• Nie Znaleziono Wyników

Klasa VIII lekcja A,A.docx

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Klasa VIII lekcja A,A.docx"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

Geografia kl. VIII

Temat: Środowisko przyrodnicze Arktyki i Antarktyki.

1. Otwórz atlas geograficzny na stronie, gdzie jest mapa całego świata. Znajdź Arktykę i Antarktydę . (Arktyka wokół bieguna północnego, Antarktyka wokół południowego)

Dobrze wskazałeś?

2. Korzystając z podręcznika str. 172 i 173 napisz co stanowi granicę Arktyki i Antarktyki: Granica Arktyki - ……… Granica Antarktydy - ………..

3. Wejdź na stronę https://epodreczniki.pl/a/wprowadzenie/D6ElWj2aL , przeczytaj pierwszą stronę, następnie przejdź na następną stronę – obejrzyj film.

4. Po obejrzeniu filmu przejdź na następną stronę i wykonaj ćwiczenia. 5. Wyjaśnij pojęcia związane z Arktyką

a) Pak lodowy - ……….. ………. b) Tundra - ………

………. 6. Wyjaśnij pojęcia związane z Antarktydą:

a) Nunatak - ……… b) Lodowiec szelfowy - ……….

7. Zobacz filmik pokazujący niezwykłe zjawisko występujące wokół biegunów i odpowiedz na poniższe pytania https://www.youtube.com/watch?v=TLblUQJ6bsY

a) Jak nazywa się to zjawisko - ……… b) Od kiedy do kiedy możemy to zjawisko obserwować wokół bieguna północnego? (podaj nazwy

miesięcy) - ………..

8. Korzystając z różnych źródeł uzupełnij tabelę, podaj skutki zmian zachodzących w środowisku przyrodniczym obszarów polarnych.

PRZYCZYNA ZMIANA SKUTEK

Wzrost średniej temp. powietrza Znaczne zmniejszenie grubości i powierzchni pokryw lodowych (topnienie lodu) 1. 2. 3. 4. 5. 6. Wydobycie surowców mineralnych w Arktyce (Alaska, Spitzbergen, Płw. Kolski) Zanieczyszczenie środowiska (wód i atmosfery) 1. 2. 3. Nadmierna emisja freonów i halonów (np. z urządzeń chłodniczych, ze sprężarek i z kosmetyków) Spadek koncentracji ozonu w atmosferze (dziura ozonowa) 1. 2. 3. 4. 5.

(2)

Jeżeli jeszcze dysponujesz czasem, niekoniecznie teraz, zobacz film pt. „Marsz pingwinów” A może zobaczycie z całą rodziną?

Temat lekcji i wszystkie polecenia (napisz, wyjaśnij, uzupełnij itp.) zamieść w zeszycie. Możesz też wydrukować wypełnioną kartę pracy.

UWAGA! Zrobione zadania w zeszycie proszę przesłać na moja pocztę w tym samym dniu, w którym mamy lekcję.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Na stronie https://docwiczenia.pl/ wpisz kod K85KTC następnie obejrzyj film i rozwiąż zadania.W razie konieczności obejrzyj film kilka razy..

W ostatnim tygodniu roku szkolnego proponuję Wam gry i zabawy rekreacyjne, piesze wycieczki po najbliższej okolicy, wycieczki rowerowe , jazdę na rolkach, grę w badmintona

Po poćwiczeniu proszę rozwiązać krótki test sprawdzający znajomość

Pod wyrazem pojawi się ikona głośnika – naciśnij ją i ćwicz właściwą wymowę wszystkich słów.. Naucz się tych słówek

26 PAN rzekł: „Je śli we wszyst kim bę dziesz po słusz ny po le ce niom PANA, two je go Boga, i bę dziesz ro bił to, co jest zgod ne z Jego wo lą, je śli bę dziesz po

Na tej lekcji podsumujemy wszystkie wiadomości, które znasz na temat czworokątów Rozwiąż zadanie 5, 8, 13 i 14 ze strony 205 z podręcznika całość pracy prześlij do 12 maja..

Jeśli zdecydujesz się na formę przekazu, trzymaj się jej konsekwentnie, ale nie przesadzaj też ze środkami wyrazu.. GRUNT

Na podstawie prezentacji wykonaj do zeszytu ćwiczenia. Na podstawie tekstu w