożegnanie.
Ćwiczenie wykonujemy dwukrotnie z przerwą na odpoczynek i rozluźnienie mięśni.
Nauczyciel kontroluje wykonanie ćwiczenia.
W podsumowaniu nauczyciel przypomina o konieczności
systematycznego wykonywania ćwiczeń wzmacniających
mięśnie posturalne (wpływające na utrzymanie
prawidłowej postawy ciała).
Wzory materiałów pomocniczych dla nauczyciela Tab. 1. Ocena postawy ciała.
Liczba materiałów pomocniczych – 1
Lp. Kryterium P-kty
I. Ustawienie głowy
0. Nos nie wystaje przed pion przechodzący przez górną część rękojeści mostka
1. Twarz nie wystaje w przód przed pion przechodzący przez rękojeść mostka
2. Twarz wystaje w przód przed rękojeść mostka, głowa jest silnie pochylona do przodu
II. Ustawienie barków
0. Szczyt barków znajduje się na tle tylnej części szyi 1. Szczyt barków znajduje się na tle przedniej części szyi 2. Szczyt barków znajduje się przed konturem szyi III. Ustawienie i kształt klatki piersiowej
0. Klatka piersiowa dobrze wykształcona 1. Klatka piersiowa
2. Klatka piersiowa IV. Ustawienie łopatek
0. Łopatki tworzą jednolitą płaszczyznę pleców
1. Łopatki odstają od konturu pleców na więcej niż jeden palec 2. Łopatki odstają od konturu pleców na więcej niż dwa palce V. Skrzywienie boczne kręgosłupa (skoliozy)
0. Kręgosłup nie wykazuje widocznych bocznych skrzywień 1. Linia wyrostków kolczystych odchyla się ponad 2 cm od pionu
przechodzącego przez punkt cerricale, w którymkolwiek punkcie 2. Linia wyrostków kolczystych odchyla się o ponad 4 cm od pionu przechodzącego przez punkt cerricale, w którymkolwiek punkcie VI. Ustawienie brzucha
0. Brzuch płaski
1. Brzuch uwypuklony, nie występujący przed klatki piersiowej 2. Brzuch obwisły, wystający poza linię klatki piersiowe
VII. Ustawienie kolan (widok z przodu)
0. Kończyny proste, kolana i pięty przylegają do siebie
1. Kolana nie przylegają do siebie (odstęp na jeden palec badanego) 2. Kolana nie przylegają do siebie (odstęp więcej niż na trzy palce) VIII. Wysklepienie stopy
0. Stopa dobrze wysklepiona 1. Stopa spłaszczona
2. Stopa płaska