• Nie Znaleziono Wyników

Temat: O ciekawym życiu gatunkówTreści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: O ciekawym życiu gatunkówTreści kształcenia:"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

III etap edukacyjny, język polski

Temat: O ciekawym życiu gatunków

Treści kształcenia:

II. Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń zna teksty literackie i inne teksty kultury wskazane przez nauczyciela.

2. Analiza. Uczeń:

7) rozpoznaje czytany utwór jako: przypowieść, pamiętnik, dziennik, komedię, dramat (gatunek), tragedię, balladę, nowelę, hymn, powieść historyczną.

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Redaguje sformalizowaną wypowiedź pisemną,

● Rozwija sprawność współdziałania w grupie,

● Rozpoznaje wskazane gatunki literackie,

● Wykorzystuje i przetwarza zdobyte informacje.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Analizuje definicje pod kątem właściwego przyporządkowania do pojęcia,

● Prezentuje kreatywne nastawienie do określonych gatunków literackich,

● Porównuje własne zdanie z opinią interlokutorów.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Umiejętność uczenia się,

● Kompetencje społeczne i obywatelskie.

Środki dydaktyczne:

● Kartki, kolorowe flamastry,

● Sprzęt multimedialny (komputer, ewentualnie podłączony do telewizora/projektor multimedialny/tablica interaktywna),

● Zasób multimedialny: film „Przypowieść o synu marnotrawnym”.

Metody nauczania:

● Metody aktywizujące: praca w grupach,

● Problemowa: rozmowa kierowana,

● Praktyczne: ćwiczenia redakcyjne, praca z tekstem,

● Eksponujące: film, prezentacja.

1

(2)

Formy pracy:

● Zbiorowa,

● Grupowa zróżnicowana.

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Nauczyciel kilka dni wcześniej poprosił uczniów o przygotowanie kolorowych karteczek z definicjami następujących słów: przypowieść, pamiętnik, dziennik, komedia, dramat (gatunek), tragedia, ballada, nowela, hymn, powieść historyczna. Opisy pojęć mają być zapisane w taki sposób, aby nie zdradzały definiowanego terminu. Na oddzielnych kartkach uczniowie mieli zapisać same pojęcia.

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów. Zapisuje temat zajęć i prosi chętnych o przypomnienie trójdzielnej, rodzajowej klasyfikacji dzieł literackich. Uczniowie rozróżniają lirykę, epikę i dramat oraz wymieniają najważniejszą cechę każdej z nich. Nauczyciel wyjaśnia, że celem lekcji będzie zajęcie się różnymi gatunkami liryki, epiki i dramatu.

Etap realizacji

Uczniowie dobierają się w pary i zaczynają „grać” przygotowanymi przez siebie kartami.

Ćwiczenie polega na naprzemiennym odszukiwaniu definicji i przynależnego jej pojęcia.

Jedna osoba kładzie na stole kartę z przygotowaną w domu definicją terminu, a druga – po odczytaniu jej treści – szuka w swoim zestawie karteczek tej z pasującym do opisu pojęciem.

W ten sposób karty osób dobranych w pary układają się w dwa rzędy, po dziesięć właściwie skojarzonych definicji i pojęć.

Następnie uczniowie formują czteroosobowe zespoły i po krótkiej analizie zaczynają poszukiwania egzemplifikacji przypowieści, pamiętnika, dziennika, komedii, dramatu (gatunek), tragedii, ballady, noweli, hymnu, powieści historycznej. Zapisują na osobnych kartkach tytuły i autorów dzieł skojarzonych z danym gatunkiem literackim.

Prezentacja polega na odczytaniu przez liderów grupowych zestawionych tytułów tekstów kultury wraz z identyfikacją ich autora, oznaczeniem gatunku literackiego i wymienieniem cech wyróżniających go spośród innych odmian.

Następnie nauczyciel przygotowuje się do projekcji filmu z aktorską interpretacją tekstu.

Zadaniem uczniów, pracujących w tych samych grupach, jest zapisanie gatunku literackiego i tytułu interpretacji aktorskiej. Uczniowie powinni mieć możliwość kilkukrotnego oglądnięcia zasobu multimedialnego.

Po obejrzeniu filmu liderzy grupowi odczytują efekty pracy i wyniki ustaleń zespołowych.

Etap końcowy

Uczniowie podsumowują swoją pracę, a nauczyciel koordynuje ich wypowiedzi. Wyjaśnia, że ćwiczyli na tych zajęciach umiejętność rozpoznawania przypowieści, pamiętnika, dziennika, komedii, dramatu (gatunek), tragedii, ballady, noweli, hymnu i powieści historycznej.

2

(3)

Zadaniem domowym jest napisanie notatki, w której znajdą się odpowiedzi na pytania:

„Czego nauczyłeś się na lekcji, co powtórzyłeś lub utrwaliłeś, czego jeszcze chciałbyś się dowiedzieć na temat omawianych gatunków literackich?”.

Dodatkowo:

Scenariusz zajęć jest świetnym ćwiczeniem dla uczniów klasy trzeciej, którzy przygotowują się do egzaminu.

Nauczyciel może zaproponować chętnym uczniom dodatkowe zadanie: „Napisz wypracowanie lub nakręć film zgodnie z zasadami gatunkowymi: przypowieści, pamiętnika, dziennika, komedii, dramatu, tragedii, ballady, noweli, hymnu lub powieści historycznej”.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

A jednak owe tradycyjne kategorie komediowości, jak komizm i satyryczność, przy bliższym przyjrzeniu wydają się raczej przesłaniać niż ujawniać istotę komedii, zwłaszcza

Nadszedł, co krzywo patrzył; śmiał się; nadszedł [stary, I ten się śmiał, włożywszy na nos okulary, Przyszedł nakoniec jeden z dobrze patrzających, Żałował i wyśmianych

Jeśli uzyskasz wykształcenie średnie i świadectwa ‎potwierdzające obie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie, otrzymujesz dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Choć coraz mniej osób decyduje się dzisiaj na jego usługi, zawód dostosowuje się coraz bardziej do współczesności, zdun zajmuje się więc na przykład stawianiem w

Jajko Kolumba do wydrukowania dla uczniów z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami ze skupieniem się:.. Słuchowisko

Szukając rozwiązania problemów, uczniowie powinni wziąć pod uwagę: po pierwsze wiedzę zdobytą w poprzednim ćwiczeniu, po drugie narzędzia, jakie oferuje schemat

Prowadzący zajęcia proponuje skonfrontowanie zapisanych na tablicy skojarzeń z definicją słownikową – uczniowie odczytują objaśnienie terminu zamieszczone w

Po przywitaniu się z klasą nauczyciel zaprasza dzieci do wysłuchania recytacji wiersza Jana Brzechwy Jak rozmawiać trzeba z psem?.. Uczniom z trudnościami