• Nie Znaleziono Wyników

Bieg jako forma aktywnego wypoczynku

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Bieg jako forma aktywnego wypoczynku"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Bieg jako forma aktywnego wypoczynku

Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

---

Wymagania szczegółowe:

3. Sporty całego życia i wypoczynek

3.3 Uczeń omawia zasady aktywnego wypoczynku

Adresat

: Uczniowie klasy IV (z możliwością realizacji w klasie V-VI)

Czas trwania

: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

 zna definicję aktywnego wypoczynku

 zna formy aktywnego wypoczynku

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

 uczestniczy w grach i zabawach biegowych

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

 ma świadomość znaczenia aktywnego wypoczynku dla zdrowia

Metody nauczania:

zadaniowa ścisła

Formy i miejsce zajęć

Formy: zajęć w zespołach z dodatkowymi zadaniami, grupowa, indywidualna Miejsce ćwiczeń: hala sportowa, boisko lub teren

Przybory i przyrządy

: Szarfy dla każdego, 2 piłki gumowe i skakanki, pachołki/słupki, rzutnik, laptop.

Zasoby multimedialne

(2)

1. prezentacja multimedialna: „Aktywny wypoczynek”.

2. zestaw ilustracji: „Formy aktywnego wypoczynku”.

Opis przebiegu zajęć

Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno – metodyczne Część

wstępna 10 – 12 minut

1. Czynności organizacyjno-porządkowe

 Zbiórka, przywitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

 Zapoznanie z tematem.

 Obejrzenie i omówienie prezentacji.

 Nauczyciel rozmawia z dziećmi nt.

aktywnego wypoczynku. Pyta dzieci:

 Co rozumieją przez termin aktywny wypoczynek?

 Czy znajdują czas na aktywny wypoczynek?

 Co najbardziej lubią robić w czasie wolnym ?

2. Rozgrzewka

Gra ożywiająca – „Przetrwanie”

Drużyny biegają po boisku i podają między sobą piłkę. Zadaniem każdej drużyny jest zbicie wszystkich przeciwników. Osoba trafiona schodzi z boiska i poza jego linią wykonuje zadanie dodatkowe.

Ćwiczenia indywidualne:

 Trucht (50 m),

 w truchcie, krążenia ramion w przód (po 10x),

 w truchcie, po zmianie kierunku biegu, krążenia ramion oburącz w tył (10x),

 krok odstawno – dostawny ze zmianą nogi prowadzącej przez lewy

Ustawienie w szeregu.

Dzieci w rozsypce w dowolnym siadzie.

Prezentacja multimedialna.

Nauczyciel dzieli uczniów na dwie drużyny i oznacza ich szarfami w dwóch kolorach. Każda z drużyn ma piłkę w kolorze szarfy. Gra toczy się w obrębie boiska do gier zespołowych. Zabronione jest celowanie w głowę

i przetrzymywanie piłki więcej niż 5 sek.

Ustawienie na obwodzie koła.

(3)

i prawy bark (po 25 m),

 w marszu, naprzemienne wymachy w ramion przód i w tył (6x),

 w marszu wymachy ramion w bok (6x),

 w marszu co 3 krok przysiad na nodze wykrocznej z jednoczesnym skrętem tułowia w kierunku nogi wykrocznej (po 6x),

 stojąc, krążenia bioder w lewą i prawą stronę (łącznie 10x),

 stojąc, krążenia kolan: do wewnątrz, na zewnątrz, w prawą i lewą stronę (po 4x każde).

 Dzieci w zespołach układają ze swoich ciał wyraz BIEG. Nauczyciel uważnie obserwuje, który zespół jako pierwszy ułożył najszybciej podany wyraz.

Podział na dwa zespoły. Nauczyciel komentując zabawę przypomina, że bieg jest bardzo dobrym sposobem aktywnego spędzania czasu

wolnego.

Część główna 25 – 30 minut

Ćwiczenia kształtujące szybkość:

 Wyścig rzędów nr 1

Zadaniem dzieci jest bieg do linii mety, okrążenie znajdującego się tam słupka i powrót na swoje miejsce. Uczniowie dokonują zmian w wyścigu klepnięciem dłoni w dłoń, co upoważnia następną osobę do startu.

 Wyścig rzędów nr 2

Zadaniem dzieci jest bieg do linii mety.

Gdy uczeń przekroczy linię mety, siada w siadzie skrzyżnym i podnosi rękę do góry. Jest to sygnał dla następnej osoby, że może startować.

 Wyścig rzędów nr 3

Uczestnicy siedzą w siadzie skrzyżnym. Na sygnał nauczyciela ostatni biegnie na początek swojego rzędu, siada w siadzie

Nauczyciel przez odliczanie dzieli dzieci na 3 rzędy i ustawia je na linii startu. Wyścigi odbywają się na odcinku o długości 10 m. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze

przebiegnięcie wyznaczonej trasy i powrót na swoje miejsce do siadu skrzyżnego w rzędzie. Gdy dwie drużyny ukończą wyścig

równocześnie, to właściwe ustawienie jest rozstrzygające.

Wyścigi rzędów mają charakter rywalizacji, za którą nauczyciel przyznaje następującą liczbę punktów: 1 miejsce – 3 pkt., 2 miejsce – 2 pkt. i 3 miejsce – 1 pkt.

Wygrywa zespół, który zbierze

(4)

skrzyżnym i unosi rękę do góry, co jest sygnałem startu dla następnej osoby.

Konkurencja trwa do momentu, aż wszyscy zmienią miejsce.

 Wyścig rzędów nr 4

Zadanie polega na pokonaniu trasy wyścigu z użyciem skakanki. Najpierw uczniowie skaczą na skakance obunóż, po dobiegnięciu do słupka składają skakankę na pół i chwytają w dłonie. Następnie, trzykrotnie przekładają ją pod stopami i za plecami ruchem kolistym o 360 stopni.

Powrót przeskokami bieżnymi przez skakankę. Przekazanie skakanki następnej osobie.

Gry i zabawy kształtujące szybkość – wyścigi indywidualne

 Bieg wahadłowy – prosty Wszyscy uczniowie w szeregu, leżą przodem przed linią startu. Na sygnał uczniowie wykonują bieg wahadłowy pokonując 4 długości wyznaczonej trasy.

Bieg kończy się powrotem do pozycji wyjściowej.

 Bieg wahadłowy – złożony Pozycja wyjściowa tak jak w biegu wcześniejszym. Oprócz linii startu są jeszcze trzy linie: linia nr 1

w odległości 4 m od linii startu, linia nr 2 w odległości 8 m i linia nr 3 w odległości 12 m. Konkurencja polega na jak

najszybszym pokonaniu trasy biegu

wahadłowego, na którą się składa bieg: od linii startu do linii nr 1, od linii startu do linii nr 2 i od linii startu do linii nr 3.

O zwycięstwie decyduje szybkość, dokładność wykonania i odpowiednie

największą liczbę punktów.

Każda konkurencja jest rozgrywana dwukrotnie.

Nauczyciel rozdaje skakanki.

Nauczyciel wyznacza trasę biegu o długości 6 metrów.

Nauczyciel wyznacza trasę biegu o długości 12 metrów

(5)

ustawienie się w pozycji końcowej (leżenie przodem).

Część końcowa 5 – 10 minut

1. Ćwiczenia relaksacyjno – kompensacyjne

W trakcie wszystkich ćwiczeń obowiązuje zasada wdechu nosem i wydechu ustami.

 Stojąc, wdech ze wspięciem na palce z jednoczesnym wznosem ramion bokiem w górę. Wydech z przejściem na całe stopy i opuszczanie ramion bokiem w dół,

 stojąc twarzą do drabinek, ręce trzymają szczebelek na wysokości klatki piersiowej, a nogi na pierwszym szczebelku. Podczas wydechu ciało opada maksymalnie w tył, a w fazie wdechu następuje powolne

przyciąganie się rękoma do pozycji wyjściowej,

 w leżeniu tyłem, nogi ugięte

w kolanach, ramiona wzdłuż tułowia.

Podczas głębokiego wdechu powolny wznos ramion przodem za głowę, a następnie wydech „przez zęby”

i powolny opust ramion bokiem i przesunięcie po podłodze do pozycji wyjściowej z jednoczesnym

wciśnięciem lędźwi w podłogę.

2. Czynności organizacyjne

Zbiórka, omówienie lekcji. Wyłonienie najlepszej drużyny.

Zestaw ilustracji.

W podsumowaniu nauczyciel zachęca do aktywnego spędzania czasu wolnego i przypomina o najbardziej popularnych formach aktywnego wypoczynku.

Cytaty

Powiązane dokumenty

[r]

Zabrania się wnoszenia na trasę biegu przedmiotów, które mogą być niebezpieczne dla innych Uczestników..  Na miejsce Biegu zabrania się wnoszenia środków

M-ce Nazwisko i imię Nr Klub M-scowość Kraj Kat... BIEG NA 5 KILOMETRÓW | XII BIEG SIEDLECKIEGO JACKA,

Bieg Narciarski o Puchar Wisły - Dzieci Bieg narciarski..

7. Uczestnik Oświadcza, że zapoznałem/am się z regulaminem imprezy oraz, że jest zdolny/a do udziału w wydarzeniu i startuje na własna odpowiedzialność. Wyraża zgodę

wystąpieniem wirusa SARS-CoV-2, XIII Uliczny Elbląski Bieg Piekarczyka, Bieg Towarzyszący oraz Mini Bieg Piekarczyka mogą zostać odwołane, liczba startujących osób może zostać

M4 Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A... M4 Wojskowe Zakłady

− pobranie numeru startowego przez zawodnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku niepełnoletnich) będzie równoznaczne z zapoznaniem się z regulaminem biegu,