• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Dlaczego dziwią i śmieszą nas te reklamy?– o zmianach historycznych polszczyzny

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Dlaczego dziwią i śmieszą nas te reklamy?– o zmianach historycznych polszczyzny"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

IV etap edukacyjny, język polski, zakres podstawowy

Temat: Dlaczego dziwią i śmieszą nas te reklamy?

– o zmianach historycznych polszczyzny

Treści kształcenia:

II. Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń zna teksty literackie i inne teksty kultury wskazane przez nauczyciela.

2. Analiza. Uczeń:

3) analizując teksty dawne, dostrzega różnice językowe (fonetyczne, leksykalne) wynikające ze zmian historycznych.

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Redaguje różne rodzaje wypowiedzi,

● Dostrzega zmiany historyczne polszczyzny,

● Wyszukuje różnice wynikające ze zmian historycznych języka,

● Formułuje wnioski.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Prezentuje kreatywne nastawienie do analizy tekstów dawnych,

● Analizuje tekst pod kątem przemian fonetycznych i leksykalnych,

● Porównuje własne zdanie z opinią interlokutorów.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Umiejętność uczenia się,

● Kompetencje społeczne i obywatelskie.

Środki dydaktyczne:

● Kartki i kolorowe flamastry,

● Słowniki języka polskiego,

● Sprzęt multimedialny: komputer, ewentualnie podłączony do telewizora projektor multimedialny/tablica interaktywna,

● Zasób multimedialny: film „Historia języka ukryta w reklamie”.

Metody nauczania:

● Problemowe: rozmowa kierowana, metoda „kuli śnieżnej”,

● Praktyczna: ćwiczenia redakcyjne,

● Podająca: wykład,

1

(2)

● Eksponujące: film, prezentacja.

Formy pracy:

● Zbiorowa,

● Grupowa zróżnicowana.

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Kilka dni wcześniej nauczyciel poprosił uczniów o przygotowanie zadania domowego. Mieli oni zredagować zwięzły referat na temat: „Zmiany fonetyczne i fleksyjne w języku polskim”.

Istotne jest, aby referat był zrozumiały dla innych i opierał się na własnych doświadczeniach ucznia.

Etap wstępny

Prowadzący prosi, aby uczniowie przypomnieli sobie dwa pojęcia: „fonetyka” i „leksyka”. Jeśli istnieje taka konieczność, proponuje skorzystanie ze słownika języka polskiego. Po krótkim zastanowieniu i wyborze najistotniejszych elementów określających fonetykę i leksykę uczniowie formułują własne definicje pojęć i zapisują je w zeszytach. Chętni odczytują sporządzone opisy. W dalszej kolejności nauczyciel prosi jedną osobę o odczytanie referatu na temat zmian fonetycznych i fleksyjnych w języku polskim. Uczniowie słuchający wykładu notują najważniejsze informacje wraz z przykładami.

Etap realizacji

Klasa zostaje podzielona na grupy. Każda z nich ma napisać reklamę billboardową: pierwsza grupa – sprzętu muzycznego, druga – aparatu telefonicznego, trzecia – odzieży projektanta mody, czwarta – maszynki do golenia.

Po upływie wyznaczonego czasu „łącznicy” grupowi wymieniają się reklamami w taki sposób, aby każdy zespół mógł zobaczyć i przeczytać efekt pracy kolegów i koleżanek (metoda „kuli śnieżnej”).

Następnie nauczyciel uruchamia projekcję filmową (zasób multimedialny). Film, odwołując się do historii reklamy, przedstawia przykłady komunikatów sprzed kilkudziesięciu lat i wskazuje przy tym zmiany, jakie zaszły w języku. Zadaniem uczniów (pracujących w wyznaczonych wcześniej grupach) jest zastanowienie się, dlaczego te reklamy współcześnie dziwią lub śmieszą, oraz wskazanie leksykalnych i ewentualnie fonetycznych reliktów przeszłości językowej. Później liderzy grupowi, na forum klasy, referują wnioski, do jakich doszli drogą wymiany doświadczeń i wiedzy.

Prowadzący zajęcia prosi uczniów, aby każdy z nich zastanowił się i zapisał, czego się dowiedział podczas lekcji, oraz zanotował wnioski dotyczące zmian w polszczyźnie.

Zachęca, aby odwołali się do stworzonych przez siebie reklam. Chętni uczniowie odczytują notatki.

2

(3)

Etap końcowy

Nauczyciel podsumowuje pracę w grupach i wyznacza zadanie domowe. Polega ono na utrwaleniu wiadomości o przemianach fonetycznych i leksykalnych języka polskiego oraz odnalezieniu w literaturze przejawów nieprzypadkowych anachronizmów leksykalnych.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

[r]

Wprowadzenie do tematu: nauczyciel pokazuje krótki fragment filmu, do momentu, gdy główny bohater szuka czegoś w swoim śmietniku (spot reklamowy na portalu YouTube)..

Wydaje się więc, że jeśli osoba troszczy się o pewne rzeczy, niezależnie od tego, czy zdecyduje się to zrobić, nie będzie podatna na „wyzwolenie”, które mogłoby nadejść

Dlaczego protest – kilka faktów historycznych Przed laty, kiedy reformę służby zdrowia przeinaczono, po- zbawiając w ustawie nowy system 1/3 środków finansowych,

Zamiana na inny produkt leczniczy: Ponieważ lefl unomid przez długi czas utrzymuje się w organizmie, zamiana na inny produkt leczniczy z tej samej grupy DMARD (np. metotreksat)

W celu ułatwienia przemieszczenia się tabletki do żołądka i zmniejszenia ryzyka wywołania miejscowych podrażnień w przełyku oraz działań niepożądanych należy

W celu ułatwienia przemieszczenia się tabletki do żołądka i zmniejszenia ryzyka wywołania miejscowych podrażnień w przełyku oraz działań niepożądanych należy

Hagop Akiskal (USA) Carlo Altamura (Italy) Franck Baylé (France) Michael Bauer (Germany) Graham Burrows (Australia) Giovanni B. Cassano (Italy) Eva Ceskova (Czech Republic)