Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna
Autor: Anna Świć
Czas trwania: ok. 30 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności)
Na zajęciach przeprowadzonych według zaproponowa- nego scenariusza uczniowie stworzą na kratownicy ob- razek na podstawie podanej przez nauczyciela słownej instrukcji. Przekonają się, jak bardzo precyzyjny musi być przekaz, żeby odbiorca we właściwy sposób zrozu- miał intencje nadawcy. Wiedzę tą wykorzystają tworząc projekt w Scratch Junior.
Cele operacyjne:
Dziecko
·
Szuka rozwiązań stawianych przed nim problemów,·
Reaguje na umowne symbole graficzne,·
Segreguje obrazki według podanych cech,· ·
Rozwijanie miękkich kompetencji (logiczne,algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów),
·
Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego,·
Cele ogólne
·
Przywitaj się z dziećmi, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach popracujecie nad trudną sztuką komunikacji, sprawdzicie jak bardzo precyzyjny musi być przekaz, żeby odbiorca zrozumiał o co chodzi nadawcy,·
Powiedz uczniom, że zaczniecie od stworzenia kolorowych obrazków na podstawie słownej instrukcji. Jakie to będą obrazki to pozostanie tajemnicą, która zostanie odkryta w momencie kiedy praca zostanie dokładnie wykonana,·
Poproś dzieci o przygotowanie kartki w kratkę, wyodrębnienie powierzchni o wymiarach 10 na 10 kratek oraz kredek w trzech kolorach: różowym, szarym i niebieskim (zadanie możecie wykonać też na wirtualnej macie lub wykorzystując dowolny generator dyktand graficznych). Decydując się na to drugie rozwiązanie wytłumacz uczniom jak mają postąpić, żeby jednocześnie widzieli i słyszeli ciebie oraz pracowali na komputerze (wybieramy nowe okno, następnie dopasowujemy wymiary okien, zwężając i przesuwając na bok okno z aplikacją, przez którą są połączone dzieci z nauczycielem),·
Zacznij po mału czytać instrukcję i poproś żeby dzieci wykonywały pracę na jej podstawiePrzebieg zajęć
Kompetencje kluczowe kształtowane podczas zajęć
·
Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,·
Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,·
Kompetencje cyfroweMetody
Poszukujące, podające, praktycznego działania.
Formy
Grupowe, zespołowe, indywidualne.
Pomoce dydaktyczne
Nauczyciel: materiał pomocniczy 01,
Uczniowie: sprzęt komputerowy z dostępem do internetu, kartka papieru w kratkę i kolorowe kredki (opcjonalnie)
Przygotowanie
Poproś uczniów o zainstalowanie przed zajęciami aplikacji Scratch Junior (dostępna bezpłatnie w sklepie Google i AppStore) lub wersji na komputer (https://www.scratchjr.org/)
Kolorowy parasol
Trzy kolory kredek i mata cała pokratkowana, Uważnie słuchaj instrukcji, a zabawa będzie udana.
Zaczynamy od dołu maty, z lewej i z prawej strony po cztery puste pola zostawiamy, a dwie środkowe kratki szarą barwą wypełniamy.
Nad prawą pomalowaną kratką pniemy się cztery poziomy w górę, dokładnie uzupełniając szarym kolorem każde mijane pole.
Teraz kolor na różowy zmieniamy.
Na piątym poziomie od dołu,
po lewej i po prawej stronie szarej kratki różową dostawiamy, w kolejnym kroku po jednej kratce pustej zostawiamy, a kolejną znowu różową barwą wypełniamy.
Wskakujemy poziom wyżej, dwa puste pola z lewej zostawiamy, następnie barwą niebieską pole wypełniamy.
Kierujemy się w prawą stronę, sześć kolejnych kratek będzie kolorowych, naprzemiennie różowym i niebieskim kolorem wypełnionych.
Kolejny poziom będzie prawie identyczny,
tylko zamienią się kolory miejscami, żeby wzór był naprzemienny, śliczny.
Na kolejnym poziomie tylko różowy kolor występuje,
zostawiam 3 puste pola z lewej, a kolejne pięć dokładnie maluję.
Na kolejnym poziomie tylko jedną kratkę pomalujemy, odliczamy od lewej strony do sześciu,
właśnie to pole szarą barwą pokryjemy.
Ostatni poziom wykonujemy tak samo,
już nam deszczowa aura nie straszna, bo mamy kolorowy parasol...też go widzicie?
Zadanie wykonane, brawo!!!